Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Komputer się wyłacza i nie wiem co zrobić

siaku123 29 Sie 2015 09:57 453 14
  • #1 29 Sie 2015 09:57
    siaku123
    Poziom 2  

Siema od jakiegoś czasu komputer mi się wyłacza po 30 minutach pracy zauważyłem ze gdy się wyłacza ma wysoką temperaturę karta graficzna (gainward 9500g) nwm co zrobić ( a i nie za bardzo się znam na takich sprawach) Komputer się wyłacza i nie wiem co zrobić

0 14
  • #2 29 Sie 2015 10:08
    Christophorus
    Poziom 41  

Patrząc na zdjęcie wnętrza komputera to przydało by mu się czyszczenie z kurzu. Nie tylko samej obudowy, ale wentylatorów i radiatorów. Zainstaluj program HWMonitor i zobacz jakie masz temperatury podzespołów w komputerze.

0
  • #3 29 Sie 2015 10:14
    kokapetyl
    Poziom 43  

Christophorus napisał:
    Patrząc na zdjęcie wnętrza komputera to przydało by mu się czyszczenie z kurzu

Ja bym dodał, wymianę pasty pod procesorem i na karcie graficznej.
    Dodatkowo i raczej konieczne pomiary napięć zasilacza, który jest na czarnej liście.
    Jak to robić, masz w tym
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1199202.html

0
  • #4 29 Sie 2015 12:54
    Christophorus
    Poziom 41  

Warto też sprawdzić podstawkę montażową pod procesor wraz z podstawą pod płytę główną - tak zwane backplate. Niektóre z tych elementów z czasem mają tendencję do odkształcania się w wyniku czego radiator nie przylega prawidłowo do procesora. Komputer działa, ale już przy minimalnym obciążeniu procesor się przegrzewa i komputer się wyłącza.

0
  • #6 29 Sie 2015 14:01
    kokapetyl
    Poziom 43  

siaku123 napisał:
    Podajcie jakieś zdjęcia jak to zrobić

Co masz na myśli ?
    Pomiar napięć, wymiana pasty, czy jeszcze o co inne chodzi ?

0
  • #7 29 Sie 2015 14:20
    Christophorus
    Poziom 41  

Temperatury karty graficznej nie widać "bo się nie zmieściła". Zwiń gałąź napięć i Fans PWM w programie HWMonitor tak aby było widać też parametry karty graficznej. Zamiast robić zdjęcie programu HWMonitor zrób tzw. zrzut ekranu. Czyli wciskasz klawisz PrtSc, w Paincie wklejasz zwartość schowka, kadrujesz i zamieszczasz tutaj.

Według mnie temperatura procesora jeśli jest w spoczynku jest podwyższona. U znajomego było podobnie. Chwila korzystania z przeglądarki internetowej powodowała iż temperatura procesora wzrastała do około 68°C i więcej. Gdy przekraczała 70°C komputer się wyłączał. Widać było wyraźnie, że chłodzenie procesora nie wyrabia. Przyczyną było między obniżone napięcie pracy wentylatora procesora (mniejsza wydajność). Przepięcie wentylatora procesora na 12V i dodanie wentylatora na obudowę częściowo rozwiązało problem przegrzewania się procesora. Proponowałem znajomemu wymianę chłodzenia na bardziej wydajne i wymianę podstawki procesora wraz z backplate, ale nie chciał inwestować w stary komputer.

0
  • #8 29 Sie 2015 15:06
    markovip
    Poziom 34  

Nikt nie zauważył minimalnej wartości napięcia 12V?

@siaku123 - Zasilacz do wymiany i wyczyścić komputer z kurzu. Przydało by się jeszcze odwrócić wentylator na obudowie, bo dmucha do środka.

Pozdrawiam

0
  • #9 29 Sie 2015 15:11
    kokapetyl
    Poziom 43  

markovip napisał:
    Nikt nie zauważył minimalnej wartości napięcia 12V?

Gdzie to widać ? w programie ?
    kokapetyl napisał:
    Dodatkowo i raczej konieczne pomiary napięć zasilacza

0
  • #10 29 Sie 2015 15:35
    markovip
    Poziom 34  

Zakładając że autor nie będzie umiał takiej czynności wykonać

siaku123 napisał:
    ( a i nie za bardzo się znam na takich sprawach)
    i przy braku bardziej miarodajnych informacji, to jedyne co nie pasuje w całej układance...

0
  • #11 29 Sie 2015 16:10
    siaku123
    Poziom 2  

Można trochę jaśniej? ;p

-1
  • #12 29 Sie 2015 16:15
    kokapetyl
    Poziom 43  

siaku123 napisał:
    Podajcie jakieś zdjęcia jak to zrobić

Ale co?
    siaku123 napisał:
    Można trochę jaśniej?

I znowu pytanie co ?
    Pisz pełnymi zdaniami, bo takie skróty nic nie mówią.

0
  • #13 29 Sie 2015 16:25
    siaku123
    Poziom 2  

bo ja prawie nic nie rozumiem z waszych odpowiedzi

-1
  • #14 29 Sie 2015 16:35
    kokapetyl
    Poziom 43  

siaku123 napisał:

Jeśli nie łapiesz takich podstawowych rzeczy, powinieneś komputer dać komuś kto chociaż trochę się zna i wykona te podstawowe rzeczy.
    1. było zalecenie wymiany pasty termo przewodzącej pod procesorem CPU i procesorem graficznym GPU
    2. Zalecenie dokonania pomiarów napięć zasilacza, Link jak to zrobić był podany.
    Jeśli z tym punktem masz problemy, to wymień (podstaw) ten zasilacz na jakiś markowy.

1
  • #15 29 Sie 2015 17:56
    młody14
    Poziom 36  

siaku123 napisał:

kokapetyl napisał:
    Ja bym dodał, wymianę pasty pod procesorem i na karcie graficznej.

Wymiana pasty termoprzewodzacej

kokapetyl napisał:
    Dodatkowo i raczej konieczne pomiary napięć zasilacza, który jest na czarnej liście.

Mierzenie napięc zasilacza miernikiem.

Mam nadzieję, że Ci choć trochę pomogłem... :)

Nie wszystko jest tak trudne jak może Ci się wydawać. Czasem wystarczy nieco więcej zaangażowania w szukanie informacji.

1