Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pytanie o strojenie dwóch anten.

ToJestNick 29 Sie 2015 15:30 1299 12
  • #1 29 Sie 2015 15:30
    ToJestNick
    Poziom 29  

Witam.
    Tak jak w temacie.
    Zakupiłem sobie dziś reflektometr i postanowiłem skontrolować ew poprawić dostrojenie anten Cb.

Pierwsza antena to IC Hustler w samochodzie, SWR na kanale 1 wynosi 1,5 a na kanale 40 wynosi 2,5. Na 20 około 2.
    Próbowałem dostroić ją do niższych wartości, udało mi się zjechać do SWR równego 1,3 na kanale 1, na kanale 40 2,2 i na 2stym około 1.8. Wiem, że to nadal zbyt dużo, a niestety promiennik jest już wsunięty do oporu. Dalej już się nie da, słyszałem, że należy go przyciąć... Pozostaje pytanie- czym? Próbowałem cęgami do drutu ale jest zbyt twardy.

Druga antena to President ML 145 zainstalowany w domu na parapecie.
    SWR na 1 kanale wynosi 2,9, na 20 ponad 3, na 40 prawie 4.
    Podczas regulacji wsuwaniem i wysuwaniem promiennika SWR zmienia się tylko nieznacznie. Ktoś ma jakiś pomysł co może to powodować?

Zauważyłem też, że podczas pomiaru mocy nadajnika w aucie Cb radio Yosan Pro-110 wygenerowało tylko nieco ponad 3W, a w domu CB President Harry II ASC ponad 4W! Czym to może być spowodowane?

Liczę na odpowiedzi!
    Pozdrawiam

0 12
  • Pomocny post
    #2 29 Sie 2015 15:50
    kriss51
    VIP Zasłużony dla elektroda

ToJestNick napisał:
    Pozostaje pytanie- czym? Próbowałem cęgami do drutu ale jest zbyt twardy.

Natnij np. piłką do metalu (brzeszczotem) i ułam. 1,8 nie jest dramatycznie. Skróć o około 0,5cm.

ToJestNick napisał:
    Druga antena to President ML 145 zainstalowany w domu na parapecie.
    SWR na 1 kanale wynosi 2,9, na 20 ponad 3, na 40 prawie 4.
    Podczas regulacji wsuwaniem i wysuwaniem promiennika SWR zmienia się tylko
    nieznacznie. Ktoś ma jakiś pomysł co może to powodować?

Na parapecie ma prawo tak stroić. Zbyt blisko muru. Sprawdź jak stroić będzie na samochodzie.

ToJestNick napisał:
    Zauważyłem też, że podczas pomiaru mocy nadajnika w aucie Cb radio Yosan Pro-110 wygenerowało tylko nieco ponad 3W, a w domu CB President Harry II ASC ponad 4W! Czym to może być spowodowane?

Przy takim zestrojeniu anten różnie może pokazywać moc. Najlepiej sprawdzić na sztucznym obciążeniu. Następna sprawa to może być różnica w napięciu zasilania radia w domu i samochodzie, w dodatku każda antena inaczej stroi.

Generalnie oba radia sprawdź na tym samym źródle zasilania i tą samą anteną lub lepiej sztucznym obciążeniu. Będziesz miał pewność.

1
  • #3 29 Sie 2015 16:49
    ToJestNick
    Poziom 29  

Okej, antenka Hustler przycięta przy pomocy obcęg pożyczonych od sąsiada. Wstroiła się w SWR ok 1.5 na kanale 20, 1,0 na kanale 1 i 2 na kanale 40, może tak zostać?

A co do ML'ki... Na aucie stroi tak samo... Ona powinna mieć 145cm, ale ktoś zbyt wziął do siebie skracanie promiennika i zostało jej 95cm...

Oba Cb radia testowałem na zasilaczu w domu, President Harry II wypluł 4W, a Yosan Pro 110 niecałe 3W.

0
  • Pomocny post
    #4 29 Sie 2015 16:59
    Rzuuf
    Poziom 43  

ToJestNick napisał:
    ... stroiła się w SWR ok 1.5 na kanale 20, 1,0 na kanale 1 i 2 na kanale 40, może tak zostać?
    Jeszcze jest trochę za długa! Ideałem jest, gdy najniższy SWR jest około kanału 20, a na 1 i 40 jest trochę wyższy - ale na obu tyle samo.

2
  • #5 29 Sie 2015 17:00
    ToJestNick
    Poziom 29  

Czyli jeszcze ją ciąć?

1
  • Pomocny post
    #6 29 Sie 2015 17:27
    Novile
    Poziom 32  

ToJestNick napisał:
    Oba Cb radia testowałem na zasilaczu w domu, President Harry II wypluł 4W, a Yosan Pro 110 niecałe 3W.
    Widzisz i dlatego np.ustawień mocy dokonuje się regulując radio na sztucznym obciążeniu. Jeżeli chcesz mieć "stopę odniesienia", to oba radia przetestuj na TYM SAMYM SZTUCZNYM OBCIĄŻENIU I ZASILACZU.
    Ostatnio "męczyłem się" z pewną anteną( temat opisałem na elektroda), jako nadajnika używałem radia ALAN 101( to samo co ALAN 109, tylko nie ma możliwości regulacji mocy wyjściowej). Ten model, czyli ALAN 101 jest tak skonstruowany, że jak pogarsza się SWR to on ogranicza moc nadawania celem ochrony stopnia końcowego. I tak, na sztucznej antenie jest idealnie 4W( oczywiście "kriss51" ma rację, bo też wiele robi napięcie zasilania stopnia końcowego!!!Ma to miejsce przy sytuacji gdy na końcu w.cz. masz tranzystor bipolarny!!Przy zastosowaniu MOSFET-a nie ma jednak to znaczenia - tak wynika z moich praktyk) , po pogorszeniu SWR czyli SWR=1.8 mam tylko 2.5W, przy całkiem rozjechanym SWR=∞ radio dało tylko 1W. Udało mi się osiągnąć SWR=1.3 radio dało lekko ponad 3W coś około 3.2W.
    I nie mogłem nic zrobić.
    Zatem ważna jest też sama konstrukcja radia.
    Bo na wszystkich SWR-ach od wartości ∞ do 1 np.mój MTECH Legend II dawał od 4-4.5W i miał w "nosie" jaki ja mam SWR.
    Niektóre radia inaczej reagują na niewłaściwe obciążenie impedancyjne.Jeżeli jestem w błędzie proszę mnie poprawić jeżeli ktoś ma inne doświadczenia w tej materii.Ja sporo przerzucam CB radyjek i trochę już pomierzyłem wartości i modeli.

0
  • Pomocny post
    #7 29 Sie 2015 17:40
    Rzuuf
    Poziom 43  

ToJestNick napisał:
    Czyli jeszcze ją ciąć?
    Tnij po 0,5cm i obserwuj, czy na 40 spada, a na 1 rośnie. Gdy się zrównają, to tak zostaw, wtedy minimum SWR będzie "gdzieś w środku pasma".

2
  • Pomocny post
    #8 29 Sie 2015 19:07
    Interesant
    Poziom 31  

...
    Dla przypomnienia środek pasma CB (26.960-27.400MHz) wypada na kanał 19 (27.180MHz).

-1
  • #9 29 Sie 2015 19:27
    ToJestNick
    Poziom 29  

Tylko na 19 nikt radia nie stroi aby nie przeszkadzać mobilkom.

Przyciąłem jeszcze antenę o 0,5cm, teraz SWR wynosi 1,3 na kanale 1, 1,4 na kanale 20, 1,6 na kanale 40. Niżej zjechać już się chyba nie da. Tak może zostać?

2
  • #10 29 Sie 2015 19:37
    Interesant
    Poziom 31  

...

ToJestNick napisał:
    Przyciąłem jeszcze antenę o 0,5cm, teraz SWR wynosi 1,3 na kanale 1, 1,4 na kanale 20, 1,6 na kanale 40. Niżej zjechać już się chyba nie da. Tak może zostać?

Rzuuf napisał:
    ToJestNick napisał:
    Czyli jeszcze ją ciąć?
    Tnij po 0,5cm i obserwuj, czy na 40 spada, a na 1 rośnie. Gdy się zrównają, to tak zostaw, wtedy minimum SWR będzie "gdzieś w środku pasma".

1
  • #11 30 Sie 2015 11:03
    Olek II
    Moderator

Zostaw już antenę w spokoju, jest dobrze. I tak podczas jazdy, SWR będzie pływał.

-1
  • Pomocny post
    #12 30 Sie 2015 13:22
    Novile
    Poziom 32  

Olek II napisał:
    Zostaw już antenę w spokoju, jest dobrze.
    Też tak uważam jak Olek. Pamiętajmy, iż SWR=1.5 jest także uznawany za bardzo dobry.
    Jeżeli ktoś jest średniobystry i popatrzy na standardową SWR-miarkę za kilka zł , to przeważnie jest tam skala w dwu kolorach.Do wartości 3 jest kolo czarny a od 3 kolor czerwony.Ten czarny to dopuszczalna granica.Zatem SWR poniżej wartości 2.0 jest jako dobry.

Dla orientacji Autora tematu , mam takiego Hustlera.
    Zmierzyłem ma od punktu wsuwania, czyli wierzchołka tego metalowego stożka z radełkowaną podstawką mam dokładnie 93cm razem z tą kulką na końcu pręta. Ta antena była zestrojona na SWR=1.5 i to tylko przez moją niefrasobliwość, bo się naczytałem o strojeniu przez "cięcie bata" kiedyś. Z rozpędu uciąłem 5mm promiennika i już antena nie zeszła niżej z SWR-em . A skąd to wiem? Bo szwagier kupił też Hustlera IC-100 i miał promiennik oryginalny 5mm dłuższy jak mój. Jego Hustlera zrobiliśmy na SWR=1.0 . A ja żałowałem bo miałem oryginalnego Hustlera IC-100 ( w którym nie trzeba było NIC CIĄĆ tylko go regulacją stroić) a go uszkodziłem.Bo nie da się potem już anteny wydłużyć . Te nawet kilka mm przy tak cienkim promienniku robi sporą różnicę.

0
  • #13 31 Sie 2015 23:35
    ToJestNick
    Poziom 29  

Dobra zostawie to tak jak jest. Zamykam.

-1