Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCIM Europe 2019
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Model zastępczy oraz wykonanie transformatora impulsowego(full bridge)

miszaa88 26 Sie 2015 17:16 1092 2
  • #1 26 Sie 2015 17:16
    miszaa88
    Poziom 15  

Witam!
    Niestety nie mogłem znaleźć nigdzie dokładnych informacji na temat wykonania transformatora impulsowego do pełnego mostku. Zależy mi najpierw na stworzeniu schematu zastępczego, w ramach którego wystarczy rezystancja uzwojeń, indukcyjność rozproszenia (tego chyba w praktyce nie da się wyliczyć? ale oszacować?) oraz indukcyjność wzajemna.
    Po prostu chciałbym poznać aparat matematyczny oraz się dowiedzieć, krok po kroku jak taki transformator wykonać, na razie nie tyle w celu zrobienia konkretnej przetwornicy (to będzie później), a w marę dokładnego poznania zagadnienia.
    Uwej: 300-350V
    Uwyj: 10-15V
    Iwyj: 80A
    f: 20 kHz(opcjonalnie można zwiększyć)

Na razie widzę to tak:
    Biorę karkas E65 kierując się charakterystykami z tego tematu:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1023530.html
    http://www.feryster.pl/polski/e6532.php
    Maksymalna indukcja dla częstotliwości 20kHz wynosi 0,36T
    Przekrój rdzenia: 540mm2
    Minimalna ilość zwojów zgodnie z zależnością:
    n = (U*10^6)/(2*f*B*Qr)

n=45;

n - liczba zwojów
    U - napięcie [V]
    f - częstotliwość [kHz]
    B - indukcja p-p [mT]
    Qr - przekrój rdzenia [mm^2]

Ile w takim przypadku wynosi indukcja uzwojenia pierwotnego? Czy można w jakiś sposób obliczyć/oszacować indukcyjność rozproszenia?

0 2
  • #2 27 Sie 2015 14:09
    feryster

Poziom 16  

Do czego potrzebna jest Ci indukcyjność wzajemna? Potrzebujesz raczej indukcyjności uzwojenia pierwotnego a i też jej użyteczność kończy się na oszacowaniu prądu magnesującego, który jest i tak wartością mało istotną.

Obliczyłeś poprawnie. Choć rdzeń wydaje mi się za duży na taką moc.

Swoją drogą - osobiście dla 10-15V i 80A wybrałbym topologię 2T-forward a nie full-bridge.

Indukcyjność rozproszenia jest rzeczywiście w transformatorach impulsowych praktycznie niepoliczalna :(

0
  • #3 27 Sie 2015 15:53
    miszaa88
    Poziom 15  

Masz rację, jest mi potrzebna indukcyjność uzwojenia pierwotnego, mając pierwotnego wtórnego już sobie policzę. Wielkości te są mi potrzebna na poczet wykonania symulacji w PSpice.
    Pomimo moich usilnych poszukiwań, nie mogłem znaleźć wzoru na to jak tą indukcyjność policzyć.
    Gdzieś wyczytałem iż można przyjąć/oszacować z grubsza iż indukcyjność rozproszenia wynosi około 5-10% indukcyjności danego uzwojenia.

0
  Szukaj w 5mln produktów