Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Oscylator do przetwornicy

01 Sep 2015 14:17 855 12
 • Level 11  
  Witam.

  Chciałem zrobić przetwornice "buck-boost" do panelu słonecznego, będę nią ładował akumulatory samochodowe, które potem w nocy będą używane do zasilania światła..

  Znalazłem ciekawy i prosty schemat ale nie ma na nim oscylatora.

  Oscylator do przetwornicy

  Z dolną oscylacją nie ma problemu ale z górną odwróconą już nie mogę sobie poradzić.

  Znacie jakieś proste rozwiązanie jak podnieść i odwrócić ten sygnał dla "COMP2" ?
 • Level 11  
  Tak dla dolnej oscylacji zastosowałem wzmacniacz operacyjny ale nie mam pomysłu jak odwrócić sygnał dla "COMP2" po zastosowaniu tranzystora NPN z diodą Zenera pomiędzy emiterem a masą sygnał staje się prostokątny...

  Zamiast S1 dałem mosfet z kanałem p, S2 jest podmienione na diodę Schottkiego i "BUCK" przy oscylacji 12kHz jest stabilny ale panel słoneczny wieczorem daje 12-13V i przydał by się "BOOST"..
 • Helpful post
  Electronics specialist
  Układ wzmacniacza odwracającego - wzmacniacz operacyjny, dwa oporniki, na wejściu trzeba mieć przebieg i potencjał stały na poziomie granicy tego przebiegu (pewnie górnej)... można i na tranzystorze, ale wtedy lepiej użyć jeszcze diody do kompensacji napięcia baza-emiter, a oporniki są potrzebne cztery. Istotne jest ujemne sprzężenie zwrotne.
 • Level 11  
  Super, kombinowałem z tym tranzystorem a układ wzmacniacza odwracającego nada się dużo lepiej i mniejszy prąd na oscylacje pójdzie :)

  Dziękuje za informacje i Pozdrawiam Paweł :)
 • Helpful post
  Level 17  
  Witam, nabazgrałem schemacik myślę że ma co trzeba: P1 ustala DC offset a P2 zmniejsza sygnał (bo ten na rysunku jest mniejszy)

  Oscylator do przetwornicy
 • Level 11  
  Dzięki wielkie za schemat, na pewno będzie trzeba wystroić zakres. Tak powinna wyglądać oscylacja:

  Oscylator do przetwornicy

  Docelowo takie układy w smd pracują z częstotliwością 2.5MHz, ja ze względu na mniejsze wymogi co do stabilności schodzę do 12kHz a zamiast tranzystorów S2 i S4 są diody Schottkiego. Dodałem też proste zabezpieczenie przeciw przeciążeniowe na 10A gdyby ktoś zwarł wyjście...

  Za oscylator będzie odpowiadał układ NE555, dzięki temu mam możliwość ustalenia częstotliwości od 1-100kHz a jakie polecacie wzmacniacz operacyjne do takiej aplikacji ?
 • Level 11  
  Wartości są z góry ustalone i po dostrojeniu nie wymagają zmian... Ważne jest żeby offset dla "buck" był tak ustawiony żeby wzmacniacz CA mógł go wyłączyć. Jeżeli amplituda piły jest 0.7V do 1V to wzmacniacz CA powinien poruszać się w zakresie 0.6-1.5V. Po przekroczeniu 1V "buck" się już nie wył tak żeby "boost" mógł pracować na całym napięciu zasilania. Pierwszy prototyp działa na wzmacniaczach 741 i napięcia oscylacji piły są większe bo pracuje na większym napięciu. Przy większych częstotliwościach 741 już nie wyrabia i dlatego teraz oscylator będzie na NE555 z regulacją częstotliwości.
 • Level 43  
  A jakie zalety ma ten ukłąd w porównaiu z buck-boost'em z jednym kluczem?
  Na schemacie S3 jest w złym miejscu - robi zwarcie
 • Level 35  
  Przecież to jest tylko schemat poglądowy mający zobrazować pobieżnie budowę przetwornicy. Do tego, jak pisze kolega jarek_lnx, błędny. To się nie nadaje do zastosowań praktycznych, to nie jest schemat budowy realnego układu.
 • Level 11  
  DVDM14 wrote:
  Przecież to jest tylko schemat poglądowy mający zobrazować pobieżnie budowę przetwornicy. Do tego, jak pisze kolega jarek_lnx, błędny. To się nie nadaje do zastosowań praktycznych, to nie jest schemat budowy realnego układu.


  Dokładnie tak, schemat umieszczę jak układ będzie zbudowany i przetestowany. Na razie działa tylko sekcja "buck".
 • Electronics specialist
  S3 powinien być między dławikiem, a S4; jako S4 może być dioda (a jeśli S4 to "przełącznik", to powinien być zbocznikowany diodą - może w roli S4 można użyć MOSFET-a włączonego tak, by jego dioda przewodziła w kierunku, w jakim płynie prąd - czyli MOSFET by działał jako prostownik, a jego włączanie byłoby tylko po to, żeby zmniejszyć napięcie przewodzenia), żeby mieć odstęp czasu między włączeniem S3 i S4; podobnie z S1 i S2 - jako S2 może być dioda.