Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Mitronik
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

TV Samsung, Dekoder NC+,Yamaha - Jak prawidłowo połączyć ze sobą TV/AMPLI/NC+

andree86 28 Sie 2015 18:49 4707 18
 • #1 28 Sie 2015 18:49
  andree86
  Poziom 8  

  Witam,

  niedawno kupiłem sobie TV SAMSUNG UE55H6400. TV podłączony jest z dekoderem NC+ za pośrednictwem kabla HDMI. Dodatkowo połączony jest również z amplitunerem YAMAHA HTR-4066 za pośrednictwem kabla HDMI oraz kabla optycznego. Dekoder NC+ połączony jest z YAMAHĄ za pomocą kabla optycznego. Coś mi się wydaje, że nieco namieszałem, gdyż dźwięk z TV jest bardzo cichy. Tzn muszę na prawdę głośno ustawić kino domowe, by jakoś to było słychać... A tak wyglądają moje sprzęty od tyłu....

  Spoiler:
  [img] TV Samsung, Dekoder NC+,Yamaha - Jak prawidłowo połączyć ze sobą TV/AMPLI/NC+ [/img]


  1. Czy coś jest źle podłączone, lub czy można to lepiej podłączyć, by uzyskać lepszy dźwięk? Dodam, że gdy oglądam jakiś program z dekodera i przełączę na amplitunerze z AV4 (dźwięk z TV) na AV1 (dźwięk z dekodera) to jest od bez porównania lepszy i głośniejszy...

  2. Czy na tej konfiguracji filmy HD włączane z dysku sieciowego (i/lub pendrive) będą w pełni korzystać z dźwięku przestrzennego (zestaw głośników 5+1)?

  0 18
 • Mitronik
 • Pomocny post
  #2 28 Sie 2015 20:01
  intenso
  Poziom 39  

  1.Pozbądź się kabli optycznych, tv i Yamaha, maja Hdmi z Arc, wystarczy spiąć oba urządzenia kablem Hdmi w wejścia Hdmi Arc.
  2.Tak w tej co masz i w tej co ja zaproponowałem.

  2
 • #3 28 Sie 2015 20:09
  andree86
  Poziom 8  

  Rozumiem, że obu kabli optycznych? Czyli obraz i dźwięk z dekodera pójdą HDMI do TV a z TV do Yamahy HDMI z ARC pójdzie dźwięk... Hmmm... A co będzie w przypadku, gdy konfigurację którą zaproponowałeś zmodyfikuję w taki sposób, że kabel HDMI z dekodera do TV przepnę do YAMAHY? Mam tam aż 5 wejść HDMI tylko dokładnie nie wiem co one mają za zadanie...

  0
 • Mitronik
 • #4 28 Sie 2015 20:34
  intenso
  Poziom 39  

  Możesz również podpiąć dekoder pod amplituner nie ma problemu, musisz tylko sprawdzić czy Yamaha posiada Pass Trought to znaczy , ze przepuszcza gdy jest w stanie czuwania sygnał wideo.

  Wejścia hdmi w amplitunerach są po to aby zmniejszyć liczbę kabli, np zamiast podpinać jak w Twoim wypadku dekoder do tv a z dekodera dodatkowy kabel do dźwięku, to podpinasz dekoder bezpośrednio hdmi do amplitunera i dźwięk zostaje w ampli a obraz leci dalej.

  Druga sprawa to ze dźwięk Hd idzie tylko po hdmi, i np bluray-a trzeba podpinać do amplitunera ab się cieszyć dźwiękiem HD

  1
 • #6 28 Sie 2015 20:41
  intenso
  Poziom 39  

  Nie nie, to oznacza że również i to przepuszcza. :)

  0
 • #7 28 Sie 2015 20:55
  andree86
  Poziom 8  

  intenso napisał:
  Możesz również podpiąć dekoder pod amplituner nie ma problemu, musisz tylko sprawdzić czy Yamaha posiada Pass Trought to znaczy , ze przepuszcza gdy jest w stanie czuwania sygnał wideo.


