Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sensel Morph - urządzenie wskazujące czułe na siłę nacisku (Kickstarter)

farmerro 29 Aug 2015 18:13 1749 10
  • Sensel Morph - urządzenie wskazujące czułe na siłę nacisku (Kickstarter)
    Sensel Morph to pierwsze reagujące na siłę nacisku urządzenie wskazujące umożliwiające interakcję z komputerem oraz obsługę tabletów i smartfonów.

Morph to nic innego, jak panel dotykowy będący komputerowym urządzeniem wskazującym. Sensel Morph umożliwia śledzenie wielopunktowego dotyku (multi-touch) korzystając z opatentowanej technologii nowej generacji Grid Presure. Urządzenie wykrywa nacisk z dużego zakresu przyłożonej siły. Technika ta pozwala na obsługę za pomocą palców dłoni, pałeczki perkusyjnej, a nawet pędzla malarskiego. Pod gładką zewnętrzną powierzchnią panelu umieszczono około 20000 czujników sąsiadujących ze sobą w odległości 1,25 mm. Odczyt danych z sensorów nacisku odbywa się przy częstotliwości odświeżania 125Hz z opóźnieniami wynoszącymi mniej niż 8ms. Panel wyposażono również w akcelerometr oraz listwę LED sygnalizującą stan pracy.

Urządzenie może komunikować się z komputerem poprzez interfejs USB lub bezprzewodowo za pomocą połączenia Bluetooth Low Energy. Morph zezwala także na współpracę z platformą Arduino, podczas której konieczne jest stosowanie kabla deweloperskiego.

Panel działa z większością aplikacji bezpośrednio po wyjęciu z pudełka - bardziej doświadczeni użytkownicy mogą dopasować jego działanie do własnych potrzeb. Autorzy udostępniają API, które pozwala na przetwarzanie danych dotyczących lokalizacji oraz siły nacisku na panel.

Sense Morph oferowany jest wraz z kilkoma nakładkami, takimi jak klawiatura QWERTY, klawisze Piano, kontroler DJ, nakładka perkusyjna, kontroler gier czy nakładka umożliwiająca zaprojektowanie własnego kontrolera przy pomocy web'owego interfejsu z narzędziami drag-and-drop.

Urządzenie można zdobyć zasilając projekt na platformie Kickstarter kwotą $249 USD.

Źródło:
    https://www.kickstarter.com/projects/1152958674/the-sensel-morph-interaction-evolved

Cool! Ranking DIY
    Do you have a problem with Arduino? Ask question. Visit our forum Arduino.
    About Author
    farmerro
    Level 16  
    Has specialization in: wszystkiego po trochu...
    farmerro wrote 343 posts with rating 185, helped 7 times. Been with us since 2006 year.
    sundayman
    Level 24  
    Gadżet jak gadżet.

Muszę jednak powiedzieć, że kiedy widzę takie "wynalazki" zachwalane jako klawiatura muzyczna, to jest to zwykła ściema marketingowa.
    Takie "cuś" nie zbliża się nawet w okolice najbardziej badziewnej klawiatury syntezatorowej, o normalnej klawiaturze mechanicznej nie wspominając.
    Równie dobrze można sobie grać na ekranie tableta...

Więc w tym zastosowaniu to się nadaje dla 5-latka. I żaden muzyk w najbardziej wypasionym studio zachwalający toto nie zmieni tego faktu.

Podobnie ma się sprawa w pokazywaniu tego jako alternatywy dla normalnej klawiatury PC. Już widzę programistę piszącego godzinami na tym gumowym czymś :)

No ale reklama to reklama...
    Kużdo
    Level 20  
    sundayman wrote:
    Gadżet jak gadżet.

Muszę jednak powiedzieć, że kiedy widzę takie "wynalazki" zachwalane jako klawiatura muzyczna, to jest to zwykła ściema marketingowa.
    Takie "cuś" nie zbliża się nawet w okolice najbardziej badziewnej klawiatury syntezatorowej, o normalnej klawiaturze mechanicznej nie wspominając.
    Równie dobrze można sobie grać na ekranie tableta...

Nie ściema, tylko funkcjonalność.

sundayman wrote:
    Więc w tym zastosowaniu to się nadaje dla 5-latka. I żaden muzyk w najbardziej wypasionym studio zachwalający toto nie zmieni tego faktu.

Super, dobrze, że Twoja opinia nie ma znaczenia i jeżeli ktoś znajdzie dla tego zastosowanie, będzie mu się dobrze na tym pracowało to będzie tego używał właśnie tak, jak będzie chciał. Niezależnie od tego, czy uznasz to za super gadżet czy nie.

sundayman wrote:
    Podobnie ma się sprawa w pokazywaniu tego jako alternatywy dla normalnej klawiatury PC. Już widzę programistę piszącego godzinami na tym gumowym czymś :)

No ale reklama to reklama...

