Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[TEORIA 5V] Czy w tej sytuacji użyć tranzystora NPN czy PNP?

p.kaczmarek2 26 Sie 2015 16:09 672 2
 • #1 26 Sie 2015 16:09
  p.kaczmarek2
  Poziom 23  

  Witajcie moi drodzy.
  Proszę o wypowiedź w kwestii moich rozważań teoretycznych. Mam taką sytuację jak na schemacie:
  [TEORIA 5V] Czy w tej sytuacji użyć tranzystora NPN czy PNP?
  Zakładam, że całość jest zasilana z 5V a ten trazystor przenosić będzie małe prądy, rzędu zasilania jakiegoś układu logicznego bądź paru diod.
  Zastanawiam się, czy dobrze użyty został tranzystor oraz czy nie powinien być tutaj inny, typu PNP zamiast NPN, oraz jakie plusy i minusy miałyby oba rozwiązania?
  Proszę o różne sugestie.

  0 2
 • #2 26 Sie 2015 17:38
  jony
  Specjalista elektronik

  Źle, jak chcesz sterować odbiornikiem od strony "plusa" to musisz użyć tranzystora PNP.
  Jeśli chcesz sterować od strony "masy" to tranzystor NPN. Aha i odbiornik zawsze dajemy w obwodzie kolektora nieważne czy to NPN czy PNP.

  Bo teraz na twoim schemacie napięcie na odbiorniku będzie niższe niż 5V o spadek napięcia na złączu baza-emiter ( ok 0.7V) plus spadek napięcia na rezystorze w bazie.

  0
 • #3 26 Sie 2015 19:58
  jarek_lnx
  Poziom 43  

  Ten ukąłd to wtórnik emiterowy (inaczej zwany wspólnego kolektora -WK) nie potrzeba rezystora w obwodzie bazy ani w obwodzie kolektora (pewnie autor schematu nie rozumiał działania tego układu), wadą tego rozwiązania jest napiecie na wyjsciu mniejsze o Ube (ok 0,7V), układ z tranzystorem PNP (wspólnego emitera - WE) ma tą zaletę że spadek napiecia Uce(set) jest mniejszy (ok 0,2V) stąd jego większa popularność.

  Prąd bazy w układzie WK nie marnuje sie bo płynie do obciążenia i wynika z prądu obciążena i bety, w układzie WE prąd bazy musisz dobrać z zapasem (dając odpowiedni rezystor) tak żeby tranzystor nie wyszedł z nasycenia, w przypadku wysokich napięć zasilania i dużych prądów obciążenia straty mocy w obwodzie sterowania tranzystora w układzie WE mogą być bardzo duże.

  Układ WK nie pozwala załączyć np 12V z 5V bo na wyjściu i tak dostaniesz 4,3V, układ wspólnego emitera nie ma tej wady.

  Cytat:

  Aha i odbiornik zawsze dajemy w obwodzie kolektora nieważne czy to NPN czy PNP.
  No może prawie zawsze, ale chyba kolega przyzna że początkującym elektronikom dobrze by zrobiło zrozumienie różnic pomiędzy tymi układami, bo jak sie nauczą stosować układ WE to pod każdym postem gdzie sie pojawia klucz tranzystorowy w układzie WK jest lawina postów typu to "nie będzie działać" albo "dodaj rezystor w obwiodzie bazy", czyli coś w rodzaju "rozumiem działanie tranzystora, pod warunkiem że emiter jest na masie"

  0