Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

MAKITA 8391 D Wkrętarka Udarowa 18V zamiennik baterii

gievont3 25 Aug 2015 20:21 8565 21
Bosch
 • #1
  gievont3
  Level 11  
  Witam.
  Posiadam kilka wkrętarek MAKITA 8391 D 18V.Sprzęt spełnia moje oczekiwania,jednak wszystkie bateria jakie miałem są już zużyte.
  Na orginał mnie nie stać.Interesuje mnie zakup nowej wkrętarki,np jakiejś chinszczyzny.Tylko dla baterii.
  Z jakich wkrętarek pasują baterie?I co by się opłacało kupić?
  [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
 • Bosch
 • #2
  Błażej
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Po co? Są firmy, do których wysyłasz padniętą baterię, a one wymieniają pakiet na nowy. Zostaje w zasadzie tylko obudowa.
 • #3
  eurotips
  Level 38  
  Nie ma używanych wkrętarek w których bateria byłaby dobra. Na tym polega cała zabawa że wymiana baterii jest nieopłacalna, to normalka że nowa bateria do markowej wkrętarki jest droższa od nowej wkrętarki, taka polityka.
  A regeneracja? jak policzysz koszty transportu w obie strony to wyjdzie drożej niż zakup nowej.
 • Bosch
 • #4
  Błażej
  VIP Meritorious for electroda.pl
  eurotips wrote:
  jak policzysz koszty transportu w obie strony to wyjdzie drożej niż zakup nowej
  Bzdury pleciesz.
 • #5
  gievont3
  Level 11  
  Można zakupić ogniwa i samemu wstawić.Tyle ze ogniw jest 13 i po regeneracji cenowo wychodzi podobnie.Dlatego szukam jakiejś nowej wkrętarki z której by podeszła bateria.
 • #6
  rumcajs2
  Level 14  
  Na znanym serwisie jest sprzedający który w umiarkowanych cenach sprzedaje same wkłady do akumulatorów.Nowe.
 • #7
  Błażej
  VIP Meritorious for electroda.pl
  gievont3 wrote:
  Tyle ze ogniw jest 13 i po regeneracji cenowo wychodzi podobnie.

  Nie wiem, gdzie i jak szukałeś, ale u mnie w mieście jest firma i cenowo wychodzi to około 50% ceny nowej. Z gwarancją. Z tego, co wiem, to robią na cały kraj.
 • #8
  gievont3
  Level 11  
  Zgadza się że jest i cena ogniw wynosi 180zł.Natomiast nowa bateria 130.A wedle mojego pomysłu kupując nową wkrętarkę mam 2 baterie i jakieś badziewie z marketu,w podobnej cenie.

  Dodano po 1 [minuty]:

  Szukałem na znanym serwisie.
 • #9
  eurotips
  Level 38  
  Wiesz co, jak masz kilka wkrętarek to może przejdź na pakiety Li-Ion?
  4 ogniwa dadzą ci 17,2V ale chodzić będzie o wiele lepiej i dłużej na jednym pakiecie. Nie baw się w żadne balancery tylko wyprowadź na złącze 5 kabelków i ładuj ogniwa po kolei, jak mam tak przerobione, potem dorobiłem sobie ładowarkę na 4 modułach TP4056 kupionych po 3zł sztuka. Polecam jak często ich używasz.
 • #10
  Błażej
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Tylko badziewie ma też badziewne baterie. Wziąłeś to pod uwagę? I na pewno nie pożyją tyle, co oryginał i nie zapewnią takich "osiągów". Nie bez powodu w cenie wkrętarki 70% to cena baterii.
 • #11
  gievont3
  Level 11  
  Dość często.Tyle że z elektronika jestem na bakier i nie wiedział bym w jaki sposób zrobić ładowarkę i jakie ogniwa kupić.Jeżeli wytłumaczysz temat znajomy mi to zrobi.
 • #12
  Błażej
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Ja nie wymieniam ogniw. Ja to oddaje do firmy,płacę i odbieram z gwarancją. Nie można robić wszystkiego w myśl oszczędności, bo to się kończy źle. Masz choćby zgrzewarkę do ogniw? Bo lutować tego nie wolno.
 • #13
  eurotips
  Level 38  
  gievont3 wrote:
  Dość często.Tyle że z elektronika jestem na bakier i nie wiedział bym w jaki sposób zrobić ładowarkę i jakie ogniwa kupić.Jeżeli wytłumaczysz temat znajomy mi to zrobi.

