Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

KOZA do ogrzania warsztatu

porywacz_zwlok 28 Aug 2015 07:28 3402 6
    porywacz_zwlok
    Level 12  
    Witam.
    Wczoraj kupiłem sobie za 70 złotych taką kozę do ogrzewania drewnianego warsztatu. Z tyłu kozy jest otwór na spaliny o średnicy 12 cm. Chciałbym piecyk zainstalować, ale chcę tutaj się zapytać jak to zrobić poprawnie. Czy rurę ze spalinami u dołu od razu wypuścić na zewnątrz i tam zrobić mały komin czy może poprowadzić ją aż pod sufit i tam boczną ścianą wypuścić na zewnątrz. A może w ogóle pionowo poprowadzić komin ze spalinami i zrobić otwór w suficie. Jakie rury użyć a jakich unikać? Wszelkie sugestie mile widziane.
    hauerdex
    Level 13  
    Zauważyłem, że warto rurę ciągnąć jak najdłuższą wewnątrz pomieszczenia - ona oddaje jeszcze bardzo dużo ciepła.
    Wyciągnięcie rury pionowo wydaje się sensowne, tylko będzie problem z uszczelnieniem miejsca, w którym wychodzi ona przez dach - przed wodą. A rura może mieć czasami w tym miejscu 200 °C i więcej, przy mocnym paleniu.
    Może łatwiej będzie pod sufitem dać kolano i na zewnątrz wyprowadzić bokiem, potem znów kolano i do góry (na szczycie ewentualnie dać element zapobiegający wpadaniu deszczu do rury).

Najlepiej zastosować grubą stalową rurę - ale ona swoje waży i swoje kosztuje. Łączenia wówczas muszą być spawane.
    Są w sprzedaży rury "dedykowane" do tego celu, takie zwijane z blachy. Łatwo je zamontować, są tanie, łączą się przez włożenie np. rury w kolano. Ale wadą ich jest to, że po kilku sezonach (w skrajnych wypadkach po jednym) trzeba je wymieniać, bo zwyczajnie się przepalają, korodują.
    radzisko123
    Level 8  
    powiem tak uszczelnienie szczeliny miedzy dachem lub ewentualną ściana to nie jest problem dlatego ze sa specjalne wypełniacze oraz pianki uszczelniające które wytrzymują temperaturę ponad 300 stopni a zęby zatrzymać jeszcze więcej temperatury można dać na ścianę specjalną folie odbijającą ciepło aby nie potrzebnie nie ogrzewać ściany
    jack63
    Level 43  
    hauerdex wrote:
    Najlepiej zastosować grubą stalową rurę - ale ona swoje waży i swoje kosztuje. Łączenia wówczas muszą być spawane.

Nie muszą i lepiej jak nie będą spawane (chodzi o czyszczenie). Są systemy kominowe składane z rur z kielichami. Super sprawa, ale drogie.
    Komin zewnętrzny to osobny problem. Powinien być dobrze izolowany.
    hauerdex
    Level 13  
    Z tym spawaniem chodziło mi o rury "ogólnego" przeznaczenia - nie dedykowane jako kominowe - te z którymi miałem kiedyś do czynienia nie miały żadnych kielichów - po prostu były najtańsze.
    porywacz_zwlok
    Level 12  
    Koza zamontowana i działa. Wycięty w dachu kwadratowy otwór a na niego blacha z otworem pod rurę. Wszystko zaklajstrowane specjalnym silikonowym badziewiem do uszczelniania kominkow.