Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączanie silnika 3 fazowego dwubiegowego

27 Sie 2015 08:19 2400 7
  • Poziom 20  
    Witam

Mam problem z prawidłowym podłączeniem silnika 3 fazowego dwubiegowego.
    Silnik pracował w maszynie do zmiany opon.
    Na panelu sterującym jest przełącznik szybkie i wolne obroty.
    I on steruje silnikiem. Dochodzą do niego 3 fazy a wychodzi już 6 przewodów.
    Przełącznik obrotowy. (Nie zdążyłem ustalić czy to jest gwiazda- trójkąt)

Silnik był oddawany do przewinięcia. Prawdopodobnie był spalony.
    Podłączając zgodnie z tabliczką nie pracuje prawidłowo. Nie mam też 100% pewności czy tabliczka od tego silnika. Pasować do obudowy pasuje.

Podłączając 3F tak jak na rysunku jeden mamy wolne obroty. Tak jak na rysunku dwa mamy szybkie obroty.

Podłączając silnik tak jak był przed uszkodzeniem nie pracuje prawidłowo. Dopiero odpięcie jednego rzędu z zasilaniem jest OK.

Rysunek 3 (Jest narysowany nieprawidłowo wg schematu).
    Podłączałem wg rysunku 4. Silnik kręci ale jest głośny i szybko się grzeje.

• Pomocny post
    Specjalista elektryk
    kamo502 napisał:
    Silnik był oddawany do przewinięcia. Prawdopodobnie był spalony.
    Skoro nie działa prawidłowo przy połączeniu jak przed uszkodzeniem, to sugeruję kontakt z zakładem, który przezwajał silnik, aby podał informacje, jak połączył uzwojenia. Być może nastąpiła jakaś zmiana w stosunku do schematu z tabliczki, szczególnie, że "Nie mam też 100% pewności czy tabliczka od tego silnika." Błędne połączenie może się skończyć uszkodzeniem silnika i koniecznością jego ponownego przezwajania!
  • Poziom 34  
    Zrób pomiar rezystancji uzwojeń, każde wyprowadzenie z każdym. Podaj wyniki i zobaczymy co dalej.
  • Poziom 20  
    Jeśli wierzyć tabliczce znamionowej jest to silnik w układzie Dahlandera. W pliku, który zamieściłem jest sporo na ten temat, uzwojenia muszą być podłączone tak jak na schemacie na stronie 8-54. Jak rozgryziesz wyprowadzenia np. za pomocą omomierza to już będzie z górki.
  • Moderator Elektrotechnika
    Po pierwsze należy ustalić połączenia cewek dla trójkąta .
    Po drugie należy ustalić gdzie są początki a gdzie końce , bo to tu ważne dlatego że silnik pracuje na podwójnej gwieździe . Więc jedna gwiazda jest już wewnątrz silnika zrobiona . Tu kolega wspomniał o pomiarach , należy je zrobić jeśli nawijacz silników nie określił końcówek ,a po za tym to partacz .
  • Poziom 20  
    Tutaj dziwi jeden fakt, mianowicie dlaczego zakład który przezwajał ten silnik nie zrobił próby na każdym biegu, wtedy od razu byłoby wiadomo, że coś jest pokopane z wyprowadzeniami uzwojeń.
  • Poziom 20  
    Z tego co wiem kolega zawiózł silnik do przewinienia bez tabliczki. Nie wiem czy elektromechanik przewinal tak jak było czy po swojemu. Przy odbiorze mówił ze są dwa biegi.
  • Moderator Elektrotechnika
    kamo502 napisał:
    Przy odbiorze mówił ze są dwa biegi.

Tylko zapomnieli oznaczyć uzwojenia.