  Znajomość elektroniki nie jest wymagana, zamiast pakietu 13 ogniw będziesz miał tylko 4, spokojnie zmieszczą się zamiast dotychczasowych. Przy intensywnym użytkowaniu jeśli ładowanie każdego ogniwa po kolei byłoby zbyt czasochłonne można rzeczywiście zamówić ładowarkę na cały pakiet, ale próby proponuję zrobić na jednej przerobionej sztuce o sam ocenisz czy warto w to wchodzić, moim zdaniem warto. Aby nie bawić się w zgrzewanie do tych ogniw można dokupić koszyczki, takie jak na paluszki, z blaszkami i sprężynkami.
 • #14
  gievont3
  Level 11  
  Znajomy ma spory warsztat elektryczny.Taka zgrzewarkę na pewno ma.
 • #16
  gievont3
  Level 11  
  Dla mnie rewelacja.Tylko schemat i jakie ogniwa.
 • #17
  Ekspert GTX Service
  Level 10  
  Cześć,
  Baterię Li-Ion da się zrobić samemu ale nie polecam. Dużo zachodu a po drodze kilka pułapek.

  :!: Pierwsza pułapka to ładowarka:
  - W technologi Ni-Cd najlepiej sprawdzają się ładowarki z automatycznym odcięciem ładowania na tzw. ujemną deltę V ( czyli na spadek napięcie jaki występuje zaraz po naładowaniu ogniwa Ni-Cd do pełna). Patrz załączony przykładowy wykres z naszej profesjonalnej ładowarki.
  Zwróć uwagę że ładowarka do ogniw w technologii Li-Ion działa inaczej. Tam automatyczne odcięcie jest na moment CC CV. Tu chodzi o to, że po naładowaniu ogniwa napięcie stabilizuje na wartości maksymalnej a prąd ładowania zaczyna maleć. I tu uwaga - prąd ładowania pownien iść przez elektronikę baterii ( tzw.PCM ) która kontroluje z osobna KAŻDE ogniwo z pakietu (!) Prąd ładowania jest odcinany jeżeli choć jedno z nich osiągnie maksymalną wartość naładowania. Sprawdź wykresy poniżej.

  Dlatego tak ważne jest złożenie pakietu z ogniw o identycznej charekterystyce. Powinny być profesjonalnie posortowane.
  :!: To właśnie druga pułapka.

  Pozwól sobie na odrobinę komfortu i skorzystaj z usługi Hybrid Battery – regeneracji baterii przez zmianę technologii z Ni-Cd na Li-Ion opracowanej przez CBR GTX Service. :D

  W cenie usługi regeneracji dostaniesz w komplecie profesjonalnie dobrany pakiet ogniw LG 30A 1500mAh, elektronikę baterii PCM i ładowarkę z automatycznym odcięciem na CC CV z sygnalizacją naładowania LED i gwarancję. Twoja bateria po rewitalizacji metodą Hybrid Battery będzie się różnić tylko wtykiem Jack (nowe wejście do ładowania).
  I jeszcze jedno - będzie o połowę lżejsza, bez efektu pamięci i ze wszystkimi pozostałymi zaletami baterii Li-Ion :)

  Usługę Hybrid Battery znajdziesz tutaj : http://gtxservice.pl/uslugi/regeneracja-akumu...n/hybrid-battery-regeneracja-baterii-12v.html

  Tą technologię opracowaliśmy w CBR GTX Service.
  Producenci narzędzi w technologi Li-Ion nas za to nie kochają :)

  Do końca roku jest promocja za 18 V - 117 zł + 15 zł transport w dwie strony!

  pozdrawiam
  Darek
  Sprawne narzędzia to podstawa!
 • #18
  eurotips
  Level 38  
  Ekspert GTX Service wrote:
  ... Prąd ładowania jest odcinany jeżeli choć jedno z nich osiągnie maksymalną wartość naładowania. ...


  Z tym się nie zgodzę, profesjonalna przestaje ładować tylko ogniwo które w pełni się naładowało, pozostałe też kolejno ładowane są do końca i wyłączane jest im ładowanie.