  Przejrzałem kilka tematów na forach internetowych i wyczytałem, że pass through oznacza przepuszczenie sygnału dalej bez ingerencji. Czy u mnie na standby'u będzie działało, to sprawdzę dziś, jak wrócę z pracy. Byłoby genialnie! Widzę, że wielu rzeczy jeszcze nie wiem o tym sprzęcie... Mam nadzieję, że przejście z optycznego kabla na kabel HDMI poprawi jakość dźwięku oglądanych filmów i programów...

  0
 • #8 28 Sie 2015 21:02
  intenso
  Poziom 39  

  Jeżeli chodzi o dźwięk to zależy co masz na myśli pisząc Poprawi, ponieważ kablem Hdmi i optycznym idzie dźwięk cyfrowy czyli taki sam, na analogowy zamienia go przetwornik wbudowany w ampli.
  Hdmi ma tylko większe możliwości techniczne nad optycznym i coaxialnym.

  Bez ingerencji to znaczy ze skalery i rożnego rodzaju polepszacze obrazu w ampli wtedy nie działają.
  Skaler obrazu działa na takiej zasadzie ze podając do ampli obraz Full Hd, ampli go obrabia, niby ulepsza i mamy 4k.

  0
 • #9 28 Sie 2015 21:12
  andree86
  Poziom 8  

  Rozumiem.... To czym w takim układzie różni się dźwięk płynący z dekodera od tego z TV? Bo różnica między AV1 (dekoder) a AV4(TV) jest ogromna i nie wiem z czego wynika... Dekoder i TV mają różne różne dekodery dźwięku?

  0
 • #10 28 Sie 2015 21:30
  intenso
  Poziom 39  

  Sprawdź w ustawieniach Input w amplitunerze czy czasem AV1 nie jest ustawione na 0 db standardowo, a AV4 na np.-6, u mnie w Denonie mogę sobie zmniejszać i zwiększać czułość wejść audio.

  Dodano po 13 [minuty]:

  W Yamasze nazywa się to Volume Trim.

  0
 • #11 29 Sie 2015 10:52
  andree86
  Poziom 8  

  Witam,

  podłączyłem wczoraj dekoder z YAMAHĄ za pomocą HDMI, oraz YAMAHĘ z TV za pomocą HDMI arc. Wszystko ładnie pięknie, tylko teraz jeśli chcę na przykład posłuchać radia na YAMASZE to z automatu włącza się TV, co jest nieco irytujące, bo jak go wyłączę, to on znowu się włącza... Czy jest na to jakiś sposób, by włączał się tylko wtedy, gdy włączę dekoder, lub wybudzę go za pomocą YAMAHY?

  0
 • #12 29 Sie 2015 11:01
  intenso
  Poziom 39  

  Spróbuj podpiąć tuner pod inne wejście w amplitunerze.Jeszcze spróbuj wyłączyć Anynet+ w tv.

  0
 • #13 29 Sie 2015 11:09
  andree86
  Poziom 8  

  intenso napisał:
  Sprawdź w ustawieniach Input w amplitunerze czy czasem AV1 nie jest ustawione na 0 db standardowo, a AV4 na np.-6, u mnie w Denonie mogę sobie zmniejszać i zwiększać czułość wejść audio.

  Dodano po 13 [minuty]:

  W Yamasze nazywa się to Volume Trim.


  Niestety u mnie jest tylko ogólna głośność i głośność subwoofera.

  Spoiler:
  TV Samsung, Dekoder NC+,Yamaha - Jak prawidłowo połączyć ze sobą TV/AMPLI/NC+

  0
 • #15 29 Sie 2015 13:37
  andree86
  Poziom 8  

  intenso napisał:
  Spróbuj podpiąć tuner pod inne wejście w amplitunerze.Jeszcze spróbuj wyłączyć Anynet+ w tv.  Po wyłączeniu antynet+ w TV niestety w ogóle nie idzie dźwięk... Niestety odkąd wczoraj podłączyłem dekoder do amplitunera a amplituner z TV przez HDMI arc to widać, jak jest opóźniony dźwięk względem obrazu. Niby niewiele, ale jednak rzuca się w oczy. W ustawieniach TV wartość opóźnienia dźwięku mam na 0. A miało być tak pięknie...

  0
 • #16 29 Sie 2015 13:40
  intenso
  Poziom 39  

  Tak czułem że bez Anynent nie pójdzie dźwięk, tu jest zawsze coś kosztem czegoś.
  A próbowałeś z tym Input Trim?

