Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bosch SGS4442/17 - Nie pracuje - potrzebny schemat serwisowy

28 Sie 2015 12:38 2715 14
  • Poziom 9  
    Witam !

Objawy zmywarki -brak reakcji.
    Moduł Siemens 5wk57751.

Potrzebuje schemat modułu , instrukcję serwisową .
    Może ktoś wie jaki symbol uszkodzonej/zaznaczonej na czerwono części (triak? )
    Może ktoś ma taki obwód ?

Proszę o poradę , pomoc .

Bosch SGS4442/17 - Nie pracuje - potrzebny schemat serwisowy Bosch SGS4442/17 - Nie pracuje - potrzebny schemat serwisowy

Dodano po 32 [minuty]:

Dodaję lepsze zdjęcie uszkodzonej części. Bosch SGS4442/17 - Nie pracuje - potrzebny schemat serwisowy
  • Poziom 34  
    Ależ Sz. Kolego - wszystko to już było... Na tutejszym Forum. Np. tutaj ciekawy wątek do poczytania:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2681362.html
    Nie chciałbym krakać, ale raczej zła wiadomość. Uszkodzony element (który wręcz eksplodował), to stabilizator napięcia - więc bardzo prawdopodobnie wygląda to na "czubek góry lodowej" - jeżeli chodzi o lawinowe uszkodzenia na module sterownika oraz sam mikrokontroler + pamięć.
  • Poziom 9  
    Witam !

Dziękuję za odpowiedź.
    Czytałem ten post .

Rozumiem , że mogły nastąpić różne uszkodzenia na module.
    Tak też się stało , były widoczne "nadpalenia" wymieniłem przekaźnik
    i została naprawiona jedna ze ścieżek .
    Nie wiem czy to wszystko ?

Tu moje pytanie i prośba .
    Czy uszkodzony element - stabilizator napięcia , można wymienić ?
    Jakie parametry ?
    Jeśli jest to niedrogie to spróbuję tej wymiany .

W sklepie z elektroniką powiedzieli że trzeba znać parametry.
    Polecili poszukać instrukcji serwisowej.

Pozdrawiam
  • Poziom 34  
    Na to pytanie mogę odpowiedzieć tylko hipotetycznie. Osobiście nie wiem na jakie napięcie był stabilizator (można się tylko domyślać po parametrach kondensatora elektrolitycznego na wejściu i wyjściu stabilizatora). Zdjęcia jakie można wyszukać w necie niestety nic nie mówią - tutaj kolega Toni_2003 ma rację - czasami trzeba użyć paru trików by oznaczenia z podzespołów SMD odczytać (u Ciebie z widocznych względów niestety jest to awykonalne). Możliwe, że ktoś z kolegów aktywnie działających w serwisie AGD pamięta i poda właściwe oznaczenia (parametry) tego układu.

PS. Chyba kolega mnie do końca nie zrozumiał poprawnie. Przedstawiona TU płytka (PCB) pełni funkcję zasilacza oraz zawiera układy wykonawcze mikrokontrolera (przekaźniki, triaki itp.). Ja sygnalizuję i martwię się tym, co mogło się stać na płytce po drugiej stronie taśmy łączącej te 2 moduły - czyli module sterownika mikroprocesorowego. W końcu po "wybuchu" stabilizatora, który zasila ten moduł sterownika można przypuszczać, że sama wymiana stabilizatora może do sprawy nic nie wnieść. Ot co i w czym może być "pies pogrzebany"! Także warto przeprowadzić dokładną rewizję płytki (PCB) sterownika, by np. po wymianie stabilizatora na PCB zasilacza ten znowu się uszkodził lub układ jako całość pozostał dalej martwy.
  • Poziom 1  
  • Poziom 9  
    Witam !

Dziękuję kolegom za uwagi i porady .

Widzę ,że mogę zgłosić tylko wolę zakupu używanego a sprawnego modułu.
    Kto ma lub wie proszę o informację !
    Kupię !

Mnie zastanawia tylko jedno , na stabilizatorze z mojej płytki widać jakieś oznaczenia
    "0" czy coś w tym stylu , na zdjęciach z linku który kolega "Mariopi" podał na stabilizatorze nie ma nic , czysto .

Pozdrawiam.
  • Moderator
    maszyny napisał:
    Mnie zastanawia tylko jedno , na stabilizatorze z mojej płytki widać jakieś oznaczenia "0" czy coś w tym stylu , na zdjęciach z linku który kolega "Mariopi" podał na stabilizatorze nie ma nic, czysto.

