Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
IGE-XAOIGE-XAO
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ściemniacz 7 x halogen 12 v. Jak to zrobić?

02 Sep 2015 01:09 996 10
  • Level 13  
    Witam Serdecznie. Dostałem na zadanie zrobić sterowanie specjalistycznego znaku świetlnego na busa, który będzie jeździł jako patrol autostrady. Znak ten wyświetla 3 znaki. Zakaz wyprzedzania osobówek, ciężarówek i znak "inne niebezpieczeństwa". Emisja światła odbywa się po przez światłowody. Źródłem światła są żarówki halogenowe 12V / 20W. Jest ich 7 sztuk. Całe sterowanie działa w 100% tylko pojawił się jeden mały problem. W dzień znak ten ma świecić pełną swoją mocą, a nocą ma świecić około 30% słabiej. Jak zrobić, na jakiś podzespołach ściemniacz który obniży mi napięcie do około 8V przy zawyżonej mocy, powiedzmy 200W?

Pozdrawiam serdecznie.
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Level 13  
    To jest tak zwana "Anlaga" Jest to tablica elektrycznie stawiana na dachu busa.

LINK: https://www.google.pl/url?sa=i&rct=j&q=&esrc=...ESZibMqbSCxuR4p3Zbn6VDjQ&ust=1441236760250366

Halogeny swiecą wewnątrz tego urządzenia i po przez światłowody światło dociera do konkretnego punktu znaku. Za dużo tłumaczenia. Chodzi mi o ogólny sens jak obniżyć to napięcie.

Dodano po 1 [minuty]:

W tym linku są akurat tablice ledowe. Ja mam jeszcze starą na światłowodach i normlanych halogenach 12v.
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Level 13  
    A gdyby te halogeny zamienić na takie same tylko że ledowe na SMD? Prościej było by to wykonać?

Dodano po 19 [minuty]:

Np. Kupic 7 zarowek ledowych po 4 W kazda. Lacznie da to 28 W. Powiedzmy ze 30 W

30 W / 14.4 V = 2.08 A.

Czyli takie cos by starczyło?

http://www.allegro.pl/ShowItem2.php?item=5337845077
  • User removed account  
  • Level 13  
    Dziekuje bardzo za zainteresowanie. Opcja dość skomplikowana ale do zrobienia. Jutro chce kupic najmocniejszą GU10 ledową jaka bedzie w sklepie i sprawdzic czy da rade dac tyle swiatla co zwykla. Czy wtedy to urzadzenie co podesłałem miało by sens?

Dodano po 1 [godziny] 48 [minuty]:

A jak by tak zastosować stabilizator napięcia LM 7808 aby uzyskać 8V i na wyjściu dać powiedzmy 3 tranzystory spięte równolegle BD 911? Ma to sens?
  • Level 31  
    Witam
    Podany przez Ciebie układ najprawdopodobniej jest regulatorem PWM, więc powinien się nadać. Pomysł ze stabilizatorem liniowym możesz ze startu odrzucić. W tym zastosowaniu większość energii przekształciłaby się na nim w ciepło, które w dodatku trzeba by odprowadzić. Moim zdaniem światło z diod będzie w dzień bardziej widoczne ze względu na jego jaskrawość i parametr o nazwie luminancja. Zwróć jeszcze uwagę na to, że napięcie w instalacji samochodu jest nieco wyższe od napięcia znamionowego źródeł światła LED. Istnieje możliwość, że nie zrobi to żadnej różnicy jednak w przypadku gdyby trwałość diod gwałtownie zmalała można dokonać modyfikacji regulatora aby np w przypadku ustawienia potencjometrem 100% w rzeczywistości szerokość impulsu na wyjściu wynosiła 80%, lub dodanie szeregowo diod prostowniczych o czym wspomniano wcześniej. Tak czy inaczej jest znacznie lepszym wyjściem ze względu na trwałość żarówek halogenowych pracujących na obniżonym napięciu.
    BTW Jak to wygląda ze strony prawnej? Czy źródła światła w takim znaku nie muszą posiadać homologacji?
    Pozdrawiam
  • Level 13  
    Jutro robię test na ledach. Ten znak posiada już homologacje. A kontrol jego jest bardzo prymitywna. Mają działać poszczególne znaki i w nocy mają świecić nieco ciemniej. I tyle. Nikt żarówek nie sprawdza.