Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Indywidualna instalacja antenowa do DVB-T >>Gdynia Pustki Cisowskie

crk81 27 Sie 2015 21:31 975 11
  • #1 27 Sie 2015 21:31
    crk81
    Poziom 10  

W podanej lokalizacji - blok, nie ma AZARTu...
    Niestety brak możliwości montażu anteny na dachu, a RTCN Chwaszczyno oddalone o 9km przysłania narożnik budynku.
    Czy w takiej sytuacji (zobrazowanej na fotce) jest szansa na odbiór z anteny zamontowanej na balkonie bez możliwości wysunięcia jej poza obrys budynku?? Jeżeli tak to jakiej.
    Indywidualna instalacja antenowa do DVB-T >>Gdynia Pustki Cisowskie

...alternatywnie jaką antenę pokojową (sprawdzoną) możecie polecić?

Podobny temat dla zbliżonej lokalizacji znalazłem - i nie napawa mnie to optymizmem...

0 11
  • #2 27 Sie 2015 21:45
    Setel
    Poziom 25  

Jeżeli chodzi o odbiór TV z Chwaszczyna, to nie widzę problemu - sygnał jest tak silny, że można odbierać na antenie pokojowej. Lepszym wyjściem jest antena kierunkowa doświadczalnie ustawiona na najlepszy sygnał. W razie potrzeby służę pomocą - mieszkam w Gdyni.

0
  • #3 28 Sie 2015 05:38
    crk81
    Poziom 10  

ja także preferowałbym antenę zewnętrzną, ale czy "przysłonięcie nadajnika" przez narożnik budynku nie będzie problemem? Może zamiast kierunkowej - bierna szerokopasmowa?
    Wiem że trzeba by to sprawdzić w rzeczywistości ale może ktoś ma podobny "widok na swój" nadajnik i mógłby się podzielić doświadczeniem.
    Co do anten pokojowych - jest to dla mnie ostateczność.

0
  • #5 31 Sie 2015 12:36
    TELMOR_PL
    Poziom 27  

Witam, zgadzam się z kolegami. Mała odległość do nadajnika w tym przypadku wręcz sugeruję antenę bierną. Nie musi być kierunkowa - na osiedlach sprawdzają się również anteny szerokopasmowe, dobrze reagują na sygnały odbite, co jest ich niewątpliwą zaletą przy trudnościach ze "złapaniem kierunku" - przeszkody.
    Można by wykorzystać zalety anteny Digit - w wersji biernej
    http://www.telmor.pl/Klient-indywidualny/Kata...-DVB-T/DIGIT-DIGITactiva-antena-pasmowa-DVB-T
    Antena ta jest przeznaczona do odbioru analogowych i cyfrowych sygnałów telewizji naziemnej pracujących w zakresie pasma UHF (K21 – K69). Konstrukcja anteny zapewnia równomierne wzmocnienie odbieranych sygnałów w całym zakresie częstotliwości. Antena w wersji biernej „DIGIT” jest dedykowana dla obszarów o dobrych warunkach odbioru.
    Duża wartość współczynnika promieniowania tył/przód gwarantuje niewrażliwość anteny na sygnały odbite od przeszkód znajdujących się za anteną. Antena przeznaczona jest do poziomego montażu na ścianach budynków, balkonach, dachach, może być także montowana na przyczepach kempingowych.

0
  • #6 01 Wrz 2015 21:01
    crk81
    Poziom 10  

w najbliższym czasie w wolnej chwili postaram się sprawdzić warunki odbioru w podanej lokalizacji za pomocą zmodyfikowanej anteny Telmor ASR (starej jeszcze brązowej).
    Płytkę wzmacniacza już wymieniłem na symetryzator. Myślę że małym kosztem będę mógł miarodajnie rozwiać moje wątpliwości przed ewentualnym zakupem konkretnego modelu biernej anteny zewnętrznej - najchętniej "dyskretnej".

0
  • #7 02 Wrz 2015 08:03
    TELMOR_PL
    Poziom 27  

Sprawdzić można, ale obawiam się, że nawet bierna ASR starszej wersji może być "za dobra". Lokalizacja jest bardzo blisko silnego nadajnika. Te z brązową/ceglastą belką są dwa razy większe od obecnych i były obliczone na odbiór TV analogowych ze znacznych odległości.
    Jeśli nie ma innych możliwości proponuję nabyć w MM antenę DIGIT bierną i spróbować, zawsze można zwrócić do MM i odzyskać pieniądze.

