Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
MetalWorkMetalWork
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ekonomizer elektrozaworu 230VAC.Jaka jest zasada działania tego układu - schemat

01 Sep 2015 19:10 2661 14
  • Level 25  
    Znalazłem a raczej przerysowałem schemat pewnego urządzenia, które w bardzo fajny sposób powoduje, że cewka elektrozaworu podczas długiej pracy nie nagrzewa się.

Poniżej załączam schemat i mam dwa pytania:
    1. Jaka jest zasada działania takiego układu?
    2. Na wyjściu jest element w obudowie TO92 - niestety nie ma symbolu - co to może być za element wg Was? Narysowałem go patrząc z góry (triak, tyrystor?)

Za wszelkie odpowiedzi bardzo dziękuję

Jeśli temat zamieściłem w złym dziale to proszę o ewentualne przeniesienie.

Ekonomizer elektrozaworu 230VAC.Jaka jest zasada działania tego układu - schemat
    [30.03.2021, webinar elektroda] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się
  • MetalWorkMetalWork
  • Helpful post
    Level 43  
    1. Na początku C2 jest rozładowany. A więc dodatnie połówki napięcia przychodzące przez D6 docierają przez R4 do bramki tyrystora (to coś w obudowie TO92). Załączają tyrystor więc zasila on cewkę. C2 się jednak powoli ładuje za pośrednictwem R3.
    Aż w końcu zacznie się otwierać tranzystor T1 (narysowany raczej odwrotnie, tzn. ma odwrotnie narysowane C i E). Otwarty tranzystor zwiera bramkę tyrystora do jego katody. Dioda D7 zwiększa napięcie otwierania tyrystora aby T1 mógł skutecznie zablokować otwieranie tego tyrystora (bo nie wiadomo czy T1 wejdzie w nasycenie).
    Zatykanie tyrystora powoduje wzrost napięcia na nim, a więc coraz szybsze ładowanie C2 poprzez R3. Czyli występuje tutaj dodatnie sprzężenie zwrotne.
    Po zablokowaniu tyrystora zasilanie cewki może odbywać się tylko poprzez układ z C1. Czyli będzie tam płynął jakiś mały prąd podtrzymania.
    Dziwne jest tylko to że ten układ zarówno podczas włączania jak i podtrzymania dostarcza napięcia jednokierunkowego. Tak więc wyjście to nie jest 230AC lecz 230DC. I dziwne że to nie uszkadza cewki.
    2. Jak już pisałem: ten element to tyrystor.
  • Level 25  
    WIELKIE DZIĘKI za szczegółową odpowiedź.
  • Level 43  
    Wiadomo jak takie urządzenie ma działać - ograniczać prąd/napiecie po krótkim impulsie potrzebnym na przyciągnięcie zwory, wiedząc to można zrobić własny układ z innych elementów, do tej pory widywałem takie układy tylko dla DC, ale jak widać dla cewki AC też się da, to że zasilana jest DC nie ma znaczenia bo czas załaczenia przez tyrystor jest krótki, a prąd podtrzymania i tak trzeba dobierać.
    Układ nie jest uniwersalny i dla każdej cewki trzeba będzie inaczej dobierać parametry.
  • MetalWorkMetalWork
  • Level 25  
    Ja Wam napiszę po co mi takie "urządzenie" i dlaczego go szukałem a być może ktoś z Was zaproponuje inne rozwiązanie tego typu...
    To co widać powyżej to ekonomizer made by China

Jest sobie elektrozawór do pralki - sęk w tym, że taki zawór nie może być zbyt długo otwarty ponieważ cholernie się grzeje.
    To, że ów zawór chcę wykorzystać do powietrza też ma duży wpływ na grzanie tego elektrozaworu.

Otwarty zawór po 30 minutach robi się wrzący a po kolejnych 30 minutach potrafi się zagotować - topi się plastikowy korpus :).

Eksperymentuję z tym zaworem i próbuje sprawić aby się tak nie grzał i potrafił wytrzymać tak długi czas otwarcia - jeśli mi się uda to będzie sukces :)
  • Level 43  
    Do tego nawet nie trzeba elektroniki. Wystarczy mała żarówka 230V w szereg.
    Z tym że to już nie będzie ekonomizer a jedynie zabezpieczacz przed przegraniem.
    Jak nie to i tak bym zastosował inny układ. Pewnie będziesz to sterował z procka. To po prostu daj dwa triaki. Jeden bezpośrednio a drugi szeregowo z kondensatorem. Uruchamiasz najpierw oba, a po chwili wyłączasz ten bezpośredni. I zasilanie idzie wtedy tylko przez ten z kondensatorem czyli może być dużo mniejsze.
    W zasadzie ze względu na mają moc to za tego triaka z co ma być z kondensatorem to może robić sam optotriak. Za tego głównego w sumie może też, skoro ma być uruchamiany tylko na chwilę.
  • Level 25  
    No żarówka to jednak będzie przesada.

Na obecną chwilę steruję elektrozaworem przez przekaźnik - powyższy układ kupiłem żeby go przetestować i ewentualnie "wprojektować" w moją płytkę.