  Co do "technologii" to nie przesadzaj, wyprowadziłem kabelkami wszystkie pojedyncze ogniwa i jedną ładowarką za 3zł na TP4056 kolejno ładuję wszystkie ogniwa po kolei. Nie bawię się w żadne balancery, uważam że do potrzeb warsztatowych takie rozwiązanie wystarczy.

  A reklama fajna :)
 • #19
  gievont3
  Level 11  
  Temat z mojego pytania brzmi następująco.
  Trafiłem na ,,polskiego składacza chinoli''.Firma o nazwie Vander.Produkują a raczej składają elektronarzędzia.I tu ciekawostka!!!
  Koszt nowej baterii to 49zł.
  Baterie działają przy pracy ciągłej i jest OK.Na razie upłyną miesiąc i nie ma co narzekać.Na jakieś innowacyjne projekty jestem otwarty.Z pominięciem reklamy z wcześniejszego postu.
  W przyszłości napiszę ile taka bateria jest w stanie wytrzymać,jak jej żywot dobiegnie końca.
 • #20
  Ekspert GTX Service
  Level 10  
  Cześć, niestety nie masz racji pisząc:

  eurotips wrote:
  Z tym się nie zgodzę, profesjonalna przestaje ładować tylko ogniwo które w pełni się naładowało, pozostałe też kolejno ładowane są do końca i wyłączane jest im ładowanie.


  Tego rozwiązania ( tzw balancerów) nie stosuje się w pakietach o liczbie ogniw do 5 szt (do 18V). Tam zjawisko nierównomiernego ładowania poszczególnych ogniw (szybsze ładowanie się skrajnych ogniw) jest niewielkie i dlatego stosuje się rozwiązanie jakie opisałem - to jest odcięcie ładowania po osiągnieciu maksimum (według CC CV) przez chociaż jedno z ogniw z pakietu. Płytki PCM kontrolują naładowanie ( i rozładowanie) każdego z ogniw z osobna i w odpowiednim momencie odcinają prąd. I taką rolę pełni elektronika w naszej technologii Hybrid Battery - "Włącz i zapomnij". To jest profesjonalne rozwiązanie stosowane przez producentów elektronarzędzi jak BOSCH czy MAKITA. Dlatego tak ważny jest dobór identycznych ogniw do jednego pakietu o czym pisałem wcześniej.
  Ty poradziłeś sobie inaczej - ładujesz każde z ogniw po kolei - szacun za wytrwałość! To się chyba nazywa BioBalancer - mam nadzieję że masz poczucie humoru...

  Doładowanie poszczególnych ogniw ( tzw. balancer ) stosuje się w pakietach o liczbie ogniw powyżej 5 szt. (powyżej 18 V). Tam naturalne zjawisko nierównomiernego ładowania ogniw w pakiecie musi już być kompensowane - różnice są zbyt duże - każde z ogniw jest badane i ładowane osobno. Taka elektronika jest znacznie droższa i ze względu na to producenci narzędzi stosują ją w napięciach 24V - 36V. A to już zupełnie inna półka niż wkrętarka z tego postu. Elektronika z balncerami jest stosowana także w modelarstwie np. w profesjonalnych dronach ( tam też są duże pakiety).

  Tak czy tak - fajnie pospierać się z kimś kto się zna.
  Mam nadzieję że lubisz wymianę poglądów i wiedzy i nie przyjmiesz tego źle:)

  pozdrawiam
  Darek
  Sprawne narzędzia to podstawa!

  Dodano po 27 [minuty]:

  Cześć,

  odnośnie Twojego wyboru.
  gievont3 wrote:
  Koszt nowej baterii to 49zł.
  Baterie działają przy pracy ciągłej i jest OK. Na razie upłyną miesiąc i nie ma co narzekać


  Technologia NiCd (a taki zamiennik kupiłeś) dobrze nadaje się do pracy ciągłej - ze względu na efekt pamięci powinna być rozładowywana do końca (0,9 V na ogniwo ) i zawsze naładowywana do pełna. Ma też inne swoje ograniczenia - w tym ograniczona liczba cykli ładowania i duża waga, nie znosi też długo leżeć nie używana.
  U użytkownika który o nią dba ( prawidłowo i systematycznie ładuje i rozładowuje ) wytrzyma 300-500 cykli.

