Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz grundig v2000 dobór kondensatorów,wysoka temperatura wzmacniacza

27 Sie 2015 10:55 1998 17
  • Poziom 10  
    Witam posiadam wyżej wymieniony wzmacniacz.Po włączeniu do sieci słychać buczenie które ustaje po pewnym czasie. Stwierdziłem że uszkodziły się w nim kondensatory.konkretnie jeden kondensator. Ponizej zdjęcie:

Wzmacniacz grundig v2000 dobór kondensatorów,wysoka temperatura wzmacniacza Wzmacniacz grundig v2000 dobór kondensatorów,wysoka temperatura wzmacniacza Wzmacniacz grundig v2000 dobór kondensatorów,wysoka temperatura wzmacniacza

[url=https://obrazki.elektroda.pl/9734117200_1440676946.jpg]Wzmacniacz grundig v2000 dobór kondensatorów,wysoka temperatura wzmacniacza

Wylutowałem te kondensatory i mam pewien problem z ich zamiennikami. Te mają pięć nog. I sumie nie wiem jakie powinny być zamienniki i jak je podłączyć.Żeby była prawidłowa polaryzacja.Myślę że minus na minus a 1 na plus.Prosiłbym o podpowiedź bo nie jestem pewny czy nie powinna być jeszcze podłączona 3.
    Poniżej widok od strony druku:

I jeszcze jedna sprawa.Ta końcówka mocy generuje strasznie dużo ciepła. Poniżej zdjęcie końcówki:
    Nie wiem czy to wina tych niesprawnych kondensatorów czy też jest jakaś inna przyczyna. Co można zrobić aby jakoś poprawić to odprowadzenie ciepła na radiator,bo z pewnością to było główną przyczyną uszkodzenia tych kondensatorów,oprócz oczywiście upływu czasu bo sprzęt jest wiekowy.Ale oprócz tych kondensatorów całkiem sprawny.
  • Poziom 34  
    szybki10 napisał:
    I sumie nie wiem jakie powinny być zamienniki i jak je podłączyć.Ż

15000µF na 35-50V.
    Jak wlutować zaznaczyłem na zdjęciu, ale dla pewności daj jeszcze zdjęcie od strony lutowania.
  • Poziom 10  
    Wydaje mi się że zgodnie z opisem na kondensatorze to minus będzie jak poniżej:

Zdjęcie od strony druku powyzej

Czy tego typu kondensatory mogą być ?
    Link

i czy mogę je umieścić w innym miejscu (nie tak blisko radiatorów) i połączyć przewodami.
  • Poziom 34  
    szybki10 napisał:

Czy tego typu kondensatory mogą być ?

Tak.
    szybki10 napisał:
    czy mogę je umieścić w innym miejscu (nie tak blisko radiatorów) i połączyć przewodami.

Jak nie będzie taki montaż powodował przydźwięku, to zamontuj.
    Uważam, że najlepiej zamontować w miejscu dla nich przeznaczonym.

Kolektor T2006 łączy się z +29V, a kolektor T2007 z -29V, masa np. z obudową.
    Sprawdzisz to miernikiem na zakresie dioda, pzy wyłączonym wzmacniaczu.
  • Poziom 10  
    Chodzi o sprawdzenie przejścia, czy też o pomiar napięć bo nie zrozumiałem. I jak to się ma do montażu tych kondensatorów.
    W tamtym sklepie nie mogę kupić bo to jakaś hurtownia.Czy mogą być te z tme:Link
  • Poziom 34  
    szybki10 napisał:
    Chodzi o sprawdzenie przejścia, czy też o pomiar napięć bo nie zrozumiałem.

Nie, chodzi o prawidłowe zlokalizowanie ścieżek zasilających, by nie było pomyłki przy montażu.
    szybki10 napisał:
    Czy mogą być te z tme

Może być każdy o pojemności 15000µF, napięcie powyżej 35V, jeśli się tylko tam zmieści i jest sprawny.
  • Poziom 10  
    Jest tak jak napisałeś.Nie było masy.Ale to dlatego że nie były popodłączane wtyczki do modułu.Po podłączeniu wszystko co napisałeś się zgadza.
  • Poziom 34  
    szybki10 napisał:
    Po podłączeniu wszystko co napisałeś się zgadza.

Jak masz kondensatory to wlutuj , tylko się nie pomyl, bo będzie duże bum.
  • Poziom 10  
    Jeszcze nie mam,dopiero zamówiłem.Czyli wlutować tak jak zaznaczyłeś na zdjęciu ?
  • Poziom 34  
    szybki10 napisał:
    Czyli wlutować tak jak zaznaczyłeś na zdjęciu ?

Jak wszystko się zgadza to tak.
    Nie zapomni o tym różowym mostku, wlutuj go tam gdzie był.
  • Poziom 10  
    Mostków nie ruszałem,są wlutowane,na zdjęciu tylko tak wygląda jakby nie był wlutowany.Wszystko się zgadza jeśli chodzi o pomiary.Bardzo Ci dziękuje za pomoc.Wobec tego czekam na kondensatory.To w sumie jak to jest że wcześniej było pięć nóg a teraz dwie. To znaczy że trzy nogi z tych starych kondensatorów służyły tylko do zamocowania czy tez były jakoś zmostkowane ?
  • Poziom 41  
    Dla upewnienia się - warto poczytać.
    Na obudowie jest napisane jak wół "Pluspol 1" Co oznacza, że nóżka numer 1 to plus, a pozostałe 4 to minusy. Potem gdy się popatrzy na nóżki to tam są numerki. No i już wiadomo gdzie jest nóżka "1" i wiadomo, w która dziurę na płytce ona powinna być wlutowana.

Z minusami też jest łatwo, 3 z nich nie są nigdzie podłączone - chyba nie trzeba pisać, że to nie tam się podłącza,
  • Poziom 10  
    Zamieszałeś mi kolego.Skoro nóżka nr 1 to plus.To w tym układzie pierwszy kondensator jest dobrze oznaczony a drugi źle.Bo w tej chwili jest tak: Wzmacniacz grundig v2000 dobór kondensatorów,wysoka temperatura wzmacniacza

a chyba powinno być tak:

• Poziom 41  
    Źle masz dalej, na drugim zdjęciu PLUS oznaczyłeś prawidłowo, ale MINUS już nie. W który otworek wchodzi nóżka oznaczona "-"?
  • Poziom 10  
    W te oznaczone otwory; Wzmacniacz grundig v2000 dobór kondensatorów,wysoka temperatura wzmacniacza
  • Pomocny post
    Poziom 41  
    Tak, właśnie w te.
  • Pomocny post
    Poziom 34  
    Zostaw te zdjęcia i wlutuj tak:
    C904 plus kondensatora do ścieżki +29V, a minus kondensatora do ścieżki masy.
    C905 minus kondensatora do ścieżki -29V, a plus kondensatora do ścieżki masy.
  • Poziom 10  
    dobra tak wlutuje i pokaże po wlutowaniu przed uruchomieniem żeby rozwiać wątpliwości.

Już wlutowałem wszystko zgodnie z opisem wzmacniacz działa bardzo dobrze.Jednak musiałem zamontować z boku bo nowe kondensatory nijak nie pasowały w druk.Ale zamontowałem do obudowy opaskami zaciskowymi na leżąco i połączyłem dosyć grubymi kablami (głośnikowymi). Nie jestem żadnym melomanem ale mam wrażenie że dźwięk się poprawił,zwłaszcza wysokie tony, nie słychać żadnego przydźwięku. Więc jest chyba dobrze.Bardzo dziękuje za pomoc