Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Multimetr FlukeMultimetr Fluke
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sterowanie częstotliwością - zewnętrzne zasilanie

30 Aug 2015 21:01 609 4
  • Level 2  
    Witam serdecznie.

Na początku zaznaczę, że przygodę z elektroniką zacząłem niedawno - jestem początkującym.

Mam problem z prawidłowym podłączeniem komponentów w układzie.

Zamierzam sterować silnikiem, który potrzebuje min 12V.
    Cały problem polega na tym, że najważniejszym parametrem jest częstotliwość napięcia, niestety nie mam pomysłu w jaki sposób zwiększyć.

Mam dwa źródła zasilania +12V (częstotliwość niska, mierzona multimetrem wynosi 0) oraz +5V] (ze zmienną częstotliwością - sterowaną przez Arduino).

Po podłączeniu samego, drugiego (+5V) zasilania silnik nie działa.

Próbowałem za pomocą transformatora zewnętrznego (sterowany od 1-12/13V) zwiększyć napięcie jednak bezskutecznie.

W jaki sposób podłączyć cały układ abym korzystał z pierwszego zasilania (+12V) ewentualnie z zew. transformatora a jednocześnie miał możliwość zmiany częstotliwości tego napięcia wyższego za pomocą sterowanego zasilania +5V.

Dodam, że nie posiadam profesjonalnego sprzętu.

Czy uda się wykonać zamierzony cel posiadając w/w elementy?

Proszę o pomoc.
    Do you have a problem with Arduino? Ask question. Visit our forum Arduino.
  • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
  • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
  • Level 2  
    Przepraszam jeżeli mieszam.

Zakładając, mamy silnik od wiatraka.
    Zasilany 12V z częstotliwością 1Hz zrobi jeden obrót 360 stopni (czysto teoretycznie).
    Jeżeli zostanie zasilony tym samym napięciem ale z większą częstotliwością np. 50Hz to zrobi 50 obrotów.

Dzięki arduino mogę sterować (zwiększać/zmniejszać) częstotliwość napięcia 5V.

Jednak chyba najprostszym rozwiązaniem będzie układ PWM o którym napisałeś.
  • Level 27  
    1. Podłącz + wentylatora do + źródła 12V
    2. Minus wentylatora do kolektora tranzystora NPN np. BC337
    3. Emiter tranzystora do - 12V i jednocześnie do - zasilania Arduino.
    4. Bazę tranzystora połącz, przez rezystor 1kΩ do wyjścia z Arduino, z którego będziesz generował impulsy o czasie trwania np. 0,1 sek.
    5 Zmieniając częstotliwość impulsów będziesz mógł regulować prędkość wirowania wentylatora.

pozdrawiam
  • Level 43  
    Quote:
    Zakładając, mamy silnik od wiatraka.
    Zasilany 12V z częstotliwością 1Hz zrobi jeden obrót 360 stopni (czysto teoretycznie).
    Jeżeli zostanie zasilony tym samym napięciem ale z większą częstotliwością np. 50Hz to zrobi 50 obrotów.

Dzięki arduino mogę sterować (zwiększać/zmniejszać) częstotliwość napięcia 5V.

Jednak chyba najprostszym rozwiązaniem będzie układ PWM o którym napisałeś.
    Jeśli to sinik prądu przemiennego ~12V 50Hz to musisz mu zapewnić takie napięcie przemienne mostkiem tranzystorowym jeśli chciał byś regulować częstotliwość i pracować poniżej 50Hz potrzeba by jeszcze zmieniać napiecie aby było stałe U/f . Jeśli to silnik asynchroniczny to 50Hz nie daje wcale 3000obr/min tylko troche mniej bo w takim silniku jest poślizg jeśli masz silnik synchroniczny to 50Hz daje równo 3000obr/min.

Do silnika prądu przemiennego regulator PWM sie nie przyda, bo używa sie go do silników prądu stałego - chyba że problem polega na tym że nie wiesz jaki masz silnik, silniki DC są bardziej popularne. Jeśli jednak jesteś pewny tego ze to silnik prądu przemiennego, to podpowiedzi powyzej są błędne.

Quote:
    Mam dwa źródła zasilania +12V (częstotliwość niska, mierzona multimetrem wynosi 0)
    Test na inteligencję: ile zmian na sekunę ma napiecie stałe?