  Baterie Li-Ion nie wymagają takiej uwagi, są o połowę lżejsze, dają duży prąd przez całe życie i mają parę innych zalet np. nie zawierają toksycznego Kadmu.
  No i wytrzymują 2.500 do 3.000 cykli.

  Mam propozycję - zregenerujemy Ci zużyty oryginał w technologii Hybrid Battery za free pod warunkiem, że podzielisz się na forum obiektywnymi uwagami. Porównasz do zamiennika który kupiłeś za 49 zł.

  Wchodzisz w to?

  Jeśli tak skontaktuj się ze mną przez mój profil.

  pozdrawiam
  Darek
  Sprawne narzędzia to podstawa!
 • #21
  partyzancik
  Level 20  
  Witam. Ze względu na zainteresowanie tematem pozwoliłem sobie na małą refleksję na temat balansowania. Dołączam zdjęcia "układu PCM" w oryginalnych akumulatorach do wkrętarek renomowanej firmy makita. ogniwo oznaczone jako BL1830 (18V 3Ah) w środku pakiet ogniw wysokoprądowych 5s2p sony us 18650vt jednak brak jest wyprowadzenia z pakietu odczepu z każdego ogniwa. Jest odczep podłączony do płytki który dzieli baterie na części 2s i 3s ale nie ma "balansowania" ogniw w odniesieniu do każdej celi.
  MAKITA 8391 D Wkrętarka Udarowa 18V zamiennik baterii MAKITA 8391 D Wkrętarka Udarowa 18V zamiennik baterii
  Mam pewne podejrzenia że vander regeneruje akumulatory na podobnej zasadzie jak gtx service tzn ogniwa od producenta i obudowy też.
  Panie Expert , chciałbym sie dowiedzieć coś na temat płytek PCM wykorzystywanych do przeróbek akumulatorów na li-ion. Na jaki dopuszczalny ciągły prąd rozładowania stosujecie płytki oraz jaką średnice zewnętrzną i wewnętrzną na wtyk zasilacza podłączany do akumulatora. czy gniazdo "jack " akumulatora podłączone jest do tych samych pinów płytki pcm które są podłączone do styków przesyłających prąd do regulatora obrotów wkrętarki ? Czy można zastosować ten dedykowany zasilacz podłączając go do akumulatora nie poprzez jacka lecz przez pozostałą podstawkę od starego zasilacza po uprzednim pozbyciu się wewnętrznych układów taka jak na zdjęciu https://www.narzedziowy.pl/img_prod/EINHELL-B...kretarka-BCD-14-4-2-1-akumulator-Ni-Cd-_2.jpg
  Quote:
  Mam propozycję - zregenerujemy Ci zużyty oryginał w technologii Hybrid Battery za free pod warunkiem, że podzielisz się na forum obiektywnymi uwagami. Porównasz do zamiennika który kupiłeś za 49 zł.
  Szkodaże to dotyczy tylko użytkownika giewont3
 • #22
  amarantus24
  Level 11  
  Ekspert GTX Service wrote:
  Doładowanie poszczególnych ogniw ( tzw. balancer ) stosuje się w pakietach o liczbie ogniw powyżej 5 szt. (powyżej 18 V)

  No nie tylko w akumulatorach liPo takie rozwiązanie stosuje się dla 2 ogniw i dla 3 ogniw. Przy napięciach 7,4 i 11,1v.
  A zainteresowanie duże :) Nigdy nie wymieniam ogniw szczególnie w tych akumulatorach z elektroniką. I tu pytanie odnośnie akumulatora Makita 18V 3Ah Li.
  Zawsze używałem zamienników ich cena była przyzwoita 350 zł Bo oryginały to się nie opłacało kupować
  http://domtechniczny24.pl/akumulator-makita-18v-30ah-f18m-liion.html?cPath=1353_930_931
  Teraz ta sama bateria oryginał kosztuje nie 600zł tylko niecałe 300 zł,
  http://www.makita.sklep.pl/akumulator-1szt-bl...8409-2-orginal-do-bga452-btd146-bd-p-695.html
  Czy to jakaś podpucha, kupował ktoś?