Nie każdy będzie korzystał z tego, ale może komuś będzie wygodnie. No chyba, że robiłeś jakieś badania statystyczne i możesz je zaprezentować, to czekam z niecierpliwością. Jeżeli nie, to "już widzę ile prawdy jest w Twoich wywodach".

zackass1 wrote:
    Czy to przypadkiem nie kopiuje funkcjonalności najzwyklejszego tabletu graficznego?

Nie, tablet graficzny obsługuje się za pomocą specjalnego pisaka. Tutaj możesz stosować dowolny "dotyk". Poza tym, te nakładki niejako zmieniają tablet w konkretne urządzenie.
    sundayman
    Level 24  
    Quote:
    hyba, że robiłeś jakieś badania statystyczne i możesz je zaprezentować, to czekam z niecierpliwością

Tak się kłada, że jestem i muzykiem i realizatorem studyjnym (w studio, a nie w "studio w pc na biurku" ), mam paru kolegów muzyków (profesjonalnych, nie blockersów z ulicy), jestem też programistą.
    Więc - właściwie faktycznie, badania statystyczne w pewnym sensie niechcący prowadziłem. Wyniki opisałem w pierwszym poście.

A ty jak chcesz - możesz sobie przecież i grać na tym ,i pisać, i gotować zupę. Wolna wola - ktoś ci zabrania ?
    Kużdo
    Level 20  
    sundayman wrote:
    Quote:
    hyba, że robiłeś jakieś badania statystyczne i możesz je zaprezentować, to czekam z niecierpliwością

Tak się kłada, że jestem i muzykiem i realizatorem studyjnym (w studio, a nie w "studio w pc na biurku), mam paru kolegów muzyków (profesjonalnych, nie blockersów z ulicy), jestem też programistą.
    Więc - właściwie faktycznie, badania statystyczne w pewnym sensie niechcący prowadziłem. Wyniki opisałem w pierwszym poście.

A ty jak chcesz - możesz sobie przecież i grać na tym ,i pisać, i gotować zupę. Wolna wola - ktoś ci zabrania ?

A czy ja gdzieś pisałem, że ktoś komuś zabrania? A i to nie są badania statystyczne, zbyt mała grupa testerów. Tym bardziej, że jednak jakiś muzyk "toto" zachwalał. A i znajdzie się pewnie i nie jeden, który będzie na tym grał, więc pozwolę sobie stwierdzić, że Twoje "badania" mają się nijak do rzeczywistości.
    CMS
    Administrator of HydePark
    Kużdo wrote:
    jednak jakiś muzyk "toto" zachwalał

A wierzysz w to, że znane i bogate osoby uśmiechające się do nas z bilboardów z fioletowym motywem, naprawdę używają telefonów na kartę prepaid ? Bo ja nie, ale wierzę że dostają za te uśmiechy grubą kasę.

Pozdrawiam.
    CMS
    Kużdo
    Level 20  
    CMS wrote:
    Kużdo wrote:
    jednak jakiś muzyk "toto" zachwalał

A wierzysz w to, że znane i bogate osoby uśmiechające się do nas z bilboardów z fioletowym motywem, naprawdę używają telefonów na kartę prepaid ? Bo ja nie, ale wierzę że dostają za te uśmiechy grubą kasę.

Pozdrawiam.
    CMS

Ja też nie wierzę i wiem jak to działa, ale nie twierdzę za to, że coś co zostało wymyślone jest "totalnie bezużyteczne i nikt, nigdy, przenigdy tego używać nie będzie lub co najwyżej dzieciolandia", a tylko tego się czepiam, bo takie twierdzenia są śmieszne, jakby autor takiej opinii znał opinię wszystkich ludzi na Ziemi.
    CMS
    Kużdo wrote:
    że coś co zostało wymyślone jest "totalnie bezużyteczne i nikt, nigdy, przenigdy tego używać nie będzie

Zdziwiłbyś się ile rzeczy totalnie bezużytecznych zostało wymyślonych, a nawet wyprodukowanych. Wierz mi, że takich "wynalazków" jest więcej

Pozdrawiam.
    CMS
    sundayman
    Level 24  
    Ja nie napisałem, że to jest "totalnie bezużyteczne".

Zapewne jest to użyteczne do rysowania, i pewnie coś tam jeszcze się nada.

Natomiast lansowanie jakiegoś gadżetu jako świetnego wynalazku "do wszystkiego" , pokazując zastosowania w oczywisty sposób naciągane, jest nieco irytujące i pachnie kanałem telesprzedaży. I tyle.
    CMS
    sundayman wrote:
    Natomiast lansowanie jakiegoś gadżetu jako świetnego wynalazku "do wszystkiego" , pokazując zastosowania w oczywisty sposób naciągane, jest nieco irytujące i pachnie kanałem telesprzedaży. I tyle.

Amen.