Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Waga pomostowa, legalizacja

pszczola. 26 Sie 2015 17:49 669 6
  • #1 26 Sie 2015 17:49
    pszczola.
    Poziom 9  

Witam,
    Nie wiem czy dział odpowiedni, jak nie to proszę o przeniesienie.

Mam pytanie dotyczące legalizacji wagi, jak to technicznie wygląda w sensie przyjeżdża osoba z urzędu miar i w jaki sposób sprawdza wagę? Fajnie by było jakby ktoś krok po kroku opisał co się dzieje.

Czy urząd miar dysponuje własnymi wzorcami, przyjeżdża z nimi?

Jeszcze jedno pytanie dopuszczalny bład wagi jest od od 0,5-1,5e w zalezności od tego ile jest na nią naładowane?

Dzięki za wyjaśnienie

0 6
  • #2 26 Sie 2015 17:58
    janek1815
    Poziom 38  

Napiszę jak to się odbywa w firmie w której jestem dostawcą. Zdarzyło mi się kilka razy widzieć jak to robią. Raz do roku przyjeżdżają ze swoimi legalizowanymi ciężarkami zrywają plomby dokonują ważenia ewentualnej korekty. Zakładają plomby wystawiają dokument poświadczający legalizację i fakturę VAT. Zabierają swoje ciężarki na auto i to wszystko w skrócie.

0
  • #3 28 Sie 2015 10:45
    mawi2
    Poziom 25  

Tak ładnie wygląda to patrząc z boku. Zależy od wagi.
    Urząd miar posiada pewien zakres wzorców masy. Z reguły są to wzorce do wag małych do 15 kg. Do wag o nośnościach 1000 kg i więcej należy wypożyczyć wzorce masy z odpowiedniej firmy. Do wzorców jakimi będziemy przeprowadzali legalizację należy mieć dokumenty potwierdzające ważoność ich legalizacji. Urzędnik UM sprawdza poprawność montażu (ustawienia) wagi a następnie porównuje jej wskazania z wzorcami. Możliwe odchyłki są ustalone w ustawie dostępnej na stronach Dziennika Ustaw. W przypadku przekroczenia odchyłek następuje zbrakowanie wagi. Informuję iż nie każda waga podlega procesowi legalizacji i nie każdą można zalegalizować. Do legalizowanej wagi należy posiadać zatwierdzenie typu oraz dokument potwierdzający poprzednią legalizację. Reasumując: jeśli nie przeprowadzałeś legalizacji w celu minimalizacji kosztów zleć to firmie serwisowej.

0
  • #4 28 Sie 2015 11:04
    janek1815
    Poziom 38  

Akurat tę wagę którą legalizują o której pisałem. Ciężarki-wzorce zdejmowane są z auta wózkiem widłowym z powodu masy. Nie wiem do ilu kg jest ta waga ale ważone są palety na niej od 700-1500 kg.

0
  • #5 28 Sie 2015 11:34
    pszczola.
    Poziom 9  

mawi2

Dzięki za odpowiedź. Od strony formalnej wiem jak to wygląda. Wiem, że miernik musi mieć zatwierdzenie typu. Przy pierwszej "legalizacji" trzeba dokonać oceny zgodności.

Nie o to chodziło w moim pytaniu. Bardziej mi zależało na informacji czy jest i jaka jest sekwencja ustawiania wzorców masy na wadze.

Z tym ostatnim zdaniem to się nie do końca zgadzam, ale to już inna sprawa

0
  • #6 28 Sie 2015 11:50
    janek1815
    Poziom 38  

pszczola. napisał:
    Bardziej mi zależało na informacji czy jest i jaka jest sekwencja ustawiania wzorców masy na wadze.

Pewnie jest ponieważ nie bez przyczyny dowożone byłyby ciężarki o różnej masie. Gdyby nie było przywieziono by np. 1000kg zrobiono odczyt i do widzenia.

0
  • #7 28 Lip 2017 10:36
    pszczola.
    Poziom 9  

Problem rozwiązany. Wypożyczyłem wzorce masy po 25 kg, skalibrowane i zawiozłem do urzędu gdzie naklejone naklejki legalizacyjne po sprawdzeniu czy dobrze waży.

0