Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Samochodowy system multimedialny z ekranem dotykowym oparty na Raspberry Pi

kmmepl 30 Aug 2015 13:38 16926 6
 • Samochodowy system multimedialny z ekranem dotykowym oparty na Raspberry Pi Poniższy projekt opisuje w jaki sposób polepszyć możliwości naszego samochodu, o prosty w budowie, system multimedialny oparty na platformie Raspberry Pi. Do opracowania tej konstrukcji nie są wymagane żadne specjalne narzędzia, dzięki temu projekt jest możliwy do wykonania przez szerokie grono majsterkowiczy.
  Jako mózg projektu wykorzystany został Raspberry Pi Model B z odtwarzaczem mediów Xbian. Za interfejs odpowiedzialny jest rezystancyjny ekran dotykowy. Jest on łatwo dostępny na portalach aukcyjnych oraz jego koszt (w stosunku do rozmiaru wyświetlacza) jest relatywnie niski.
  Prezentowany system jest zdolny do odtwarzania muzyki, filmów czy zdjęć. Największą jego zaletą jest jednak nieskończona możliwość rozbudowy o dodatkowe funkcje.

  Krok 1: Elementy potrzebne do budowy

  Przed przystąpieniem do montażu należy zebrać następujące elementy:
  - Raspberry Pi Model B
  - 7 calowy ekran dotykowy firmy Tontec o rozdzielczości 720x480
  - Zasilacze dla maliny oraz ekranu ciekłokrystalicznego
  - Klawiatura USB lub komputer do zdalnego połączenia za pomocą SSH (w celu programowania)
  - Ładowarka samochodowa
  - Karta SD
  - Radio samochodowe (może być oryginalne)
  - około 10 metrów przewodów
  - Pendrive
  - Lutownica
  - Mocny klej
  - Taśma

  Samochodowy system multimedialny z ekranem dotykowym oparty na Raspberry Pi


  Krok 2: Podłączanie ekranu LCD

  Aby wyświetlacz działał, należy zintegrować go ze sterownikiem (zwykle kupowanym razem z ekranem).
  By to wykonać, potrzeba:
  1. Umieścić wyświetlacz i jego sterownik blisko siebie.
  2. Połączyć tasiemkę wychodzącą z monitora do płytki sterującej, przy zachowanej orientacji (widocznej na załączonym zdjęciu). Należy upewnić się, że przed podłączeniem czarne zatrzaski są odblokowane i po połączeniu są one zablokowane.
  3. Przymocować płytkę z przyciskami do ekranu za pomocą białego przewodu.
  4. Podłączyć kabel HDMI z Raspberry Pi do sterownika LCD.
  5. Przymocować wtyczkę z zasilacza do płytki.

  Samochodowy system multimedialny z ekranem dotykowym oparty na Raspberry Pi Samochodowy system multimedialny z ekranem dotykowym oparty na Raspberry Pi Samochodowy system multimedialny z ekranem dotykowym oparty na Raspberry Pi Samochodowy system multimedialny z ekranem dotykowym oparty na Raspberry Pi


  Krok 3: Instalacja i montaż panelu dotykowego do monitora lcd

  W tym celu nie użyto specjalnego kleju przeznaczonego dla ekranów dotykowych, lecz zdecydowano się na zwykłą taśmę samoprzylepną.
  Żeby połączyć te elementy, należy:
  1. Położyć panel dotykowy płasko na powierzchni ekranu i upewnić się, że rogi obu elementów są wyrównane.
  2. Przykleić taśmę wzdłuż krawędzi panelu dotykowego w taki sposób, aby łączyła się z lcd. Nie powinno być taśmy na przodzie dotyku.
  3. Upewnić się, by taśma była dobrze rozprowadzona na bokach i wyeliminować ewentualne zmarszczki.
  4. Dodać kilka dodatkowych warstw w celu wzmocnienia konstrukcji.
  5. Przymocować tasiemkę z panelu dotykowego do specjalnego przewodu o kolorach: czerwony, biały, zielony, czarny i przyczepić go do płytki odpowiedzialnej za sterowanie dotykiem.
  6. Połączyć sterownik panelu dotykowego do Raspberry Pi za pomocą kabla zaopatrzonego wraz ze sterownikiem.

