Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Słaba jakość sygnału i siła sygnału

nfk 30 Aug 2015 17:40 6720 47
Altium Designer Computer Controls
 • #1
  nfk
  Level 9  
  Witam, proszę o pomoc bo już nie daję sobie z tym rady i nie wiem co mogę zrobić by to naprawić, posiadam antenę DVB-T kierunkową (podaję przykładową bo tak wygląda ale na pewno jest bez wzmacniacza) http://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_uhf_dipol_44-21-69_tri_digit_eco_A2660.htm i taki multiswitch http://sklep.awhandel.pl/multiswich-emp-ms-5-4eia-4-e-142-cp.html i ten multiswitch dzieli mi sygnał na 3 telewizory problem w tym że telewizory LG pokazują mi bardzo niską jakość i siłę sygnału, TVP nie odbiera w ogóle co może być przyczyną? Może założyć trzeba gdzieś jakiś wzmacniacz? odległość od nadajników to ok 40 km. Proszę o pomoc. Pozdrawiam
 • Altium Designer Computer Controls
 • #2
  KOCUREK1970
  Network and Internet specialist
  nfk wrote:
  3 telewizory problem w tym że telewizory LG pokazują mi bardzo niską jakość i siłę sygnału

  A na innych tv jak jest (innego producenta)?.

  Skoro masz antenę naziemną, to po co Ci multischwitch?.

  Co na końcu kabli, czym zakończona jest instalacja antenowa w pokojach?.
 • #3
  Anonymous
  Anonymous  
 • #4
  nfk
  Level 9  
  Dziękuję za odpowiedzi. Na innych telewizorach tych bliżej multiswitcha bo on jest na strychu dwa telewizory są na poddaszu użytkowym siła sygnału jest lepsza i wynosi ok 14 procent a na dole w salonie jest już 1% i ciągle przerywa obraz praktycznie na wszystkich kanałach. W pokojach kabel antenowy zakończony jest takim gniazdem http://www.dobregniazdka.pl/asortyment/ospel/gniazda-antenowe-rtv-sat-impresja/2190
  A co do multiswitcha to założył go nam gość który zakłada anteny bo powiedział że to będzie dobre rozwiązanie gdybyśmy np w przyszłości planowali podpiąć Satelite ale my nie będziemy nigdy montować satelitę bo w zupełności wystarczy nam telewizja naziemna.
  Multiswitch jest podłączony na stałe do prądu, a jeśli bym wymienił na taki rozgałęźnik co podał Tomasz-998 zamiast tego switcha to nie będę musiał stosować żadnych wzmacniaczy sygnału?
 • #5
  Anonymous
  Anonymous  
 • #6
  nfk
  Level 9  
  Nie mam teraz jak sprawdzić bo nie mam takiej przedłużki F żeby połączyć kabel antenowy z pominięciem switcha, ale jestem zdecydowany jeśli coś nie używać tego switcha i czy jak kupie taki pasywny rozdzielacz 1/3 np za 10 zł to czy nie będę musiał stosować już żadnych wzmacniaczy ani nic? Jak to wygląda? Jak najtańszym kosztem podzielić ten sygnał na 3 TV?
 • #7
  KOCUREK1970
  Network and Internet specialist
  nfk wrote:
  A co do multiswitcha to założył go nam gość który zakłada anteny bo powiedział że to będzie dobre rozwiązanie gdybyśmy np w przyszłości planowali podpiąć Satelite ale my nie będziemy nigdy montować satelitę bo w zupełności wystarczy nam telewizja naziemna.

  To go wywalić - jest zbędny, a tylko prąd żre.
  nfk wrote:
  W pokojach kabel antenowy zakończony jest takim gniazdem

  A do jakiego wyjścia w tym gniazdku podłączyłeś się kablem?,
  nie ma tam gdzieś zwarcia w podłączeniu kablowym na samym gniazdku?.
  nfk wrote:
  sygnał na 3 telewizory

  Musisz kupić splitter 1/3, coś takiego:
  http://www.dipol.com.pl/rozgaleznik_tv_trojdrozny_r-3_signal_R60103.htm
  nfk wrote:
  czy nie będę musiał stosować już żadnych wzmacniaczy ani nic?

