Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Seat Leon I 2002 - Nie działa pilot; rozładowywanie się baterii; zwarcie płytki

M1ck11 25 Sie 2015 21:13 2262 8
  • #1 25 Sie 2015 21:13
    M1ck11
    Poziom 11  

Witam serdecznie.
    Sprawa dotyczy auta jak w nazwie. Otóż kluczyk nie był długo używany bo po wymianie baterii wytrzymał dosłownie dzień. Postanowiłem pomóc koledze i wziąłem się za to. Wyjąłem baterię z pilota, miała napięcie 0.40V. Włożyłem nową, auto otwierało się, ale nie chciało się zamykać. Pomyślałem, że po tak długim czasie trzeba będzie powtórzyć kodowanie. Ale dioda przestała świecić, pilot padł, bateria (ta nowa oczywiście) już miała ledwo 2.2V. Wyjąłem płytkę, podłączyłem ją pod płytkę stykową zasilaną 3V, podpinam multimetr i odczytuję, że bez klikania przycisków mam spadek z 3V na około 2.60V, pobór prądu po kliknięciu któregokolwiek mikroprzycisku to 1A (dosyć dużo, ale na mierniku miałem ustawiony zakres "200m" więc wskazanie 10.1 to 1A czy tak? Przepraszam za ten laicyzm z mojej strony).
    Dodatkowo po włączeniu mojego układu na płytce pobór prądu to 0A, ale kiedy kliknę któryś ze switchy pobór stale utrzymuje się na tym 1A. Dopiero kiedy wyłączę zasilanie, włączę jeszcze raz do wciśnięcia jest 0A.
    Przelutowałem na wszelki wypadek wszystkie styki, ale uważnie sprawdzałem by nie było zwarcia. Jeden kondensator (tak podejrzewam - to SMD więc nie wiem dokładnie ale po porównaniu z innymi płytkami stwierdzam że raczej to to) był ukruszony i zalany, więc go zastąpiłem na chwilę takim tylko jakim miałem więc ceramicznym 100nF. Nie wiem jaki tam powinien być, ale z noty katalogowej scalaka obok wyczytałem, że występuje z kondensatorem 22pF (ale to tylko moje laickie domysły)
    Aparatem telefonu sprawdziłem, czy dioda czasem nie świeci również kiedy nie wciskamy przycisków i nie zauważyłem tego.
    Chciałem wymienić te mikro switche, ale nie wiem czy to coś da.
    Może miał ktoś podobny problem? Proszę o pomoc.

Płytka to:
    2502
    L00286A
    C00286A
    i jakieś oznaczenie 18.

aaa, no i pilot nie był nigdy zalany, a po otworzeniu obudowy było czyściutko.

0 8
  • #2 27 Sie 2015 14:32
    pako150
    Poziom 16  

Na mój chłopski rozum prościej będzie dorwać 2 taki kluczyk, przełożyć elektronikę do starego grota i dopisać kluczyk do samochodu. ale lepiej niech wypowie się ktoś bardziej doświadczony.

0
  • #3 28 Sie 2015 11:22
    M1ck11
    Poziom 11  

no można, ale powiedzieli mi za kluczyk 250 zł, za używany o ile ktoś mi go sprzeda za kilkadziesiąt zł to nie wiem czy będzie działał bo to chyba zależy od rezonatora który tam jest, od jego częstotliwości. Chciałem wpierw coś spróbować zrobić z tym.

0
  • #4 28 Sie 2015 13:47
    pako150
    Poziom 16  

Nie spróbujesz to się nie dowiesz.

0
  • #5 28 Sie 2015 14:06
    M1ck11
    Poziom 11  

świetna porada, dziękuję :P

0
  • #7 28 Sie 2015 16:47
    emeryt2
    Poziom 42  

Daj ta płytke jakiemus kumatemu elektronikowi , poradzi sobie z naprawą . Najczęściej na tych płytkach , po zawilgoceniu siada kondesator elektrolityczny SMD.
    Wyłączniki nie są tu przyczyną.
    Aby wyeliminować switche , sprawdź ich przewodność bez zasilanie w stanie spoczynku i po wciśnięciu.

0
  • #8 31 Sie 2015 17:12
    M1ck11
    Poziom 11  

Chodzi o to żeby naprawić samemu, nie będę szedł na łatwiznę. Bez pilota się da żyć, a dać komuś do naprawy to każdy potrafi. Co do kondensatorów, jak mam sprawdzić pojemność bez schematu? Wiadomo, wylutować i zmierzyć, ale co z tym którego nie ma na płytce?

0
  • #9 05 Maj 2018 18:16
    M1ck11
    Poziom 11  

wlutowałem kondensator z podobnego pilota który dostałem na szrocie i działa
    nadal jednak nie wiem jakiej był on pojemności i jakich parametrach

0