Nic nie stoi na przeszkodzie żeby zastosować rozwiązanie o którym piszesz.
    Rozumiem, że kondensator nie wybuchnie przy cewce około 15W?
    Zamiast triaków zawsze można to zrobić na dwóch przekaźnikach :)
  • Level 39  
    Po pierwsze - zawór przeznaczony do wody nie nadaje się do powietrza - właśnie z tego powodu, że nie ma chłodzenia (woda), więc się grzeje.
    Po drugie - stosowanie tego typu "ekonomizera" jest co najmniej dyskusyjne. Cewka nie jest zasilana w prawidłowy sposób - wystarczy jakiś udar mechaniczny (wstrząs) żeby zawór "odpuścił".

Jeśli masz problem z grzaniem zaworu, poszukaj zaworu dwustanowego - pobiera moc tylko w momencie przełączania.
  • Level 25  
    Loker wrote:
    Jeśli masz problem z grzaniem zaworu, poszukaj zaworu dwustanowego - pobiera moc tylko w momencie przełączania.

Nawet nie muszę takiego szukać bo za 130 zł można kupić zawór do powietrza, który się nie grzeje...
    Chodzi o możliwość zrealizowania zadania najtańszym kosztem - zawór od pralki to koszt kilkunastu złotych
    Widziałem zastosowanie zaworu od pralki do powietrza - i działa - właśnie dzięki zastosowaniu podobny układów o których ja napisałem wyżej.
  • Level 25  
    Koledzy powiem Wam jedno...

To "urządzenie" - ten pseudo ekonomizer, który zapobiega grzaniu się cewki jest:
    G..... warte!
    Taki chiński badziew...

Cewka po dłuższej pracy grzeje się bardziej niż normalnie.

Koledzy w poprzednich postach nie mylili się.

Wypróbuje pomysł Kolegi z kondensatorem w szeregu - może to będzie rozwiązanie
  • Level 11  
    Witam, odkopię temat ponieważ też mam problem z grzaniem cewki.
    Zastanawiam czy nie zrealizować tego niby ekonomizera za pomocą pwm.
    Mój elektrozawór jest sterowany za pomocą mikrokontrolera. Całości układu już nie koniecznie chciałbym zmieniać, dlatego myślałem żeby to zrealizować programowo. Sygnał na wyjściu mikrokontrolera w chwili załączania cewki będzie 100% przez jakiś czas, np przez 2s, a po tym czasie bym wysyłał sekwencje wysoki 10 ms niski 10 ms (czyli częstotliwość 50hz, wypełnienie 50%)
    Czy dobrze myślę? czy to ma prawo działać, tak żeby cewka się nie nagrzewała??

Dodam że załączanie 230V odbywa się za pomocą optotriaka MOC3043 i triaka BT138.
  • Level 43  
    Quote:
    Sygnał na wyjściu mikrokontrolera w chwili załączania cewki będzie 100% przez jakiś czas, np przez 2s, a po tym czasie bym wysyłał sekwencje wysoki 10 ms niski 10 ms (czyli częstotliwość 50hz, wypełnienie 50%)
    Na grzanie pomoże ale czy nie będzie głośno buczeć - sprawdź sam.
  • Level 11  
    buczenie to nie problem bo to i tak przy piecu CO jest, w sumie teraz też dość głośno buczy, ale po 30-40 minutach otwarcia jest bardzo gorący i to mnie zaniepokoiło
  • Level 11  
    atom1477 wrote:
    1. Na początku C2 jest rozładowany. A więc dodatnie połówki napięcia przychodzące przez D6 docierają przez R4 do bramki tyrystora (to coś w obudowie TO92). Załączają tyrystor więc zasila on cewkę. C2 się jednak powoli ładuje za pośrednictwem R3.
    Aż w końcu zacznie się otwierać tranzystor T1 (narysowany raczej odwrotnie, tzn. ma odwrotnie narysowane C i E). Otwarty tranzystor zwiera bramkę tyrystora do jego katody. Dioda D7 zwiększa napięcie otwierania tyrystora aby T1 mógł skutecznie zablokować otwieranie tego tyrystora (bo nie wiadomo czy T1 wejdzie w nasycenie).
    Zatykanie tyrystora powoduje wzrost napięcia na nim, a więc coraz szybsze ładowanie C2 poprzez R3. Czyli występuje tutaj dodatnie sprzężenie zwrotne.
    Po zablokowaniu tyrystora zasilanie cewki może odbywać się tylko poprzez układ z C1. Czyli będzie tam płynął jakiś mały prąd podtrzymania.
    Dziwne jest tylko to że ten układ zarówno podczas włączania jak i podtrzymania dostarcza napięcia jednokierunkowego. Tak więc wyjście to nie jest 230AC lecz 230DC. I dziwne że to nie uszkadza cewki.
    2. Jak już pisałem: ten element to tyrystor.

Witam

atom1477 ładnie opisałeś zasadę działania tego urządzenia. Chciałem odgrzać temat. Może ktoś dysponuje informacją jakie poszczególne elementy tam siedzą? Mam taki ekonomizer przy swoim elektrozaworze sprawował się bardzo dobrze ale ostatnio szwankuje. Po przeanalizowaniu powyższego opisu podejrzewam C1 bo cewka po kilku godzinach nie przyciąga już z taką siłą i zawór mi się zamyka. Problem w tym że to totalny chińczyk i nie ma na nim żadnego opisu.