  Samochodowy system multimedialny z ekranem dotykowym oparty na Raspberry Pi Samochodowy system multimedialny z ekranem dotykowym oparty na Raspberry Pi


  Krok 4: Konfiguracja Raspberry Pi

  Instalacja systemu operacyjnego to temat zbyt obszerny i wiedza na ten temat jest łatwo osiągalna, konstruktor odsyła nas do oficjalnego poradnika dostępnego pod tym linkiem. Wtyczkę Xbian znajdziemy tutaj.
  Sprzęt jaki potrzebujemy, by wykonać wyżej wspomniane czynności to: zasilacz (5V, >1A), karta SD o pojemności przynajmniej 8gb i kabel HDMI.

  Samochodowy system multimedialny z ekranem dotykowym oparty na Raspberry Pi


  Krok 5: Inicjalizacja ekranu dotykowego  W tym celu potrzeba:
  1. Podłączyć klawiaturę do Raspberry pi i otworzyć terminal.
  2. Zalogować się używając nazwy użytkownika: „xbian” i hasła „raspberry”.
  3. Wpisać polecenie zatrzymujące xbmc:
  Code:
  sudo stop xbmc

  4. Następnie pobrać automatyczny instalator ekranu dotykowego (wymagane połączenie z internetem):
  Code:
   wget https://github.com/brantje/xbian-touch/raw/master/install.sh

  5. Uruchomić uzyskany skrypt:
  Code:
  sudo sh install.sh

  6. Teraz wykonać instrukcje zgodnie z poleceniami pojawiającymi się ekranie
  7. Po zakończeniu należy wpisać poniższe polecenie, aby dokonać restartu systemu:
  Code:
  sudo reboot


  Samochodowy system multimedialny z ekranem dotykowym oparty na Raspberry Pi


  Krok 6: Montaż konstrukcji w samochodzie

  Czynność ta może różnić się w zależności od posiadanego auta. Autor zainstalował swój wynalazek w Fordzie Ranger z 2009 roku, który posiada duże fabryczne radio.

  Aby zamontować układ należy:
  1. Wyjąć radio (procedura ta różni się w zależności od marki samochodu i rodzaju radia, więc opis demontażu zostanie pominięty).
  2. Umieścić odbiornik radiowy w innym miejscu. Idealnym położeniem byłby schowek po stronie pasażera. W tym przypadku jest on jednak zbyt mały, więc zdecydowano się umieszczenie go za tylnym siedzeniem (zaleca się pozostawienie radia w samochodzie, gdyż Raspberry Pi używa go jako wzmacniacz).
  3. W przypadku, gdy wiązka radiowa jest zbyt krótka należy ją przedłużyć i ułożyć tak, aby nie była łatwo widoczna

  Samochodowy system multimedialny z ekranem dotykowym oparty na Raspberry Pi Samochodowy system multimedialny z ekranem dotykowym oparty na Raspberry Pi Samochodowy system multimedialny z ekranem dotykowym oparty na Raspberry Pi


  Krok 7: Zasilanie

  Dostarczanie energii do ekranu ciekłokrystalicznego, odbywa się poprzez podłączenie go bezpośrednio do gniazdka zapalniczki samochodowej. Jest to możliwe, gdyż moduł akceptuje napięcie 12V. Wyłączenie monitora następuję automatycznie po zaniku sygnału sterującego, więc problem rozładowania akumulatora nie występuje.
  Aby zasilić Raspberry Pi, autor zdecydował się na użycie gotowej ładowarki samochodowej. Pozwala to na całkowite rozłączenie układu, gdy nie jest potrzebny.

  Samochodowy system multimedialny z ekranem dotykowym oparty na Raspberry Pi


  Krok 8: Montaż ekranu

  Zamocowanie konstrukcji będzie się różnić w zależności od modelu auta. W przypadku Forda Rangera, problem polega na uniemożliwieniu, aby urządzenie wpadło do wnętrza samochodu. Trudność wyeliminowano poprzez użycie płytek piankowych i zrobienia z nich pewnego rodzaju ramki, którą później przyklejono do środka otworu. Następnie użyto kleju super glue oraz taśmy klejącej, aby przymocować ekran. Jest to rozwiązanie tanie i łatwe do wykonania oraz dające zadowalający efekt. W razie potrzeby wyjęcia ekranu, ramka z pianki jest całkowicie zdejmowalna.
  Konstruktor zdaje sobie sprawę, że ta metoda może wydawać się bardzo prowizoryczna, lecz jednym z założeń projektu jest łatwość wykonania i użycie ogólnodostępnych przyrządów. W przyszłości jednak, planowane jest użycie ramki wykonanej w druku 3D.


