Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wydłużenie lampy sufitowej

polka_k 25 Sie 2015 23:31 1953 15
  • #1 25 Sie 2015 23:31
    polka_k
    Poziom 5  

Witam, chcę zakupić lampę sufitową o maksymalnej długości 2 m. Potrzebuję wydłużyć ją do 4 m. Lampa it's about romi Hanoi oprócz przewodu elektrycznego zamontowana jest na metalowej lince. Czy istnieje możliwość przedłużenia lampy? Z góry dziękuję za pomoc

Moderowany przez Łukasz-O:

3.1.15. (...) Pamiętaj, że porady są udzielane w sposób zdalny przy braku fizycznego dostępu do urządzenia, problem musi być bardzo dobrze opisany i zrozumiany przez użytkowników, a tytuł powinien zawierać markę, model oraz skrótowy opis usterki.

0 15
  • #2 25 Sie 2015 23:37
    gogi20
    Poziom 24  

Przewód i linkę nośną lampy pewnie idzie przedłużyć, ale jak chcesz przedłużyć lampę to pewnie będziesz musiał spawać. Z jakiego materiału jest lampa?

0
  • #3 25 Sie 2015 23:43
    Błażej
    VIP Zasłużony dla elektroda

To te okrągłe klosze, trochę jak misy? Jeśli chcesz przedłużyć linkę i przewód zasilający, to nie ma najmniejszego problemu. Można przedłużyć istniejące, aleby było ładnie, to najlepiej wymienić istniejące na dłuższe. To kwestia rozbiórki lampy i wymiany tych dwóch elementów.

0
  • #4 25 Sie 2015 23:50
    gogi20
    Poziom 24  

Błażej napisał:
    To te okrągłe klosze, trochę jak misy? Jeśli chcesz przedłużyć linkę i przewód zasilający, to nie ma najmniejszego problemu. Można przedłużyć istniejące, aleby było ładnie, to najlepiej wymienić istniejące na dłuższe. To kwestia rozbiórki lampy i wymiany tych dwóch elementów.
    Toć lampę
    polka_k napisał:
    Lampa it's about romi Hanoi
    chce przedłużać.

0
  • #5 25 Sie 2015 23:52
    Błażej

No takie mi googiel wyrzuca jako pierwsze - okrągłe, w kształcie misy. Więc niech autor/ka się konkretnie określi.

0
  • #6 26 Sie 2015 09:42
    polka_k
    Poziom 5  

Witam,
    Dziękuję za odpowiedzi. Tak chodzi o te misy :) Lampa droga a podjąć ryzyko zakupu bez pewności możliwości wymiany STRACH !!!
    Wiem, że największym problemem będzie wymiana tych stalowych linek.
    Lampa jest drewniana . Mam nadzieję, że nie uniemożliwi to spawania?

1
  • #7 26 Sie 2015 09:50
    Błażej

Ale co i po co spawać? Wymiana linek nie będzie żadnym problemem. Wystarczy rozkręcić mocowanie i osadzić nową linkę. Będzie i pewniej i estetyczniej. To samo przewód zasilający.
    Bo drewna przecież spawać się nie da :D

0
  • #8 26 Sie 2015 09:59
    polka_k
    Poziom 5  

Słuszna uwaga :)

0
  • Pomocny post
    #9 26 Sie 2015 14:26
    Lab75
    Poziom 17  

Błażej napisał:
    Ale co i po co spawać? Wymiana linek nie będzie żadnym problemem. Wystarczy rozkręcić mocowanie i osadzić nową linkę. Będzie i pewniej i estetyczniej. To samo przewód zasilający.
    Bo drewna przecież spawać się nie da :D

Przy czym linka i przewód oczywiście powinny posiadać ten sam przekrój co ich poprzednicy. Linka wraz z systemem mocowania powinna spełniać wymóg wytrzymałości na obciążenie dla 4-krotnej masy lampy, natomiast przewód powinien posiadać przekrój min. 0,75mm2 na żyłę. Ważne: Przy wymianie przewodu nie należy zapomnieć o dodatkowej izolacji termicznej w okolicach oprawki E27. Przy jej braku następuje szybkie uszkodzenie izolacji przewodu.

