Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

regulacja obrotów wiertarki jak zmienić

numerek12 03 Cze 2005 21:42 9767 4
  • #1 03 Cze 2005 21:42
    numerek12
    Poziom 21  

a więc jest tak :
    jest wiertarka -taka pospolita za parę zlotych i ma regulacje obrotów pokrętlem w przycisku
    pewnie każdy to zna :)
    no i chodzi o to ustawimy obroty na min i przyciśniemy ten przycisk to chodzi na wolnych obrotach i można zablokować spust co by go nie trzymac
    ale........gdy chcemy odblokować to musimy nacisnąć mocniej aby blokada wyskoczyla ale wtedy wzrastają obroty

mój problem polega na tym że chcę ustawić obroty wrzeciona na ~ 300 obr/min i móc blokowac spust ale tak aby obroty były stałe i nie wzrastały podczas odblokowania

czy mozna to jakos obejść ?
    widziałem że mozna kupić odpowiednie KIT-y
    wymysliłem sobie że odłączę ten regulator w przycisku i podłączę KIT-a
    regulacja moze byc gdzies daleko na kabelku np potencjometrem montażowym
    czy mozna obejść ten "fabryczny" regulator no i jak to podłączyć /
    czy w KIT-ach jest schemat podłączenia ?
    dodam że obroty maja byc stałe ~ 300 obr/min bez względu na obciążenie
    moc wiertarki 650 W
    czy nie zaszkodzi to wiertarce ?
    czy da się zrobić jak opisałem ?
    jeśli tak czy mozna prosic o krotki opis jak i co ?
    bedę wdzięczny za każdą podpowiedź

• #2 04 Cze 2005 12:35
    Krawczak
    Poziom 31  

Witaj,dobrze myslisz tylko jak mają być sałe obroty bez względu na obciążenie to musi być pomiar tych obrotów, zwykły regulator nie załatwi sprawy obroty beda pływały .Zastosować wypadało by regulator który mierzy ilość obrotów i odpowiednio je stabilizuje (pomiar optyczny albo magnetyczny )nie wiem czy taki zestawy są do nabycia .To tyle .Pozdrowionka

• #3 06 Cze 2005 04:02
    ghost
    Poziom 23  

Krawczak napisał:
    Witaj,dobrze myslisz tylko jak mają być sałe obroty bez względu na obciążenie to musi być pomiar tych obrotów, zwykły regulator nie załatwi sprawy obroty beda pływały .Zastosować wypadało by regulator który mierzy ilość obrotów i odpowiednio je stabilizuje (pomiar optyczny albo magnetyczny )nie wiem czy taki zestawy są do nabycia .To tyle .Pozdrowionka

Nie musi byc pomiaru obrotow, jest przeciez mozliwosc pomiaru pradu pobieranego - jesli obciazy sie wiertarke mocniej to kreci sie wolniej ale pobiera wiekszy prad.
    Gdzies mialem schemat regulatora mocy (na triaku) ktory procz napieciowej reglacji potrafil regulowac obroty impulsowo (silnik obracal sie "skokami" - poruszal sie wolniej ale tracil mniej momentu obrotowego (impulsy mogly byc o pelnym napieciu). Dzialal u mnie kiedys znakomicie z wiertarka dwubiegowa Celmy ale powedrowal do szafki jak spalilem triaka (a pozniej rozleciala sie i wiertarka) Spoczywaja w pokoju do dzis. A schemat jak jakims cudem znajde to wrzuce.

• #4 09 Cze 2005 09:41
    numerek12
    Poziom 21  

dzieki za odpowiedzi trochę się rozjaśniło w temacie :)

KIT juz nadchodzi podłączę to stanie się jasność
    z tymi obrotami to jest tak że one pod obciązeniem maja być stale ponieważ wiertarka napędza ślimak który będzie mielil tworzywo i wówczas jest dosyć duze obciążenie natomiast gdy w podajniku zabraknie tworzywa to obroty mogą dowolnie wzrastac -wtedy jest to obojetne

zmontuje zestaw i zobaczymy czy to jest to

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME