Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Brother DCP-J315W przytykanie się głowicy

01 Wrz 2015 00:43 5652 12
 • Poziom 14  
  Witam, mam problem z drukarką jak w temacie. Po skończeniu startowych pojemników z atramentem kupiłem zamienniki podrukowałem trochę było ok. Potem miałem dłuższą przerwę i nieco przyschły ale przez czyszczenie (z menu) udało się udrożnić tyle że od tego czasu mam ciągle problemy z czarnym, nie drukują wszystkie dysze, czyszczę kilkanaście razy nie pomaga ale zwykle po takim czyszczeniu na następny dzień drukuje już OK, Z kolorem w ogóle nie ma problemu a z czarnym koszmar. Ciągle się zatyka? nie łączy? także mam białe pasy na tekście oraz wydruk testowy jak na załączonym zdjęciu.
  Ostatnio podałem jej preparat czyszczący strzykawką (solvent active jet) ale nie pomogło w ogóle.
  Prosiłbym o jakieś sugestie pomysły co sprawdzić co może być nie tak?

  Brother DCP-J315W przytykanie się głowicy
 • Poziom 26  
  Albo zapowietrzony układ tuszy, albo głowica do wymiany. Jak się pojawiają segmenty i znikają to raczej to pierwsze, jeżeli nic się nie poprawia to raczej to drugie i naprawa nieopłacalna chyba że na gwarancji.
 • Poziom 14  
  Będę chyba musiał rozebrać tą drukarkę czego do tej pory unikałem.
  Wczoraj po podaniu solventu Active Jeta i wielokrotnym drukowaniu zaczernionej strony przestała mi w ogóle drukować na czarno (Próbowałem z dwoma pojemnikami, w obu był tusz). Myślałem aby podać jeszcze raz solwent a potem czarny tusz ze strzykawki (wężykiem) podczas pracy drukarki. Problem w tym że jak próbuję oszukać elektronikę że jest włożony cartridge nie udaje mi się to. Póki co znalazłem mikrostyk od klapki i postawiłem barierę optyczną na czujniku poziomu tuszu ale jest coś jeszcze (jakiś czujnik) bo mi raportuje że nie ma pojemnika z tuszem.
  Czy kolega może mi wyjaśnić jak ta drukarka ma zrealizowane zasilanie atramentem? Na chwilę obecną rozumiem że z dolnego otworu pojemnika z tuszem tusz jest pobierany za pomocą pompy i podawany przewodem elastycznym do głowicy jak na filmie z youtube (film dot modelu 115 ale zakładam że w 315 jest podobnie)


  Link
 • Poziom 26  
  A czasem ten solvent ActiveJet nie jest do drukarek przemysłowych opartych o tusze solventowe?
 • Poziom 14  
  Preparat czyszczący to butelka z przezroczysta cieczą z zestawu UK-1 i UK-2 firmy Active Jet. Jest opisana "photo & cleaning solvent" myślę że znaczenie w tym wypadku jest rozpuszczalnik do czyszczenia niż preparat do druku solwentowego czyli opartego na bazie rozpuszczalników organicznych
 • Poziom 14  
  Rozebrałem wczoraj drukarkę, trochę jest upierdliwa do rozmontowania. No i "wózek" głowicy był zaparkowany. Zauważyłem że wąż z czarnym tuszem ma przerwy jakby powietrze było na przemian z tuszem. Kolory miały "ciągłą" ciecz bez przerw.
  Podałem znowu trochę tego środka czyszczącego z tego co zauważyłem to ciecz z głowicy wydostawała się tylko z części otworów. Podałem środek bezpośrednio na głowicę ale jakiejś różnicy nie widzę. Jak wrócę do domu wrzucę jakieś fotki.
  Próbowałem oszukać czujnik obecności pojemnika z tuszem (czarny) i zakleiłem go taśmą. Chciałem zrobić wydruk na całej czarnej strony i podać tusz delikatnie ze strzykawki może by się jakoś odpowietrzył układ. Niestety efekt był taki że nie widział żadnego pojemnika z tuszem. Dziś będę kontynuował. Trochę dużo zachodu by utrzymać drukarkę w stanie sprawności i gotowości do pracy.
 • Poziom 26  
  Nie wiem jak jest w Brotherach, ale w Epsonach jak się poda strzykawką płyn do głowicy to leci z dysz cienkimi strumieniami. Brother ma bardziej skomplikowany układ tuszy i zabawa może być bardziej skomplikowana. Te bąble powietrza w przewodzie to po prostu zapowietrzony układ, pewnie zasysało powietrze z cartridge'a.
 • Poziom 14  
  Z natłoku obowiązków musiałem zostawić drukarkę rozmontowaną. Przeczyściłem
  dyszę spirytusem poskładałem do kupy. Na chwilę obecną w miarę działa.
  Podczas wydruku testowego mam pewne braki na kolorze czarnym. Kolor jest OK.
  Jak miałem drukarkę rozkręconą próbowałem zrobić kilka testów (tzn zmusić do drukowania) ale ten Brother jest wyjątkowo wredny. Próbowałem oszukać czujniki ale chyba nie wszystkie wypatrzyłem i np upominał się że widzi zacięcie papieru.
  Jak mu próbowałem oszukać czujnik obecności cartridge poprzez zaklejenie czujnika dioda-fototranzystor to wywaliła mi błąd że nie widzi żadnego pojemnika z tuszem, musiałem usunąć barierę i wkładać każdy pojemnik po kolei
  Mam zamiar założyć wieczny cartridge tzn pojemniki z otworem do napełniania.
  Mam jeszcze pytanie odnośnie zmiany typu tuszu (pigment/barwnik) generalnie wyczytałem że nie należy ich mieszać. Wypadałoby przeczyścić układ przed taką zmianą tzn odessać to co zostało w przewodach zasobnik-głowica przemyć jakąś obojętną cieczą i podać dopiero nowy tusz.
 • Poziom 26  
  Teoretycznie barwnik i pigment mogą się ścinać
 • Poziom 9  
  Mam ten sam model i podobny temat jednak podczas czyszczenia za pomocą strzykawki drożne sa wszystkie kanaliki.. widac mocną mgiełkę lecąca po całej długości kanalików jednak na teście żadnego kwadraciku nie ma. Trybie normalnym drukuje niewyraźnie czarny i kolor.. W trybie o wysokiej wydajności drukuje czytelnie czarny ale posiada delikatną poświatę jakby rozbryski tuszu, a kolory są takie sobie. Co to może byc?
 • Poziom 14  
  Witam, ponieważ ja nadal walczę z tą drukarką. Obecnie po czyszczeniu głowicy nie miałem
  ok 1/3 czarnych kwadracików w teście kolor wszystkie kolory miały wszystkie kwadraty.
  Zakupiłem wieczne kartridze + zapas tuszy. Ponieważ nie wiedziałem dokładnie jakiego typu tusze miałem poprzednio (active jest sie nie przyznaje co sprzedaje) a naczytałem się o ścinaniu się tuszy przy pomieszaniu barwnikowego z pigmentowym postanowiłem odessać tusz z węży. W czarnym nawet przepłukałem tym płynem active jeta z zestawu. Założyłem nowe cartridge, puściłem czyszczenie i .... kilkadziesiat stron zupełnie pustych (tyle chyba trwa napełnienie przewodów między pojemnikami a głowicą. Po paru godzinach czyszczenia i drukowania stron z prostokątami w kolorach CMYK drukarka zaczęła drukować i to we wszystkich kolorach tyle że mam artefakty. Czarny nadal ma 1/3 kwadracików pustych + kilka rozmytych, kilku kwadratow zaczeło brakować mi na kolorze Y i C. Po paru czyszczeniach wróciły ale po wydrukowaniu kilku stron + test znowu ich brakowało. Nie wiem w czym problem. Podejrzewam że mogłem uszkodzić dysze piezo podczas odsysania... Nie wiem czy przez taka dyszę można pchać tusz (lub zassysać powietrze) jak jest de facto zamknięta.
  Udało mi się w końcu oszukać czujniki pojemnika z tuszem po prostu trzeba zakleić oba na
  wyłączonej drukarce. Jak się wyjmie na włączonej to już trzeba symulować włożenie więc trzymać timingi co nie jest łatwe.
  Ogólnie sama drukarka przysparza mi więcej problemów niż pożytku.

  Dodano po 6 [minuty]:

  Jak czytam i rozmawiam z ludźmi to wygląda na to że ta drukarka jest problematyczna tj. nieorginalne tusze zapychają dyszę.
  jedyny sposób by drukowała bez problemów to albo używać orginalnych tuszy i wydrukować min parę stron na m-c lub kupić jakiś przyzwoity system zamienny (np wieczny cartridge, w miarę dobry tusz i drukować po parę stron dziennie).
  Ja potrzebuję 100-150 str na m-c ale może druk raz max w miesiącu czasem w ogóle.
  Wiec się chyba w ten schemat nie wpisuję.
 • Poziom 24  
  Inicjalizacja systemu zasilania z maintenance mode nie pomaga? To dość tuszożerna operacja, ale czasem skutkuje...