1
  • #10 26 Sie 2015 15:19
    polka_k
    Poziom 5  

Bardzo przydadzą się te wskazówki. Dzięki :)

0
  • #11 26 Sie 2015 18:57
    TWK
    Specjalista elektryk

Lab75 napisał:
    Linka wraz z systemem mocowania powinna spełniać wymóg wytrzymałości na obciążenie dla 4-krotnej masy lampy
    Według PN-HD 60364-5-559:2010 mocowanie powinno posiadać wytrzymałość na obciążenie równe pięciokrotnej masie lampy (lecz nie mniej niż 25 kg).

-2
  • Pomocny post
    #12 26 Sie 2015 19:28
    Błażej

Panowie elektrycy, ze szczególnym naciskiem na @TWK, czy wy się licytujecie, kto zna więcej norm i przepisów? Do tego całkiem u wymienionego zanikło chyba myślenie. Bo @TWK popatrz sobie na wzmiankowaną lampę, przeczytaj z czego jest zrobiona, zastanów ile może ważyć, a następnie poczytaj parametry linek i policz jaką należy zastosować siłę, by ją zerwać. I ZAMIAST jak jakiś bot cytować suche normy, to napisałbyś pytającej, że spokojnie może użyć już cienkiej linki, ale najlepiej pokrywanej bezbarwnym pcv, by nie matowiała i nie siadał na niej kurz. O, choćby takiej
    http://linynametry.pl/product-pol-1674-Lina-stalowa-ocynkowana-w-PCV-0-8-1-4mm-bezbarwna.html
    I dodałbyś, że nie polecasz grubszych, gdyż obciążone tak nikczemną masą, jaką stanowi wykonana z bambusa lampa, mogą się po prostu nie prostować i skręcać do postaci, w jakiej były zwinięte na szpuli. Ale to napisałem ja, ty wolałeś błysnąć cytując rząd liter i cyferek...

4
  • #13 26 Sie 2015 20:09
    TWK
    Specjalista elektryk

Błażej napisał:
    Panowie elektrycy, ze szczególnym naciskiem na @TWK, czy wy się licytujecie, kto zna więcej norm i przepisów? Do tego całkiem u wymienionego zanikło chyba myślenie. Bo @TWK popatrz sobie na wzmiankowaną lampę, przeczytaj z czego jest zrobiona, zastanów ile może ważyć, a następnie poczytaj parametry linek i policz jaką należy zastosować siłę, by ją zerwać.
    Wymieniona przeze mnie norma jest powołana w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U.2002.75.690 z późn. zm.). Zwróciłem uwagę, że post kol. Lab75 zawiera nieścisłość. Nie wiem, dlaczego kolega ma do mnie pretensje, z powodu zwrócenia uwagi na obowiązujące wymagania dla instalacji i urządzeń określone w normach...

-2
  • #14 26 Sie 2015 20:15
    Błażej

Kolego, nie mam pretensji. Ale traktujesz pytających, jak petentów w nieprzyjaznym urzędzie. Zero empatii, zero zrozumienia. Dyktujesz normę i tak ma być. A zwróciłeś uwagę na język, jakim posługuje się autorka wątku? Jest amatorką, która i tak nie zrozumie tych wszystkich wytycznych do tego napisanych zawiłym technicznym językiem. Taka uwaga na przyszłość - mniej biurokraty, więcej człowieka...

3
  • Pomocny post
    #16 26 Sie 2015 21:35
    Akrzy74
    Poziom 39  

Błażej napisał:
    Jeśli chcesz przedłużyć linkę i przewód zasilający, to nie ma najmniejszego problemu.

Kolega jest w błędzie. Nie można sobie zmieniać długości i przekroju przewodu jak się komu podoba, a istotnym parametrem jest przekrój przewodu zasilającego, odbiornika i długość przewodu przyłączeniowego. Kolegi nie interesuje literatura techniczna, więc nie będę podawał. Proszę więc nie wprowadzać użytkowników w błąd, jeśli kolega nie zna wymagań norm z grupy 60364.
    polka_k napisał:
    Witam, chcę zakupić lampę sufitową o maksymalnej długości 2 m. Potrzebuję wydłużyć ją do 4 m.
    polka_k napisał:
    Czy istnieje możliwość przedłużenia lampy?

Istnieje, ale do 3m, powyżej- należy zwiększyć przekrój przewodu.
    Przypominam, że skoro producent postanowił wykonać oprawę z takim przewodem, każda zmiana spowoduje utratę gwarancji, oraz sposobu użytkowania produktu.

0