Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

LG 32lh2000 - Gaśnie ekran, gdy włączam światło

linch 26 Aug 2015 01:15 1536 10
 • #1
  linch
  Level 10  
  Cześć.
  Od pewnego czasu mam problem z TV LCD model LG 32lh2000. Objawia się to przygasaniem ekranu wraz z zanikiem fonii na około 1-2 s gdy włączam światło wyłączniekiem ściennym (np. w pokoju, w przedpokoju), po czym obraz i dźwięk wraca i wszystko działa ok. Sytuacja nie dzieje się za każdym razem, ale gdzieś raz na 2-3 "pstryknięcia". Podobnie dzieje się po włączeniu niektórych sprzętów AGD np. odkurzacza. Czasami pojawiają się tylko małe zniekształcenia obrazu na ekranie w czasie użycia wyłącznika lub jakiegoś urządzenia. TV podpięty jest przez listwę zasilającą z bezpiecznikiem przeciwprzepięciowym renomowanej firmy no name ;)

  Mieszkam w bloku, instalacja elektryczna jest oryginalna. Sprawa jest o tyle dziwna, że przez 3 lata jak tam mieszkam nic takiego się nie działo, więc logika podpowiada, że to raczej tv szwankuje.

  Czy to napewno wina tv? Może trzeba go podpiąć przez jakiś porządny filtr? Jeśli tak to polecicie coś?
 • #2
  hessel.
  Level 13  
  Należy poszukać zakłóceń radioelektrycznych. Największe są takie typu iskrowego, tzn. krótkotrwałe impulsy (trzaski) w stanach nieustalonych. W chwili włączenia np. świetlówki starter zwiera i rozwiera zestyki będące pod wysokim napięciem przez co zakłócenia takie w łapotologicznym tłumaczeniu "nabierają mocy". Ale nie tylko o wysokie napięcie tu chodzi, bo istotna jest częstotliwość pracy takiego łącznika - przykładowy starter pracuje z czysto przypadkowo częstotliwością (w zależności od prądu jaki przez niego płynie) włączając się powoduje przez ten ułamek sekundy indukcję pola w przewodach instalacji, którego natężenie w dużej mierze zależy również od tej częstotliwości. Natomiast duże długości fal indukują napięcie w nieekranowanych okablowaniach czułej elektroniki. I tak np. istnieje duża szansa zawieszenia się klawiatury USB komputera, której przewód jest nieekranowany, zawieszenie się komputera podłączonego do takiej klawiatury.

  Dodano po 21 [minuty]:

  linch wrote:
  Jeśli tak to polecicie coś?
  Polecam lekturę układ gasikowy w telekomunikacji.

  http://zstux.ita.pwr.wroc.pl/janusz/Materialy/Podstawy%20tel_lab/styki_cwiczenie.pdf
 • #3
  linch
  Level 10  
  Ok dzięki za teorię, ale chciałbym jednak zastosować coś gotowego i kupnego. Może jest do kupienia jakiś gotowy filtr wpinany do gniazdka z telewizorem?

  Czy jest możliwe, że TV stał się nagle bardziej wrażliwy na takie zakłócenia, albo instalacja nagle zaczęła generować silniejsze zakłócenia tego typu? Przypominam, że przez 3 lata było wszystko OK i to mnie zastanawia.
 • #4
  LeDy
  Level 43  
  Aby stwierdzić co ma winę to za mało zrobiłeś prób. Czy przedostaje się przez antenę czy przez instalację elektryczną , podmiana TV na inny itp. Poeksperymentuj trochę.
 • #5
  hessel.
  Level 13  
  Wcześniej winna była sieć energetyczna a teraz odkurzacz i zakłócenia okresowe.

  To w końcu jak to jest.

  Co do edycji pytania powiem tak.

  Cyfra w teletransmisji ma to do siebie, że póki odbiór nie zginie, to jest całkowicie niewidoma na odstępstwa od wymogów EMC. Oprócz tego istnieje szereg możliwości. Od najprostszych i niewiarygodnych. Słaby styk, przy którym Twój TV zachowa się w sposób zupełnie abnormalny, ale prawidłowy. Bo gdzie wkracza radiotechnika, tam zaczyna się inny poziom świadomości. Aż po złożone zagadnienia, zasadność uziemienia, różnice potencjałów, ground-loopy, gówniane komponenty, wady ukryte... , będące czymś jak coś w rodzaju UFO, ale prawdziwe. Przemysł jest nastawiony na konsumpcje, więc po co komu to wiedzieć.

  I to się powinno klepać aż do znudzenia w broszurach DVB-T (jakie UKE przekazał m.in. mnie osobiście abym przekazał je dalej)

  Dodano po 32 [minuty]:

  Co do drugiego pytania.
  linch wrote:
  Czy jest możliwe, że TV stał się nagle bardziej wrażliwy na takie zakłócenia
  Kupujesz coś made in china, włączasz, działa - tego jednego możesz być pewien.
 • #6
  kazikszach
  Level 35  
  Jaki sygnał odbierasz?
  Coś mogło się stać z kablem antenowym, zły styk ekranu itp.
 • #7
  linch
  Level 10  
  Do telewizora poprowadzony jest sygnał przez HDMI z dekodera kablówki. Nie jest to jednak wina dekodera, bo na każdym urządzeniu wejściowym po HDMI dzieje sie tak samo (player multimedialny, xbox360). Z kabla antenowego nie korzystam.
 • #8
  marioer
  Level 26  
  Musisz zlokalizować przyczynę : TV LG ,układ zasilanie czy urządzenia podłączane poprzez HDMI.
  Sprawdź TV w innej lokalizacji ,podłącz w miejsce LG inny TV i przetestuj.
 • #9
  kazikszach
  Level 35  
  Ile lat ma telewizor, bo może w nim już zaczyna psuć się zasilacz.
 • #10
  linch
  Level 10  
  TV ma 6 lat, też mi się wydaje, że to raczej jego wina. Cała instalacja elektryczna i RTV jest taka sama od 3 lat, więc nie sądzę, żeby nagle skądś zaczęły się generować takie silne zakłócenia.

  Czy wymiana zasilacza w takim TV będzie kosztowna? Bo jeśli to jego wina to prędzej czy później padnie całkiem.
 • #11
  User removed account
  User removed account