Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

LPT + kontaktron

04 Jun 2005 01:53 1019 5
  • Level 2  
    Witam!

Jako początkujący elektronik chciałbym się do Was zwrócić z pewnym problemem. Otóż, chcę podłączyć do portu LPT (pin wejściowy 10, 11, 12 lub 13) kontaktron. Jednak nie wiem jak zorganizować układ aby w momencie przyłożenia magnesu do kontaktronu, uzyskać na wejściu stan wysoki, a w pozostałych sytuacjach stan niski. Oczywiście posiadam zewnętrzne źródło zasilania +5V.

Będę bardzo wdzięczny za schemat lub choćby wskazówki.
  • Level 26  
    Hm, czy pytanie jest podchwytliwe? ;)

Czy te zewnętrzne napięcie zasilające jest stabilizowane i równe 5V (jak dla LPT)?

Najlepiej by było, gdybyś nie stosował zewnętrznego źródła zasilania, a na jakimś pinie (np. 14, 16, 17) wymusił programowo stan wysoki (+5V) i teraz, załóżmy dla pinu we-10 i "zasilającego"-14 podłącz: pomiędzy pinem 10 a masą (GND w LPT) rezystor 4.7k, zaś styki kontaktronu podłącz pomiędzy pin 10 a 14.
    To rozwiązanie najbezpieczniejsze dla Twojego portu. Jeśli planujesz jako piny wykorzystać "piny dwukierunkowe" (we/wy) to powinieneś zastosować pewne zabezpieczenia, aby nie zewrzeć przez kontaktron wyjść portu LPT...

Jeśli koniecznie ma to być zewnętrzne źródło zasilania to napisz, w najprostszym wypadku trzeba będzie dołączyć jeszcze diodę...
  • Level 1  
  • Level 2  
    Wielkie dzięki za odpowiedzi :)

Pytanie nie było podchwytliwe. Po prostu jestem bardzo początkującym elektronikiem :)

Zewnętrzne zasilanie wykorzystuję z tego względu, że jest to część większego projektu i wszystkie wyjścia LPT wykorzystuję do innych celów. +5V ciągnę z zasilacza komputera - rozumiem, że wypadałoby dołączyć odpowiednią diodę Zenera?

Pracując dzisiaj nad problemem podłączenia kontaktronu doszedłem do innego rozwiązania - właściwie odwrotnego do tego podanego przez Dyskusa. Otóż kontaktron wpiąłem pomiędzy pin 10 a masę, a między pin 10 i zasilanie +5V wrzuciłem rezystor 10k. Oczywiście przy takim układzie otrzymuję odwrotne stany do tych, które chciałem na początku ale to akurat ma małe znaczenie. Chciałbym tylko zapytać, czy to rozwiązanie jest bezpieczne dla portu LPT i czy mogę wykorzystywać rezystor 10k?
  • Level 1  
  • Level 2  
    Dzięki za pomoc :) Już chyba wszystko wiem i mam nadzieję, że nie spalę sobie LPT ;> Jak do tej pory wszystko działa więc chyba będzie OK.