  Samochodowy system multimedialny z ekranem dotykowym oparty na Raspberry Pi Samochodowy system multimedialny z ekranem dotykowym oparty na Raspberry Pi Samochodowy system multimedialny z ekranem dotykowym oparty na Raspberry Pi Samochodowy system multimedialny z ekranem dotykowym oparty na Raspberry Pi


  Krok 9: Ukończone urządzenie

  Na koniec należy wspomnieć, że minikomputer wejdzie w stan spoczynku, jeśli operator nie wykona żadnej czynności, nie wpływa to znacząco na działanie układu. Konstruktor zaleca, by wyłączać urządzenie z poziomu programu, aby zachować niezawodność działania.


  (w filmie nie słychać piosenek ze względu na prawa autorskie)


  źródło: http://www.instructables.com/id/Raspberry-Pi-Touch-Screen-Car-Computer/?ALLSTEPS

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  kmmepl
  Level 13  
  Offline 
  kmmepl wrote 73 posts with rating 315, helped 7 times. Been with us since 2013 year.
 • #2
  kowal011
  Level 21  
  To może nieco inaczej... uszkodzone radio z wysuwanym ekranem (tani chińczyk z DVD) , sterowanie wysuwem pod acc i po ukryciu w ramce tabletu/multimedialnej nawigacji GPS mamy nawet więcej niż w tym projekcie. Można też wkomponować w/w urządzenia w część konsoli... obie opcje działają już ponad 3 lata.
 • #3
  darkp1
  Level 12  
  Polecam projekt: http://www.engineering-diy.blogspot.ro/
  Jednym z ważniejszych elementów jest przygotowany skin do wygodnej obsługi w aucie.
  Sam składam powoli powyższy projekt, jestem na etapie tworzenia mocowania wyświetlacza - choć mam wątpliwości co do niego, gdyż lekkie ruszanie taśmą powoduje zmianę kolorów na wyświetlaczu.

  Co do projektu autora, zmieniłbym kilka rzeczy.
  Po pierwsze montaż, ja akurat używam kieszeni 2DIN, w którą przymocuję ekran (wcześniej obudowany wyciętą obudową z hipsu / pleksi), i driver ekranu. Do tego do półkieszeni zmieszczą się inne moduły, takie jak GPS chociażby.
  Jako wzmacniacz użyłbym gotowych układów (można łatwo kupić wzmacniacz na np TDA7492).
  Zasilanie rozwiązałbym z przetwornicy step - down. Ekran mam taki sam jakiego użył autor - sprawdzałem, działa też bez problemu na 5V. Więc można zastosować step-down, ja mam zamiaru użyć przetwornicy o prądzie 10A, w fajnej aluminiowej obudowie, którą jakoś zamocuję również do półkieszeni. Generalnie, chciałbym osiągnąć efekt taki, że każdy komponent stacji multimedialny, będzie znajdował się w półkieszeni. Jedynie Raspberry planuję zostawić w schowku i doprowadzić do niego kable.

  Autorze, zastanawiałeś się może nad wykorzystaniem Orange PI? Można tam postawić androida, dorzucić moduł GPS, a więc i automapa powinna śmigać.
 • #4
  scal12
  Level 19  
  Czy u nas w Polsce można gdzieś kupić taki wyświetlacz dotykowy ze sterownikiem ?
 • #6
  bodzio667
  Level 18  
  Na chinach można kupić taniej. A za 80pare złotych sam lcd bez dotyku. Więc można dokupić jakiś inny manipulator lub wykorzystać touch pada z starego laptopa.
 • #7
  darkp1
  Level 12  
  U chińczyków wychodzi około 50-55 dolców, więc tyle co w Botlandzie.