Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Chłodzenie wody (moc 100kW/24h na dobę)

12pawel 28 Aug 2015 19:49 1635 10
    12pawel
    Level 33  
    Witam
    Poszukuje ekonomicznego rozwiązania chłodzenia wody w firmie. Ciepła woda jest u mnie odpadem produkcyjnym i potrzebuje ją chłodzić.
    Obecnie stosuje chiller (powietrzną pompę ciepła) o mocy 100kW. Jest to średnio ekonomiczne i pożera duże ilości prądu.
    Prowadzę rozmowy z firmami budującymi pompy ciepła i wszyscy twierdzą że dolne źródło ciepła nie wystarczy aby dać moc chłodniczą 100kW podczas ciągłej pracy. Gleba musi mieć czas na regeneracje.
    Chcę ogrzewać tym ciepłem hale, biura ale to daje efekty tylko w zimę i też nie pochłonie całości 100kW.
    Czy macie może jakieś pomysły, bardziej ekonomiczne od chillerów, które mógłbym wprowadzić?
    Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
    Inkwizycja
    Level 28  
    Chłodnia kominowa.
    12pawel
    Level 33  
    Chłodnia kominowa ciekawa choć raczej sie nie nada. Nie dopisalem do końca. Potrzebuje wody o temp 20 stopni a woda odpadowa 24 stopnie. W zimę chłodnia miała by sens a co z jesienią i latem?
    Zdzisław7
    Level 21  
    Może wymiennik ciepła z wodą ze stawu, gruntową, z rzeki, wodociągową.
    vodiczka
    Level 43  
    Może tak - chłodnia kominowa do schładzania wody chłodzącej chiller :)
    12pawel
    Level 33  
    Dziękuję Wam za nowe pomysły. Szczególnie przypadł mi do gustu drycooler, a raczej freecooler który załatwił by sprawę w zimę. Jako iż nie mam pewności jak to zadziała, przeglądam oferty używanych skraplaczy z klimatyzacji. Mam jednak kilka pytań.
    Czy przez taki freonowy skraplacz mogę przepuścić moją ciepłą wodę do chłodzenia?
    Jak interpretować moce takich skraplaczy. Czy jak kupię skraplacz 200kW (przewymiarowany dwukrotnie) to czy przy różnicy temp wody i powietrza 10stopni uzyskam z niego potrzebne 100kW mocy chłodzącej.
    Flesz
    Level 22  
    Skraplacz będzie drogi bo robiony na wysokie ciśnienia, poszukaj typowych freecoolerów. Poszukaj firm które robią chłodzenia do wtryskarek. Ja cały układ (freecoler + chiller + zestaw pomp + sterowanie) zamawiałem w firmie Muehsam. Po kilku małych poprawkach układ pracuje bez zarzutu.
    Dla uzyskania 20C w lecie będziesz potrzebował chillera.
    Moc freecoolera musi być podana w parze z delta T (dla jakiej różnicy temperatur)
    12pawel
    Level 33  
    Różnica temperatur to 2-3 stopnie czyli z maszyn spływa 23 stopnie na maszyny idzie 20 stopni z wydajnością 20m3/h.
    Skraplacz już kupiłem, wymiennik, glikol i pompę i składam to do kupy. Zobaczymy za parę dni co z tego będzie. Myślę że od temp 10 stopni na zewnątrz powinno to już działać.
    12pawel
    Level 33  
    Jestem po pierwszych próbach urządzenia. Przy temp zewnętrznej poniżej 10 stopni zbudowany freecooler wystarcza do schłodzenia wody. Największe straty są na wymienniku płytowym, ale wszystko współpracuje ze sobą i przy różnicy 10 stopni w pełni zastępuje chiller co daje zadowalające oszczędności.