Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

- Upgrade systemu zarządzania

Teokryt 30 Sie 2015 14:31 918 0
    Teokryt
    Poziom 11  
    Zamierzam dokonać upgrade posiadanego bardzo prostego systemu zarządzania.
    upgrade ma 3 proste założenia:
    1. Redukcja zużycia energii elektrycznej - koszty ponoszone z tytułu wydatków na zasilania są zbyt duże - a to wszystko ze względu na koszt uruchomionego PC ciągle - 40W. Mniej już się zwyczajnie nie da zejść.
    2. Możliwości rozbudowy poprzez nowoczesne rozwiązania - system oparty o LPT i 1wire jest dobry ale bardzo prosty a przez to ma zerowe możliwości rozwojowe. Problemy z zasilaniem, konieczność stosowania przestarzałych sterowników, konieczność stosowania Windowsa. Tak, Windowsa, ponieważ aplikacje które napisałem na początku lat 2000 są pod Windowsa.
    3. Rezygnacja z dużej ilości zajmowanego miejsca - obecnie całość mieści się w tzw. wnęce pod schodami, - ok, miejsce teoretycznie nieużyteczne ale niestety, niezbyt wygodne i niezbyt łatwo o dostęp do niego. Coś nawali, coś się uszkodzi - jest problem.

Pierwotne założenie systemu było dużo szersze niż to co zostało do dziś.
    Dziś zostało tylko sterowanie praca kotła CO wg kalendarza, pomiary temperatur. I to wszystko. Miał być do tego dołączony jeszcze domofon i inne rzeczy - no ale czas, ograniczenia techniczne. Miała być też do tego dodana kontrola dostępu - całe okablowanie jest. Miało byś podlewanie automatyczne w ogrodzie. Nic z tego nie wyszło ze względu na ograniczenia sprzętowe (zasilanie) i programowe - awaryjne sterowniki).

Teraz chcę - ponieważ robię kompleksowy remont jednego z pomieszczeń - całkowicie je zautomatyzować, a więc mam możliwość prucia tynków i ładowania kabli.

Jeśli chodzi o kable, po całym budynku we wszystkie newralgiczne miejsca jest przeciągnięta podwójna skrętka kat 5e. W inne miejsca jest już pojedyncza ale to rzadkość.
    Obecna lokalizacja wnęki pod schodami jest na parterze, teraz chcę przenieść jednostkę zarządzającą wyżej, do innego pomieszczenia gdzie będą lepsze warunki do przechowywania jak i lepszy dostęp a tym samym sporo kabli ulegnie skróceniu, sporo jednak też ulegnie wydłużeniu - szczególnie tych w rejon kotłowni oraz na zewnątrz.

Jeśli chodzi o to do czego TERAZ chce zastosować to głownie automatyka elektryki, włączanie/wyłączanie obwodów oświetleniowych wg różnych zaprogramowanych wcześniej konfiguracji. Aby to zrobić potrzebuję... czego? osobiście najbardziej podoba mi się wersja z zastosowaniem włączników oświetleniowych typu dzwonkowego. A system schowany w puszce pod przełącznikiem odpowiednio reaguje. Fajnie by było gdybym mógł w każdej chwili, grzebiąc jedynie w puszce przejść na normalny system, pozbawiony automatyki.
    Ten stan BEZ automatyki będzie trwał tak długo aż napiszę sobie stosowne oprogramowanie.

Od strony programistycznej - wolę już nauczyć się innego języka programowania niż nadal używać jakiś badziewnych sterowników. Patrzyłem na Pythona - nie wygląda na język trudny do nauki. Sprawdzi się?

Jeśli chodzi o sam system to chciałem postawić to na RaspberryPi 2B lub na Arduino - tu mnie skierował internet ale może istnieją inne lepsze rzeczy?
    Im prostsze tym lepiej, im mniej muszę kupować dedykowanych rozwiązań tym lepiej. Wiadomo że muszę to pędzić na ethernecie.

Czy doprowadzenie do każdego przełącznika/gniazdka skrętki kat 5e. wystarczy? Wersja z prowadzeniem obwodów 230V do miejsca gdzie będzie jednostka - nie jest zbyt szczęśliwe gdyż w większości wypadków będzie to bardzo dużo przewodów w jednym miejscu.

Czy może jeszcze jakieś uwagi? Od tygodnia czytam tu elektrode i inne strony i mam trochę metlik, zwłaszcza że w przypadku obu systemów panuje mała aktywność - czyżby wszystko było tak doskonałe czy oba te projekty można uznać za porzucone? Czy moje założenia się nadają? co w sytuacji gdy 5V nie dotrze do przekaźników na 20m długości przewodu? Czym zasilać? Co w sytuacji dwóch różnych faz?

Albo może jeszcze jakieś inne rady?
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze