Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przyłączenie PV do sieci Energa

piotrekpp11 31 Aug 2015 21:27 13701 45
Wago
 • #1
  piotrekpp11
  Level 13  
  Witam mam pytanie jak wygląda kwestia drugiego licznika w energii-operator,
  Czy przygotować miejsce? i Jeszcze kwestia zabezpieczeń co jest wymagane przez ZE a co tylko zalecane jak to wygląda po stronie AC i DC. Nie chcę walnąć babola i poprawiać schematu i instalacji Posiadam 4 Panele 235W + dwa inwertery enecsys duo (każdy po dwa osobne MPPT). A może ktoś posiada jakiś kontakt do osoby zajmującej się tym w Enerdze bo na infolinii nic się nie dowiedziałem.
 • Wago
 • #2
  sikor
  Level 19  
  Zadzwoń do Enea i się dowiedz to się wszystko zmienia z dnia na dzień,do tej pory montowali dwa liczniki.
  Strona DC ich nie interesuje zaś po stronie AC musisz mieć rozłącznik izolacyjny na wyjściu z inwertera i wyłącznik nad prądowy przed licznikiem.Po prostu pomiędzy rozłącznikiem a wyłącznikiem montujesz licznik,musi być możliwość obustronnego odłączenia napięcia od licznika.
 • #3
  Zdzisław7
  Level 21  
  Energa ode mnie nie wymagała drugiego licznika. Mam podawać jednak kwartalną produkcję.
  Mogę to zrobić mailem, przy pomocy dostarczonego formularza a nawet telefonicznie.
  Inwertery nowe, stan zerowy więc nie ma problemu. Zamierzam też umieścić ją na stronie
  pvmonitor co jeszcze uprości sprawę.

  Dodano po 15 [minuty]:

  Zabezpieczenia u mnie wyglądają jak na schemacie. Przyłączenie PV do sieci Energa
 • Wago
 • #4
  r.keson
  Level 12  
  W Tauronie nie montują od 1.08.15 dwóch liczników do Enea zadzwoń i dowiesz się wszystkiego. Generalnie oni wszyscy jeszcze są zakreceni bo to wszystko z tygodnia na tydzień się zmienia. Ja teraz czekam na przyłącze licznika z Taurona jak podłączą to wstawię fotki jak to wygląda u mnie.
 • #5
  CzystyZYSK
  Level 24  
  Enea cały czas wymaga niby skrzynki podlicznikowej na licznik energii brutto. Jest to ciut dziwne bo w umowie o dystrubucję "prosumenckiej" jest zapisane, że w razie braku licznika będzie bazować na liczniku na granicy OSD.


  co sieć to inaczej O_o
 • #6
  piotrekpp11
  Level 13  
  A jak wygląda kwestia instalatora w Energii, czy wystarczy SEP E czy trzeba coś więcej
 • #7
  piotrekpp11
  Level 13  
  No i wszystko jasne po kontakcie telefonicznym z Energa w Olsztynie pani poinformowała mnie że SEP E wystarczy do podłączenia instalacji, takie też wymagania były w druku zgłoszenie. Niestety dzisiaj dostałem pismo z Energii że wniosek został odrzucony ze względu na brak SEP E+D, w piśmie jest zawarta informacja że jak to uzupełnię instalacja zostanie "podłączona do sieci". Teraz tylko muszę kogoś znaleźć kto mi pomoże w tej kwestii.
 • #8
  piotrekpp11
  Level 13  
  Witam dzisiaj nastąpił wielki dzień przyjechała ekipa na wymianę licznika Na L&G E550, czyli standardowy dla PV w Energa. Chciałbym podsumować jak przebiegał proces zgłoszenia może komuś się przyda.
  I tak
  Do zgłoszenia oprócz standardowego druku potrzebowałem:
  Specyfikację techniczne inwertera i Paneli (oryginał był po angielsku, przetłumaczyłem w translatorze na polski oczywiście trochę inwencji własnej bo wiadomo jak translator tłumaczy, ale przeszło) Wysłałem Angielskie+Polskie
  Deklaracje zgodności inwertera, angielskie + Polskie również tłumaczenie własne.
  W zgłoszeniu instalator musi mieć D E + ksera uprawnień.
  Schemat elektryczny narysowałem długopisem, przypominał blokowy, ale ważne jest rozrysowanie zabezpieczeń własności stron i miejsce wpięcia instalacji PV do sieci.
  W razie braku lub błędu dokumentu można dosłać na email. Będą się kontaktować

  Panowie instalatorzy przyjechali w wyznaczonym we wniosku terminie, co ciekawe robili dokumentacje fotograficzną Paneli inwertera i licznika energii wytworzonej który montujemy we własnym zakresie o ile inwerter nie posiada wyświetlacza. Jak by ktoś potrzebował posiadam kontakt do kompetentnej osoby w Energa Operator rejonie energetycznym Olsztyn ona wszystko wytłumaczy i podpowie. Nie warto dzwonić na infolinie raz wprowadzili mnie w błąd z SEP-em
  Ogólnie jestem miło zaskoczony teraz czekam na umowę którą podpiszę z dniem 1.01.2016 z tym też podobno nie ma być problemu.
 • #9
  marcinbbb
  Level 26  
  Ja dziś byłem złożyć papiery również w Energa niestety lokalny punkt Kępno. Pan mnie kulturalnie poinformował że on nic nie wie i nic nie podpowie wpisać nr telefonu i z Kalisza będą dzwonić. Uzupełniłem przy nim wszelkie wątpliwe wpisy niestety bez jego najmniejszej pomocy. On ma to tylko spakować w kopertę i wysłać do Kalisza.
  Dałem wszystkie wymagane papierzyska a nawet więcej.

  Piotrek wpisałem datę odpalenia instalacji 4.01.2016r po jakim czasie od wniosku przyjechali założyć licznik 2 kierunkowy?
 • #10
  chrobry25
  Level 14  
  Jestem na etapie wypisywania wniosku o przyłączenie do PGE. Mam takie niejasności, nie wiem co wpisać. Jeżeli macie takie pozycje to podpowiedzcie.

  1. Planowana ilość wytworzonej w mikroinstalacji energii elektrycznej [kWh] ?
  Tu chodzi o dzienną, miesięczną czy jak ?
  2. W danych inwertera : prąd wyjściowy min/max ? Max jest podany w karcie inwertera - 20A, ale min. to nie rozumiem ? Czy może chodzi o min. moc oddawaną do sieci i stąd obliczyć min. prąd? Czy może to pole odpuścić ?
 • #11
  marcinbbb
  Level 26  
  ad1 - Roczną
  ad2 - Wpisuj jak jest na inwerterze 20A to 20A znaczyło by że inwerter ma około 20 *230V = 4,6kW
 • #12
  marcinbbb
  Level 26  
  Panowie pytanie mój wniosek w Energa leży już 2 tydzień 0 telefonu, na infolinii brak jakichkolwiek informacji o przyjęciu mojego wniosku? Papiery składałem w małym oddziale gdzie nawet nie otrzymałem potwierdzenia oddania dokumentów.
  Co robić jechać do małego oddziału zapytać czy ktoś się tematem zajął czy brać papiery w kieszeń i zawozić ponownie do centrali 60 km do mojego miejsca zamieszkania?
 • #13
  Zdzisław7
  Level 21  
  Zrobiłem dwie kopie dokumentów. Jedną potwierdzono mi przy składaniu. Opowiedź /pozytywną/ od Energa dostałem po miesiącu.
 • #14
  marcinbbb
  Level 26  
  Czy w trakcie rozpatrywania wniosku Energa kontaktowała się z Tobą w jakikolwiek sposób?
 • #15
  Zdzisław7
  Level 21  
  Dokumenty złożyłem pod koniec maja tego roku. Potwierdzenie przystosowania sieci do odbioru
  wysłała ENERGA 26 czerwca, a poczta dostarczyła 29 czerwca. Nie miałem wizyty. Elektryk z uprawnieniami, /pracownik ZE/ który podpisywał mi dokumenty wysyłał maile w moiej sprawie, ale nie pamiętam co to było. W ZE Płock jest osoba, która zajmuje się OZE. Jej dostarczam
  raporty kwartalne o produkcji PV.
  Pismo, które otrzymałem zaczynało się tak ; Po uzupełnieniu dokumentów .... Więc nie zawsze
  przechodzi bezproblemowo.
 • #16
  marcinbbb
  Level 26  
  OK... spuszczę trochę zjeb na Energa.
  Wczoraj pojechałem do nich aby się dowiedzieć, że nie ma Pani sekretarki odpowiedzialnej za sprawdzenie nr. wniosku jest na urlopie przyjedź Pan jutro.

  Dziś pojechałem uzyskać nr. wniosku którego ni ma kuźwa - wziął się i wyparował. Zjebałem Bogu ducha winnego pracownika odpowiedzialnego za przyłącza aby wziął słuchawkę w dłoń i zadzwonił gdzie trzeba i dowiedział się gdzie jest wniosek i co się z nim dzieje. Pan poszedł siedział 20 minut na telefonie po czym informuje mnie że dziś zostało do mnie wysłane pismo że licznik jest na mojego ojca a instalacja na mnie.
  W tym momencie troszkę puściły mi nerwy bo pytam co za Szerlok 2 tyg. zastanawiał się nad wnioskiem i po takim czasie udało mu się to ustalić?

  No zostało do Pana wysłane pismo i będzie się Pan do niego mógł ustosunkować. Mówię a tak kuźwa ciężko było wziąć słuchawkę w dłoń i zadzwonić Panie przynieś Pan pełnomocnictwo do złożenia wniosku za Pana ojca i będzie komplet danych. Ale nie jełopy z Energa o tym nie pomyślą. Mam się ustosunkować do pisma...
 • #17
  chrobry25
  Level 14  
  Dziś dostałem z PGE dystrybucja "potwierdzenie zgłoszenia" oraz "potwierdzenie możliwości świadczenia usługi dystrybucji...". Na tym etapie odbyło się wszystko bardzo sprawnie i szybko ku nie ukrywam mojemu zaskoczeniu. Wniosek złożony był 2015-12-08, termin rozpoczęcia produkcji wpisany i potwierdzony na styczeń 2016. Mam nadzieje, że nie będą się czepiać, iż sam wniosek został złożony w grudniu. Teraz wizyta w PGE obrót ale to poczeka do stycznia.
 • #18
  prose
  Level 35  
  chrobry25 wrote:
  Wniosek złożony był 2015-12-08, termin rozpoczęcia produkcji wpisany i potwierdzony na styczeń 2016

  Ja rozmawiałem na ten temat u władzy ZE z kolesiem od fotowoltaiki i on mi mówił co innego i kazał się wstrzymać ze zgłoszeniem do 2016 r.Wszyscy co zgłosili instalację do 2016 r nie będą rozliczani z FiT nieważne kiedy wprowadzisz energię do sieci ZE.

  Dodano po 3 [minuty]:

  Tu się liczy złożenie papierów.
 • #19
  chrobry25
  Level 14  
  Człowiek od tych spraw w PGE powiedział mi co innego.
 • #21
  chrobry25
  Level 14  
  Domyślam się, że między oddziałami tego samego dystrybutora będą rozbieżności a co dopiero między samymi dystrybutorami. Ja się trochę pospieszyłem ale napewno nie dam sobie wcisnąć umowy na starych zasadach. W ostateczności nie podpisze umowy w styczniu, wycofam wniosek i od nowa złoże. Mam nadzieje, że tak się nie stanie. Wszystko zależy jaką umowę w styczniu przedstawi mi PGE obrót.
 • #22
  piotrekpp11
  Level 13  
  Nie wiem jak u innych dystrybutorów ale w Energa decydujący dzień wprowadzenia pierwszej energii do sieci. We wniosku o podpisanie umowy wpisuje się termin wprowadzenia energii i w zależności od tego terminu dostaje się odpowiednią umowę. Umowy na rok 2016 będą dostarczane pod koniec grudnia i początek stycznia a stare na bieżąco. Wszystkiego można się dowiedzieć pod numerem 58 7402945 jest to specjalista do spraw kontaktu z Prosumentami Energa Obrót Gdańsk
 • #23
  chrobry25
  Level 14  
  Podobnie powiedziano mi w PGE. Decyduje data wprowadzenia energii do sieci (co jest zresztą zgodne z zapisem w ustawie).
 • #24
  marcinbbb
  Level 26  
  Panowie,

  kolejne pisemko z Energa dotyczę mojego przyłączenia do sieci może wyszczególnienie tylko niektóre kwiatki:
  1) Stwierdzono brak kart katalogowych, parametrów technicznych, charakterystyki ruchowej, eksploatacyjnej przyłączonych paneli, w tym charakterystyki mocy w funkcji czasu.

  Co to jest charakterystyka ruchowa, eksploatacyjna, i mocy w funkcji czasu?

  2) Schemat ideowy instalacji elektrycznej obiektu przedstawiający sposób podłączenia mikroinstalacji z zaznaczonym miejscem rozgraniczenia własności stron powinien zawierać typ zastosowanych paneli oraz dane odbiorcy końcowego, jak również winien być podpisany przez uprawnionego instalatora dokumentującego instalacji w Pana obiekcie.

  Czy licznik energii elektrycznej jest moją własnością czy Energa? Bo nie wiem gdzie mam im kreskę postawić (licznik w moim domu) przed licznikiem czy za aha i czyj jest słup energii elektrycznej który stoi na mojej posesji mój czy ich. Bo może powinienem 2 kreski postawić?
 • #25
  CzystyZYSK
  Level 24  
  Hej..

  Karty katalogowe musisz załączyć w języku Polskim.

  Na karcie katalogowej modułów musi być wykres liniowej gwarancji mocy przez 25 lat (to jest ta charakterystyka mocy w funkcji czasu BUHAHHA) czemu musi być? Jaka podstawa prawna? NIE WIEM, wiem, że o to chodzi i to totalna głupota....

  na Schemacie rozgraniczenie jest na zaciskach zalicznikowych (prawdopodobnie).

  Na schemacie musisz opisać urządzenia (falownik, moduły)
 • #26
  Tech132
  Level 25  
  W PEG musi być też w skrzynce licznikowej rozłącznik bezpiecznikowy RBK_00.Dziś robili u mnie odbiór instalacji i sprawdzali ten rozłącznik z widoczną przerwą ,przyczepili na nim tabliczkę ,,Uwaga Instalacja Fotowoltaiczna ,,
 • #27
  marcinbbb
  Level 26  
  Dziś dostałem dobrą informację od ZE. Zaakceptowali moje wszystkie dokumenty, i dziś wystawiają zlecenie na wymianę licznika na 2 kierunkowy i odbiór samej instalacji PV.
  Rozumiem że jak tylko wymienią licznik na 2 kierunkowy odpalam instalację, a zielony certyfikat i umowa na sprzedaż energii elektrycznej załatwiam równolegle kiedy instalacja już pracuje?
 • #28
  piotrekpp11
  Level 13  
  No nie do końca, jest żeby uruchomić musisz mieć certyfikat przystosowania sieci który wysyłasz do twojego ZE i ten ma obowiązek podpisać z tobą umowę na zakup energii. I dopiero wtedy odpalasz instalację
 • #29
  marcinbbb
  Level 26  
  Certyfikat przystosowania otrzymam chwilę po wymianie licznika. Wtedy zgłaszam się na podpisanie umowy. A jakie są przeciwwskazania aby po wymianie licznika przekręcić włącznik DC i nie tyle co aby sprzedawać energię elektryczną co konsumować ją na własne potrzeby a wszelkie nadwyżki ulatywały do sieci?