Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

DAF XF 105 - Usterka retardera

szyniu 26 Sie 2015 13:09 2958 2
  • #1 26 Sie 2015 13:09
    szyniu
    Poziom 20  

Witam mam następujący problem z samochodem DAF XF 105 460 KM rok 2012 245tyś. km, skrzynia manualna.
    Problem polega na tym że na desce pojawił się błąd retarder i silnik więc diagnostyka: Z reterderem się nie połączył a wsilniku błąd mówiący o braku komunikacji z RET.
    Następnie sprawdziłem zasilania i się okazało że na złączu sterownika RET brak stałego zasilania dodam że retarder jest typu EST 52 czyli sterownik na skrzyni biegów.|
    Biorąc pod uwagę że sytuacja była bardzo napięta musiałem coś szybko zaradzić więc z pod bezpiecznika RET na złączu kabiny podałem zasilanie dodatkowym przewodem na skrzynie do złącza i wszystko zagrało.
    Moja radość trwała krótko bo po przejechaniu 800 Km zaczęły się dziać dziwne cuda przygasanie zegarów błąd ecas, silnik, ebs,alternator,ret i coś tam jeszcze nie pamiętam dokładnie bo rozmowa była telefoniczna.
    Po odpięciu mojej dokładki z błędów został tylko ret i silnik jak to było przed moją ingerencją.
    I tu moje pytanie jak biegnie ta instalacja bo podejrzewam jakieś przetarcie bądź zwarcie pomiędzy przewodami które się pokazało dopiero po podaniu zasilania od tyłu,super by było jak by ktoś podrzucił jakiś schemat z numerami przewodów będę bardzo wdzięczny, a może ktoś coś takiego już przerabiał, każda sugestia mile widziana.

2 2
  • #2 27 Sie 2015 18:15
    szyniu
    Poziom 20  

Nikt nie miał takiego przypadku

1
  • Pomocny post
    #3 31 Sie 2015 21:50
    szyniu
    Poziom 20  

Uszkodzona wiązka elektryczny na skrzyni biegów w miejscu gdzie przechodzi na ramę pojazdu.

4