  To się później okaże.
 • Altium Designer Computer Controls
 • #8
  nfk
  Level 9  
  Wpiąłem się do męskiego gniazda w tym gnieździe w ścianie, kabel antenowy który idzie od telewizora do gniazda naściennego ma taką końcówkę http://allegro2.eltrox.pl/zdjecia/akcesoria/f_mini.jpg czyli kabel jest wpięty do dolnego lewego gniazda.
  A jeszcze jedno pytanie gdybym kupił ten splitter 1/3 i okazałoby się że jednak sygnału nie ma lub jest słaby to co bym musiał kupić, jaki wzmacniacz i gdzie go wstawić? Pytam tak na "zaś" Dziękuję za odpowiedź.
 • #9
  Anonymous
  Anonymous  
 • #10
  KOCUREK1970
  Network and Internet specialist
  @nfk
  Kup ten splitter (przejście zasilania zbędne, jest tam switch, to jest i gniazdko prądowe - w razie czego można zasilacz, czy co tam będzie potrzebne tam do prądu podłączyć) i wywal switch - co dalej wyjdzie - zobaczymy.
  Upewnij się tylko, czy wszystkie kable są prawidłowo zarobione i osadzone we wtyczkach F, jak i samym gniazdku.
  Na YT znajdziesz filmiki jak powinny być kable zarobione.
 • #11
  nfk
  Level 9  
  Panowie ostatnie pytanie czy ten splitter mam kupić z przejściem napięcia czy bez? Bo jak kupię bez tego a będzie potrzeba założyć wzmacniacz do puszki antenowej (mam łatwy dostęp do anteny) to później mogą mi w sklepie nie wymienić tego rozgałęźnika bez przejścia napięcia na taki z przejściem. Czy mogę już na zaś kupić taki rozgałęźnik 1/3 z przejściem napięcia nawet gdybym nie musiał podłączać zasilania i wstawiać wzmacniacza do anteny? Będzie działał rozgałęźnik z przejściem napięcia jeśli nie będzie do niego podłączony wzmacniacz i zasilacz?

  Taki rozdzielacz będzie dobry? http://www.dipol.com.pl/rozgaleznik_indukcyjny_ri-4-1_f_E2099.htm
 • #12
  Anonymous
  Anonymous  
 • #13
  nfk
  Level 9  
  A skąd będę wiedział które wyjście jest do przesyłania prądu? W opisie jest napisane " Rozgałęźnik umożliwia przesyłanie napięcia stałego z 1 wyjścia do wejścia." więc chyba na obojętnie którym kablu wyjściowym mogę zapiąć w razie czego zasilacz?

  Chyba że ta 1 w opisie oznacza pierwsze wyjście służy do podłączenia zasilania na kablu tak? Bo nie wiem
 • #14
  Anonymous
  Anonymous  
 • #15
  Anonymous
  Anonymous  
 • #16
  nfk
  Level 9  
  Na razie spróbuję bez żadnych wzmacniaczy i zasilaczy tym rozgałęźnikiem indukcyjnym ze strony dipol.pl bo może antena da sobie radę i będzie to działać bo do nadajników mam 4km i 22 km w linii prostej więc w sumie nie tak daleko są ode mnie.
  A czym się podłącza napięcie przed rozdzielaczem?
 • #17
  TELMOR_PL
  Level 32  
  Witam.
  nfk - raz piszesz, że masz do nadajnika ok. 40 km, później, że 4 i 22 km w prostej linii. To trochę różnica, jeśli masz antenę bierną (tak jak pisałeś).
  Jeśli nie planujesz w najbliższym czasie montażu anteny SAT, odłącz multiswitch bo on tylko przeszkadza. Kup rozdzielacz 1/3 - bierny (nie potrzebujesz zasilania) albo czynny - wtedy tak, dodatkowo musisz zamontować zwrotnicę z zasilaczem - pomiędzy TV a urządzeniem. Podział sygnału na trzy spowoduje spadek jego wielkości o jakieś 8 do 10 dB - w zależności od rodzaju użytego rozdzielacza. Jeśli masz antenę bierną (i nie wiadomo co po drodze) to może być problem.
  Wtedy rozgałęźnik aktywny by był wskazany. Obydwa urządzenia masz tu:
  http://www.telmor.pl/Klient-indywidualny/Kata...oduktow-RTV-SAT/Pasywa-RF-filtry/Rozgalezniki
  lub
  http://www.telmor.pl/Klient-indywidualny/Kata...ckie/RTA-120-RTA-140-aktywne-rozgalezniki-RTV
  To powinno załatwić temat.
 • #18
  Anonymous
  Anonymous  
 • #19
  nfk
  Level 9  
  Teraz udało mi się sprawdzić na jakiejś stronie dokładnie ile km mam do nadajników i wyszło że do pierwszego mam 4 km a do drugiego 22 wcześniej tak na oko to obliczyłem.
  No właśnie ja nie wiem jaki rozdzielacz potrzebuję czy bierny bez zasilania czy taki który przesyła prąd dlatego wolę kupić taki który przesyła prąd

  Dodano po 4 [minuty]:

