Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zakończenie światłowodu wielomodowego - jakie akcesoria i patchcord

26 Sie 2015 22:40 1494 2
  • Poziom 17  
    Witam,

    Z góry przepraszam jak coś źle nazwę/przekręcę czy o coś głupiego się będę pytał :) (podobno nie ma głupich pytań :wink: ) nie miałem kontaktu ze światłowodami (prócz trocha teorii na studiach i jednych laborek...)

    A, więc, krótko: musiałem kupić "na wczoraj" światłowód jak kopali i kładli kabel średniego napięcia do drugiej hali i razem z nim został zakopany światłowód. Jako, że odległość to jakieś 200m kablem od serwerowni w budynku głównym do budynku B to wybrałem kabel z włóknem wielomodowym gdyż on nadaje się na odległość do 550m przy 1Gbit. Położony kabel to: FO DRAKA A-DQ(ZN)B2Y 12G 50/125 1500N E08 (nr indeksu 10230306) - czyli 12 włókien, jedna tuba, w żelu, włókno wielomodowe 50µ/125 OM2 (przynajmniej wg. tego co znalazłem na internecie) .

    I teraz zastanawiam się jak to połączyć i co będę potrzebował :) , oczywiście coś tam wiem i rozmawiałem przez telefon z firmą co może pospawać pigntail'e.

    A więc tak co mam:
    - "starą" kasetę-przyłącznicę ze złączami ST (jak BNC :) ) Molexa. Ze starej sieci FO nigdy nie uruchomionej, ponieważ fabryka padła zanim uruchomili (przynajmniej takie zebrałem informacje / moja firma zajmuje jeden z budynków ,a w zeszłym roku kupiła halę produkcyjną jakieś ~80m obok) - stary światłowód to 62,5/125 16 włókien, dla zainteresowanych to złącza na kablu nie są spawane pingtail'ami ,a zakończone od razu wtyczką ST .
    - Szafy są, w serwerowni mam szafę o głębokości 1000mm ,a w budynku B szafa ma 800mm głębokości.

    Co potrzebuję, z tego co wiem/rozeznałem się:
    - 1x przyłącznica na 16 gniazd,
    - 24x pigtaile 50/125 z włóknem OM2 (po 12 na koniec),
    - 24x osłonki spawów,
    - 2x tacki na spawy (po 12 spawów na tackę),
    - 24x złącze/adapter ST/ST MM przykręcany do panelu,
    - 2x media converter: TP-LINK MC-220L,
    - 2x wkładka SFP : Zamiennik MGBSX1 z sfp.guru lub MikroTik'a 850nm MM: http://routerboard.com/S-85DLC05D - z np. http://www.mikrotik.org.pl/ ,
    - 2x patchcord duplex MM 50/125 LC - ST - myślę 2m wystarczy,

    Ale mam wątpliwości do patchcordu, otóż trafiłem na http://www.cisco.com/c/en/us/td/docs/interfaces_modules/transceiver_modules/installation/note/OL_19329.html i z tego co wyczytałem, to powinienem użyć patchcorda do odbiornika z "mode conditioning" aby nie uszkodzić z czasem diody odbiorczej we wkładce i zminimalizować błędy powstałe przez odbicia. ALE wydaje mi się (tak zrozumiałem), że to dotyczy przypadku gdy używa się wkładek dla kabla FO jednomodowego (9µ | 1350nm/1550nm) i podłącza się je do istniejącego kabla wielomodowego.
    Wydaje mi się, iż jak mam wkładki MM i kabel MM to nie muszę nic kombinować z patchcordem i używam zwykłego patchcorda z włóknem jak w kablu. Mam rację? (TAK/NIE - niepotrzebne skreślić markerem olejnym na monitorze ;) )

    To jeśli chodzi o pierwszy etap :) - samo zestawienia połączenia to bardziej "test" na media konwerterach, docelowo chcę uzbroić switch we wkładki (z drugiej strony planuję kupić switcha SFP od MikroTika - ale to przyszłość).

    Czy coś jeszcze pominąłem/zapomniałem? Oczywiście wiem, że patchcordy to ze 2szt minimum w zapasie, wkładki też z jedną więcej na zapas :)

    Z góry dziękuję za przeczytanie moich wypocin i jakiekolwiek rady, wskazówki, zbesztania ;) i proszę nie pisać "idź do firmy niech ci to zrobi" chcę to sam zrobić (w miarę możliwości i no prócz spawania pigtaili do kabla FO :) ) i uruchomić - dlaczego? Otóż dla własnej wiedzy, satysfakcji jak i też mam możliwość, gdyż zarząd nie "krzywi" (bardzo) się jak się potknę na temacie ;)
  • Poziom 31  
    Szkoda ze multimode kupiles zamiast singlemode.
    Wielomodow od lat juz sie nie stosuje.
    Z wielomodem nie mialem w ogole stycznosci bo wszystko na kablach SM sie robi.

    Lepiej odrazu zrob to na switchach. Nie ma co kombinowac.
    Najlepiej jakbys mial przelacznice i kabel. Reszte jak pigtaile to dla firmy zostaw. Po pierwsze maja taniej bo w hurcie robia a po drugie jak cos bedzie nie tak to Ciebie to nie interesuje.
    Jak cos nie bedzie dzialac to bedzie zwalanie na patchcordy slabej jakosci adaptery nie takie etc.
    To taka dobra rada.
    To co wyczytales w artykule cisco jest w pewnym sensie prawdziwe. Owszem mozna uszkodzic wkladki jak sie podepnie bez tlumika ale... Na kablach SM o dlugosci bardzo krotkiej a wkladkach o duzych mocach na 80km i wiecej.
    MM ma takie straty ze szok.
    W domu mam patchcorda 15m bez tlumika a wkladki na 3km.
    Nawet testowo do OLT podlaczalem ONT na patchcordzie 5m bez splitera wiec prosto we wkladke. Komunikacja byla ale ONT krzyczal ze za mocny sygnal
  • Poziom 17  
    smario11 napisał:
    Szkoda ze multimode kupiles zamiast singlemode.
    Wielomodow od lat juz sie nie stosuje.


    "Pozamiatane" - kabel jest już w ziemi. :)
    Choć ciekawe, bo ostatnio zauważyłem SFP+ 10G od mikrotika właśnie na światłowód MM, ale elementy t.j.:pigtaile czy adaptery dla MM są odrobinę droższe z drugiej strony... W każdym razie, zacząłem już planować przebudowę sieci wewnątrz budynku i zrobić szkielet na światłowodach (SM 9/125 :) )

    Ale, wiadomo jak to w zakładzie "są ważniejsze wydatki" więc dużo w tym temacie nie zrobiłem jak na razie....