Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wstępne obciążenie przetwornicy

29 Sie 2015 12:18 1527 7
 • Poziom 13  
  Witam.
  Od pewnego czasu zająłem się projektowaniem przetwornic. Zastanawiam mnie cięgle jedna sprawa - kwestia wstępnego obciążania przetwornicy. Buduję przetwornice z zabezpieczeniem prądu maksymalnego oraz kontrolą napięcia wyjściowego przez dzielnik rezystorowy lub optoizolację. Zastanawiam się jak poszczególne topologie potrzebują wstępnego obciążenia i ile powinno pobierać mocy w stosunku do mocy wyjściowej. Rozważam przetwornice dławikowe, flyback forward. W zasilaczach komputerowych gdzie króluje minimum forward raczej nie widziałem obciążników na wyjściu za to w niektórych flybackach pojawiają się a w niektórych nie - mówię o konstrukcjach fabrycznych. Sam zbudowałem flyback bez takiego obciążenia i nic się nie działo na biegu jałowym - sprzężenie było na dzielniku rezystorowym.
  Jak powinno się dobierać i czy w ogóle stosować wstępne obciążanie wyjścia? Dodam, że praca jałowa jest jak najbardziej normalna w urządzeniach o których mowa (również start na biegu jałowym).
 • Pomocny post
  Poziom 43  
  W wielu topologiach przy pracy z nieciągłym prądem napięcie wyjściowe wzrasta, ze spadkiem obciążenia, w topologiach buck i forward przy zerowym obciążeniu do maksymalnej wartości wynikającej z zasilania i przekładni, jeśli mamy transformator. We flybackach i boostach teoretycznie do nieskończoności.

  Był by to duży kłopot gdyby wypełnienie było stałe, ale nadmiernemu wzrostowi przeciwdziała regulator PWM który zmniejsza wypełnienie na minimum, poza tym obciążeniem jest też dzielnik, oraz różne inne straty jak Qrr diod.
  Konieczność dodania takiego rezystora powstaje gdy minimalne wypełnienie jest za duże żeby zapobiec niekontrolowanemu wzrostowi napięcia.

  Oczywiście, dobrze zaprojektowany układ powinien dawać pewność, że jakaś zmiana warunków pracy np: temperatury, albo wymiana elementu przy naprawie nie spowoduje że wyjdziemy poza zakres gdzie przetwornica może ustabilizować napięcie.
 • Poziom 13  
  Obecnie buduję zasilacz impulsowy flyback DCM o mocy 50W z jednym napięciem i sprzężeniem na TL431 i optotriaku, sterowanie UC3845 (z ograniczeniem do 50%) i zastanawiam się czy dać ten rezystor dla bezpieczeństwa. Układ spokojnie powinien być w stanie podać szpilki (<5% wypełnienie), więc powinien być zabezpieczony. Gdyby dać taki rezystor przy mocy wyjściowej 50W powinien tracić 0,5-2W?
 • Poziom 43  
  Cytat:
  Obecnie buduję zasilacz impulsowy flyback DCM o mocy 50W z jednym napięciem i sprzężeniem na TL431 i optotriaku, sterowanie UC3845 (z ograniczeniem do 50%) i zastanawiam się czy dać ten rezystor dla bezpieczeństwa.
  Na projekcie płytki możesz dać, po testach prototypu zwiększyć rezystancję lub usunąć.

  Cytat:
  Układ spokojnie powinien być w stanie podać szpilki (<5% wypełnienie)
  To czy będzie minimum 1%, czy 5% wiele zmienia, 5% to ponad 5W do stracenia, ale raczej tak źle nie będzie, o minimalnym wypełnieniu decydują: częstotliwość, czas opóźnienia komparatora (300ns) i filtru usuwającego zakłócenia na wejściu kontroli prądu.

 • Poziom 17  
  W kwestii formalnej: w zasilaczach komputerowych powinny być zainstalowane rezystory wstępnego obciążenia. Jeśli ich nie ma, to producent „zaoszczędził” :(

  Wracając do meritum: w zasilaczu z pojedynczym napięciem wyjściowym zazwyczaj obciążenie wstępne nie jest wymagane. Ale brak obciążenia wstępnego może oznaczać przejście nieobciążonego zasilacza w tzw. próbkowanie. Sprzężenie będzie blokowało przetwornicę i braknie energii do zasilania kontrolera. Wstępne obciążenie zapobiega temu zjawisku.
 • Poziom 14  
  Zamiast układu 3845 można rozważyć któryś z rodziny NCP120X.
  Możemy wówczas ustawić minimalny poziom poziom mocy poniżej którego będą pomijane cykle przełączeń.
  Dodatkowe uzwojenie do zasilania takiego kontrolera nie jest potrzebne.

 • Poziom 17  
  Różnica ceny pomiędzy UC3843 a NCP120x jest dość znacząca....
 • Poziom 14  
  NCP1200D100R2G w TME jest po 3,70 netto przy 50 sztukach, więc nie jest wcale źle . . .