Dodano po 4 [minuty]:

Sprawdzić można, ale obawiam się, że nawet bierna ASR starszej wersji może być "za dobra". Lokalizacja jest bardzo blisko silnego nadajnika. Te z brązową/ceglastą belką są dwa razy większe od obecnych i były obliczone na odbiór TV analogowych ze znacznych odległości.
    Jeśli nie ma innych możliwości proponuję nabyć w MM antenę DIGIT bierną i spróbować. W ciągu kilku dni można ją oddać do MM i otrzymać zwrot gotówki.
    Powodzenia.

0
  • #8 14 Wrz 2015 22:28
    crk81
    Poziom 10  

więc tak...
    Sprawdziłem odbiór na wspomnianej "starej" antenie w trybie biernym i jedynie Mux3 k.48 jest na TV Samsunga dostępny. Tuner zewnętrzny dodatkowo "łapie" zakodowany Mux4 na kanale 33. Obracanie anteny jedynie poprawia/pogarsza odbiór paczki z kanału 48.
    Telewizor dla k.48 pokazuje tylko ogólny poziom sygnału wahający się od 35 do 55. Tuner zewnętrzny podaje na kanale 48 siłę 100 a jakość w "podskokach" do 50...

Mam jeszcze pytanie odnośnie "inteligentnych" wzmacniaczy sygnału TV z automatyczną regulacją wzmocnienia - w tej lokalizacji spełnią swoją funkcję?? (kanał 48 z kilku kierunków "i mocny", kanały 35 i 37 nie wykrywane na biernej antenie)

0
  • #9 15 Wrz 2015 12:23
    TELMOR_PL
    Poziom 27  

Witam,
    Nie jestem pewien czy jest to kwestia wzmocnienia, i czy "inteligentny" wzmacniacz coś pomoże. Jesteś "w dołku" i oprócz rogu budynku widoczność na Chwaszczyno zasłania Ci ściana lasu i góra (sądząc po mapce i Twoim opisie). Może trzeba by było "poszukać" sygnałów z odbić (wcześniej pisałem o antenie DIGIT) albo antenę skierować na Gdynię Chylonię. Jest tam antena doświetlająca (oddalona ok. 3-4 km):
    Name: Gdańsk - Chylonia
    Position: 54°33'12.0"N 18°28'57.0"E
    Region: Pomorskie
    Altitude: 15 m
    Height: 159 m

0
  • #10 15 Wrz 2015 21:31
    crk81
    Poziom 10  

mój balkon skierowany jest na zachód, północny-zachód... Kierunek "Chylonia" odpada - przeciwna strona budynku. Gdybym miał balkon po drugiej str budynku to zapewne antenka Digit by spełniła swe zadanie.
    Do wspomnianej wcześniej zmodyfikowanej anteny ASR podłączę posiadany wzmacniacz Triax 12dB i zobaczę - może coś tj. Mux1 i 2 złapię..... Zapewne Mux3 będzie przesterowany, ale przynajmniej wyjaśnią się dostępne dla mojej lokalizacji anteny możliwości...

0
  • #11 16 Wrz 2015 12:08
    TELMOR_PL
    Poziom 27  

Witam,
    Inteligentny wzmacniacz można zastosować wówczas, gdy poziomy nadawania poszczególnych MUX-ów są te same lub bardzo zbliżone, np. Chwaszczyno nadaje z siłą 100 kW na każdym z trzech MUX-ów. Taki wzmacniacz „próbkuje” analizując poziom sygnału na wejściu, wzmacniając go (bądź nie) w taki sposób, by na wyjściu był zawsze ten sam poziom, odpowiadający przedziałowi pracy głowicy w TV ±(48 – 74 dB). Jeśli to możliwe m. w. po środku tego przedziału ok. 60 dB. Tak jest np. w antenie ASR IQ i ASR IQ LTE PROTECTED
    http://www.telmor.pl/Klient-indywidualny/Kata...ktow-RTV-SAT/Anteny-naziemne/Anteny-ASR-DVB-T
    W przypadku znacznych różnic poziomów nadawania na poszczególnych MUX-ach, należałoby je wyrównać przed „wpuszczeniem” w instalację i Ew. dalszą obróbką. Robi się to za pomocą filtrów/wzmacniaczy np. WK-310 WK-410 lub podobnych.
    http://www.telmor.pl/Klient-indywidualny/Kata...cze-kanalowe/WK-310-masztowy-wzmacniacz-DVB-T

0
  • #12 16 Wrz 2015 12:25
    LeDy
    Poziom 43  

Do takich warunków poleciłbym antenę siatkową , może nawet bez siatki ale to kwestia prób.

0