Zjawisko to jest niczym nie normalnym od po prostu w każdym typowym stabilizatorze w AGD wspomniane "0" (zero) występuje przykłady: 7805, 78L05 czy 7905, 79L05, a więc w czym jest problem (zgadnij)? Zwykle zdarza się słaba jakość napisów, a to w połączeniu z wysoką temperaturą występującą na elemencie powoduje ich znikanie :D
  • Specjalista AGD
    Sprawdź diody w mostku, wlutuj stabilizator na 5V - może elektronika "odpali" :-? . A jak nie to :(
  • Poziom 9  
    Dziękuję serdecznie peter falk za radę.
    Pójdę Twoim tropem .
    O wynikach dam znać .
    Pozdrawiam
  • Poziom 34  
    Tylko tego "trupa" przypadkiem nie podnieś razem z padami układu :idea: Z Twojego zdjęcia widać, że układy elektroniczne IMO lutujesz jak rynny - bo widać jakieś zasmarkanie zimne luty. Demontaż/montaż SMD to całkiem inna historia.
  • Specjalista AGD
    Mariopi napisał:
    Z Twojego zdjęcia widać, że układy elektroniczne IMO lutujesz jak rynny - bo widać jakieś zasmarkanie zimne luty. Demontaż/montaż SMD to całkiem inna historia.

Czepialstwo kolego Mariopi :arrow: https://www.elektroda.pl/rtvforum/search.php?search_author_id=81827&showresults=posts widać, to Twoja dziedzina :( . Nie mówiąc o poziome pisanego języka czeskiego , z którego sprytnie, kasując Ty albo Marsjanie, posty, wycofałeś się :(.
    Daj TU w tym temacie ludziom szansę :!: :idea:
  • Poziom 9  
    Kolego Mariopi !
    Dziękuję i Tobie za uwagi . Nigdzie nie pisałem , że jestem elektronikiem. Jestem amatorem w tej dziedzinie i dlatego tu pytam . Sądząc jednak z Twojej wypowiedzi Ty nigdy rynny nie lutowałeś :D
    Nie mniej skorzystam z Twojej rady i będę ostrożny przy demontażu/montażu SMD .
    Masz może jakieś bardziej szczegółowe rady ?

Dodano po 2 [minuty]:

Dziękuję koledze peter falk za szansę :)
    Jak pisałem wcześniej , będę próbował i dam znać.
    Pozdrawiam.

Dodano po 5 [godziny] 2 [minuty]:

Witam !

Do peter falk
    Diody w mostku sprawdzone - działają.
    Lutowanie stabilizatora 5 v zrobię jutro lub pojutrze.
    Dam znać

Na module sterownika mikroprocesorowego odkryłem jeszcze jedno widoczne gołym okiem uszkodzenie.
    Co to jest ?

Pozdrawiam Bosch SGS4442/17 - Nie pracuje - potrzebny schemat serwisowy Bosch SGS4442/17 - Nie pracuje - potrzebny schemat serwisowy
  • Pomocny post
    Poziom 34  
    Z całym szacunkiem, ale nie jestem czepialski jak sugerujesz kolego Peter Falk. Przecież od początku pisałem, by poddać moduł (PCB) sterownika µP gruntownej rewizji, bo podjęte działania mogą być zupełnie nieuzasadnione. Ale gadał dziad do obrazu... to od razu się zaczął czepiać.
    A to, co wreszcie przedstawiłeś na foto Sz. Kolego Autorze - to jest ostateczny "gwóźdź do trumny" tego Twojego sterownika.
    Wracając do swoich wcześniejszych "czepialskich" wypowiedzi:
    Mariopi napisał:
    (...) Nie chciałbym krakać, ale raczej zła wiadomość. Uszkodzony element (który wręcz eksplodował), to stabilizator napięcia - więc bardzo prawdopodobnie wygląda to na "czubek góry lodowej" - jeżeli chodzi o lawinowe uszkodzenia na module sterownika oraz sam mikrokontroler + pamięć.

I cytując wypowiedź Sz. Kolegi admina AGD Skryn:
    skryn napisał:
    Sprzęt na złom się nadaje.
    Albo do powtórnego odtworzenia poprzez zakup używanego modułu. Tego na zdjęciu nie da się wskrzesić.
    Taki to typ jest...

Także pozostaje tylko i wyłącznie zdobycie sprawnego modułu z rynku wtórnego, o ile jest to jeszcze możliwe i ekonomicznie opłacalne.
  • Pomocny post
    Specjalista AGD
    maszyny napisał:
    Na module sterownika mikroprocesorowego odkryłem jeszcze jedno widoczne gołym okiem uszkodzenie.
    Co to jest ?

Przysłowiowy gwóźdź do trumny :( . Uszkodzony EEPROM. Szukaj sterownika lub zmywarki.
  • Poziom 9  
    Witam !

Wobec powyższego , dziękuję kolegom :
    zarówno Mariopi i peter falk
    za poświęconą uwagę i czas i za odpowiedzi .
    Nie będę dalej próbował naprawiać .

Poszukuję całego sterownika - kupię!

Zmywarkę zastępczą mam ale ta była bardziej cicha w pracy .
    Może jeszcze będzie wskrzeszona .

Pozdrawiam