  0
 • #17 29 Sie 2015 14:31
  andree86
  Poziom 8  

  Z input trimem jeszcze nie próbowałem, bo wczoraj poodłączałem oba światłowody i nie mam teraz tego problemu. Będę chyba musiał wrócić do starej konfiguracji, bo teraz mam więcej problemów, aniżeli korzyści. Tylko pytanie, czy światłowodem idzie dźwięk dolby digital i inne tego typu dźwięki przestrzenne? Natrafiłem na taki artykuł na jednym z for internetowych:

  "1. Dźwięk pochodzący z urządzeń zewnętrznych (zewnętrzny tuner, dvd, blue-ray, konsola, komputer) podłączonych do telewizora za pomocą kabla HDMI

  schemat:
  5.1 (AC3, DTS) z HDMI -> TV -> Kabel optyczny -> kino domowe, amplituner -> 2.0

  dzięki 5.1 pochodzący z urządzeń zewnętrznych podłączonych do TV za pomoca HDMI, wypuszczony kablem optycznym przez złącze SPDIF do kina domowego lub amplitunera wyjdzie jedynie w formacie 2.0 - tak jak zresztą wynika z instrukcji obsługi tv

  jeśli ktoś przy takim połączeniu zauważy 5.1 (AC3, DTS) na amplitunerze to są 2 możliwości.
  a) amplituner przerabia 2.0 do efektu 5.1
  b) urządzenie zewnętrzne z którego idzie sygnał do TV podłączone jest dodatkowo do amplitunera za pomoca kabla optycznego

  2. Dźwięk pochodzący z tunera wbudowanego w telewizor (gdy antene mamy podłączoną do TV)

  schemat:
  5.1 (AC3, DTS) z tunera -> Kabel optyczny -> kino domowe, amplituner -> 5.1 (AC3, DTS) (po spełnieniu warunków)

  dzięk 5.1 (AC3, DTS) nadawany w programach czy filmach pochodzący z wbudowanego w telewizor tunera wypuszczony kablem optycznym przez złącze SPDIF do kina domowego lub amplitunera wyjdzie również w 5.1 (AC3, DTS)

  3. Dźwięk z portu USB i sieci LAN

  schemat:
  5.1 (AC3, DTS) z USB -> Kabel optyczny -> kino domowe, amplituner -> 5.1 (AC3, DTS) (po spełnieniu warunków)

  Dźwięk 5.1 (AC3, DTS) pochodzący z materiału podłączoengo do TV poprzez USB (dysk twardy, pendrive) wypuszczony kablem optycznym przez złącze SPDIF do kina domowego lub amplitunera wyjdzie również w 5.1 (AC3, DTS)

  wspomniane wcześniej warunki
  1. Warunek oczywisty, materiał źródłowy (film, program) musi być w 5.1
  2. w menu tv-> ustawienia dźwięku -> ustawienia dodatkowe -> wyjście SPDIF należy zmienić PCM na Dolby Digital lub DTS
  3. Zmianę z warunku nr 2 należy zrobić w trakcie odtwarzania filmu - jeśli dźwięk 5.1 nie jest słyszany

  JEŚLI MATERIAŁ NIE JEST W 5.1. OPCJA ZNIANY Z PCM NA DD LUB DTS NIE BĘDZIE AKTYWNA "

  0
 • #18 29 Sie 2015 14:41
  intenso
  Poziom 39  

  Cały ten artykuł to prawda.Dokładnie jest tak jak jest to tam opisane.

  0
 • #19 01 Wrz 2015 07:35
  andree86
  Poziom 8  

  Wreszcie wszystko popodlaczalem. Zrezygnowalem z polaczenia HDMI ARC ze wzgledu na uciazliwe wlaczanie sie telewizora nawet wtedy, kiedy tego nie chcialem :/ no i dekoder polaczony z YAMAHA przez HDMI, YAMAHA z TV polaczona przez HDMI i dodatkowo optykiem. I tak chyba musi zostac. Dodatkowo poprzestawiane opcje HDMI w routerze i YAMASZE :) dziekuje za zainteresowanie!

  0