  Tomasz-998 i oczywiście w tym przypadku co narysowałeś w Paincie muszę w antenie zamontować wzmacniacz antenowy ten taki do puszki w antenie http://www.dipol.com.pl/wzmacniacz_antenowy_dopuszkowy_lna-169_24db_ekranowany_B4008.htm ? Bo to on dostanie prąd z tego zasilacza?
 • #20
  Anonymous
  Anonymous  
 • #21
  nfk
  Level 9  
  Ale i tak chyba kupię ten rozgałęźnik indukcyjny (ten który przewodzi prąd) i gdyby zaszła potrzeba zamontowania wzmacniacza w antenie to zasilacz założę przy którymś z telewizorów bo na strychu jest w zimę mega zimno a latem gorąco i taki zasilacz na pewno podziała dłużej w normalnej temperaturze pokojowej :) gniazda rozebrałem wyjąłem kabel i włożyłem na nowo starannie do środka się nie dobierałem bo ono jest całe zabudowane ale raczej na 99% są sprawne.
  Dziękuję wszystkim za odpowiedzi niebawem kupię ten rozgałęźnik i napiszę co i jak z tym wszystkim wyszło, oby działało już na samym tym rozgałęźniku bez żadnych wzmacniaczy i zasilaczy ;)
 • #22
  Anonymous
  Anonymous  
 • #23
  Anonymous
  Anonymous  
 • #24
  Anonymous
  Anonymous  
 • #25
  nfk
  Level 9  
  Panowie, witam ponownie kupiłem ten rozgałęziacz i taką końcówkę F która pozwoliła mi spiąć na krótko kable od anteny z kablem do TV i w ogóle nie idzie sygnał z anteny przy połączeniu TV prosto do anteny i to samo jest z założonym rozdzielaczem, wydaje mi się że antena jednak posiada wbudowany wzmacniacz bo multiswitch wysyła do niej prąd 12V i dlatego bez żadnego zasilania nie ma w ogóle sygnału a jak podłącze wszystko z powrotem tak jak było do multiswitcha to telewizja jest ok 14 % zasięgu i jakość sygnału 40% co teraz zrobić? może antena powinna być bez wzmacniacza?
 • #26
  KOCUREK1970
  Network and Internet specialist
  nfk wrote:
  Panowie ostatnie pytanie czy ten splitter mam kupić z przejściem napięcia czy bez?

  Jak grochem o ścianę.
  Wskazuję co kupić, uzasadniam, a autor i tak swoje...

  Skoro wiesz lepiej, to po co Kolega pyta?.
  Kupiłeś splitter o większym tłumieniu niż ja wskazywałem w linku...
 • #27
  Anonymous
  Anonymous  
 • #28
  TELMOR_PL
  Level 32  
  nfk wrote:
  Panowie, witam ponownie kupiłem ten rozgałęziacz i taką końcówkę F która pozwoliła mi spiąć na krótko kable od anteny z kablem do TV i w ogóle nie idzie sygnał z anteny przy połączeniu TV prosto do anteny i to samo jest z założonym rozdzielaczem, wydaje mi się że antena jednak posiada wbudowany wzmacniacz...

  Już pisałem...
  "Jeśli nie planujesz w najbliższym czasie montażu anteny SAT, odłącz multiswitch bo on tylko przeszkadza. Kup rozdzielacz 1/3 - bierny (nie potrzebujesz zasilania) albo czynny - wtedy tak, dodatkowo musisz zamontować zwrotnicę z zasilaczem - pomiędzy TV a urządzeniem. Podział sygnału na trzy spowoduje spadek jego wielkości o jakieś 8 do 10 dB - w zależności od rodzaju użytego rozdzielacza."
  Są też rozdzielacze bierne z przeniesieniem napięcia.
  http://www.telmor.pl/Klient-indywidualny/Kata...oduktow-RTV-SAT/Pasywa-RF-filtry/Rozgalezniki
  lub
  http://www.telmor.pl/Klient-indywidualny...RTA-120-RTA-140-aktywne-rozgalezniki-RTV
  To powinno załatwić temat.
 • #29
  nfk
  Level 9  
  Witam kupiłem taki rozgałęźnik będąc na mieście bo był tańszy http://pritv.pl/rozgaleznik-sygnalu-rtvsat-axing-ax-sve-4001-p-637.html i będąc już w domu wyrzuciłem antenę do kosza z dachu ponieważ była cała zardzewiała a w tej małej puszcze nie było symetryzatora jak w normalnej antenie tylko coś dziwnego, dziwna płytka z napisem "ZD", nie wiem co to wymiary jakieś szerokie i z tej płytki wychodzi złącze F, tylko tam gdzie z tego złącza wchodził przewód sygnałowy do płytki wszystko było zardzewiałe dlatego wziąłem i wyrzuciłem antenę do kosza 5 lat antena wytrzymała nic już nie robią porządnego...
  Muszę teraz zakupić antenę firmy Dipol http://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_dipol_19-21-60_dvb-t_A1911.htm taką, myślę że będzie dobra lub tańsza o mniejszym zysku http://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_dipol_16-21-60_dvb-t_A1610.htm i ze zwykłym symetryzatorem myślę że wszystko będzie działać

  Dodano po 6 [minuty]:

  Dodaję zdjęcia tej płytki ze starej anteny:
  Przód http://zapodaj.net/3048b0e836f55.jpg.html
  Tył: http://zapodaj.net/4ca1ef22336d3.jpg.html
  Ona jest ułamana bo nie mogłem jej wykręcić ale praktycznie jest w całości...
 • #30
  irekr
  Moderator
  NFK: czy możesz nam podać gdzie jest ten punkt odbioru? Czy te 4 km to nie jest przypadkiem odległość od RTCN Wręczyca Wielka, gdzie mamy 3 nadajniki po 100 kW ERP i znakomity system antenowy...(nie emitujący MUX3 na południe...)?