Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ściemniacz Zamel Dep-01/EP1 - jak poprawnie podłączyć?

25 Sie 2015 22:18 1602 2
  • Poziom 2  
    Witam wszystkich,

kupiłem sobie "wiatraczek" VKOM 250, który podłączony bezpośrednio do gniazdka działa bardzo dobrze, jednak chciałem móc kontrolować jego obroty i w tym właśnie celu kupiłem ściemniacz do światła Zamel Dep-01/EP1.

Wentylator:
    pobór mocy - 68 W
    Zasilanie 230 V

Ściemniacz:
    Ściemniacz Zamel Dep-01/EP1 - jak poprawnie podłączyć?

Producent wentylatora podaje, że "Regulowanie wydajności może odbywać się w sposób płynny (regulator tyrystorowy) jak również skokowy (regulator transformatorowy)".

Przejrzałem dokładnie post https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2982617.html gdzie zostało opisane poprawne podłączenie ściemniacza, lecz pomimo tego nie działa poprawnie - ściemniacz bzyczy / buczy i zalatuje spalenizną.

Pytania mam 2:

- czy na pewno dobrze dobrałem ściemniacz do W/W zadania?
    - co może być przyczyną nieprawidłowego działania?
  • Sklep HeluKabel
  • Pomocny post
    Poziom 31  
    Ponczysuaw napisał:
    czy na pewno dobrze dobrałem ściemniacz do W/W zadania?

Nie.
    Ponczysuaw napisał:
    co może być przyczyną nieprawidłowego działania?

Nieprawidłowy dobór osprzętu do zastosowania :)

A na poważnie, zapewne masz do czynienia z silnikiem indukcyjnym, a wskazany ściemniacz nadaje się do obciążeń rezystancyjnych (żarówki) (ew. silników komutatorowych). Powinieneś zaopatrzyć się w regulator obrotów. Poszukaj w lokalnych sklepach elektrycznych lub na Allegro. Przy kupowaniu zwróć uwagę na obsługiwany zakres mocy (np. Dospel RN 300 obsługuje wentylatory od 50W, więc będzie się nadawał). Proponuję gotowe rozwiązania, bo nie ma dużo kombinowania z podłączeniem; jeśli masz zdolności i żyłkę majsterkowicza, możesz kupić zestaw do samodzielnego montażu. W każdym przypadku pamiętaj, że operujesz na napięciu niebezpiecznym!
  • Sklep HeluKabel
  • Poziom 2  
    Bardzo dziękuję za odpowiedź :) tak to jest, jak człowiek chce coś "na już" :)

Nie pozostaje mi nic innego, jak tylko kupić inny sprzęt do regulacji, mam nadzieję, że nie będę miał z nim kolejnych problemów :)

Pozdrawiam

-----------------------
    EDIT:
    -----------------------

W sklepie dostałem taki zestaw:

Ściemniacz Zamel Dep-01/EP1 - jak poprawnie podłączyć? Ściemniacz Zamel Dep-01/EP1 - jak poprawnie podłączyć? Ściemniacz Zamel Dep-01/EP1 - jak poprawnie podłączyć? Ściemniacz Zamel Dep-01/EP1 - jak poprawnie podłączyć?

Mogę prosić o pomoc w połączeniu tego wszystkiego i podłączeniu do mojego wentylatora? :) (Kabel z uziemieniem oczywiście)