Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prosty sposób rozjaśnij-ściemnij

frogii1990 02 Wrz 2015 07:40 1704 24
  • #1 02 Wrz 2015 07:40
    frogii1990
    Poziom 14  

Potrzebuje możliwie najtańszy jak się tylko da sposób aby żarówkę na 15W ściemniać i rozjaśniać na 230V.

Jakieś proste pomysły ?

0 24
  • Pomocny post
    #2 02 Wrz 2015 07:52
    hazet
    Poziom 26  

Prosty ściemniacz instalacyjny. Na google wpisz hasło fazowa regulacja triaka. Prosty sposób rozjaśnij-ściemnij

2
  • #3 02 Wrz 2015 09:03
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Cytat:
    Potrzebuje możliwie najtańszy jak się tylko da sposób aby żarówkę na 15W ściemniać i rozjaśniać na 230V.
    Tylko jeśli słowo żarówka traktujesz dosłownie, większość lamp LED i CFL się nie da ściemniać.

0
  • #4 02 Wrz 2015 10:22
    frogii1990
    Poziom 14  

Chodzi mi o tradycyjną żarówkę z drucikiem wolframu w środku.

0
  • #5 02 Wrz 2015 15:43
    DVDM14
    Poziom 35  

frogii1990 napisał:
    Chodzi mi o tradycyjną żarówkę z drucikiem wolframu w środku.

W takim razie podany przez kolegę hazet regulator fazowy (ściemniacz) jest najlepszym wyjściem i zadziała bez problemu.

0
  • #6 02 Wrz 2015 16:11
    hazet
    Poziom 26  

Chyba, że autor ma ambicję i zrobi regulator PWM.

0
  • #8 02 Wrz 2015 17:49
    frogii1990
    Poziom 14  

Moi drodzy zakupiłem niezbędne elementy i dzisiaj to złoże i postaram się żeby mnie nie zabiło :)
    mam z to takie coś jak zzdjęcie poniżejProsty sposób rozjaśnij-ściemnij
    i to spełnia te funkcje co wy na ?
    Elementy które są na pierwszym schemacie kosztowały mnie ok 10zł czy jest szansa aby urwać ze 4zł z tego? wybaczcie pisowanie bo pisze z telefonu.

0
  • #9 02 Wrz 2015 18:02
    hazet
    Poziom 26  

To coś ma jakieś oznaczenie? Z czego to wymontowałeś? Co do ceny zakupu to tyle ma kosztować. Triak nabija cenę.

0
  • #10 02 Wrz 2015 18:04
    frogii1990
    Poziom 14  

Wymontowane tylko z obudowy to działa samodzielnie z oznaczeń to tylko to co widać. Wydaje się dość skomplikowane jak na swoją prostą funkcję. Pytnie mam jeszcze i cewke z pierwszego schematu bo nie ma podanych parametrów. Czy mógłby ktoś pomóc ? Dodam z z sieciowym zasilaniem miałem nie wiele wspólnego ale czas na naukę nigdy nie jest za późno.

0
  • #11 02 Wrz 2015 18:11
    hazet
    Poziom 26  

Dławik około 0,5 mH (ok. 18 zwojów drutu 1 mm na ferrytowym rdzeniu toroidalnym o średnicy 25mm). Można ostatecznie zrezygnować ale regulator będzie powodował duże zakłócenia radiowe. Obejrzyj jeszcze to w załączniku.

0
  • #12 02 Wrz 2015 18:33
    kortyleski
    Poziom 41  

Jak robisz w hurcie to i za 4 zeta graty kupisz. A wiem o czym mówię bo w swoim czasie baterie alkaliczne R14 do masowki kupowałem po 82gr! 5000 szt....

0
  • #13 02 Wrz 2015 19:49
    frogii1990
    Poziom 14  

Cena jak najbardziej odpowiednia. Pojawiły się natomiast nowe fakty.. mianowicie te ściemnianie ma się odbywać automatycznie i w trybie ciągłym coś jak lampki choinkowe...
    Czy można prosić o pomoc w modyfikacji tego schematu o element który by to umożliwił (na zdjęciu które przedstawiłem odpowiada za to "scalak" z bramkami i przerzutnikami.

Element ten nazwany tam jest: CD4093BE

EDIT: czyli potrzebne jest coś na wzór potencjometru który będzie sam się "kręcił"
    Jakieś pomysły ?

EDIT2 - gdyby była jednak potrzeba powielenia tego co już (przynajmniej wiem, że działa) to potrzebował bym pomocy w rozpoznaniu zaznaczonych elementów

1. Podpisanie jest jako 104 ?
    2. Podpisane jako 56C?
    3. Podpisane jako 5ttx (jakaś nazwa jest jeszcze pod spodem)
    4. Początek N4L.... ?

EDIT3 - Nie ukrywam, że jednak wolał bym coś prostszego bo z tym dużo roboty a ja potrzebuje wykonać ok 1000szt. i maks cena 1szt - 6zł.

Edition... kolejny. Kurde spać nie mogę o mi to spokoju nie daje to się musi jakoś prosto dać zrobić.... powolne zapalenie żarówki zgodnie z wolnym lądowaniem kondensatora po naladowaniu odlaczenie go bo przestaje przewodzić prąd i zasilanie żarówki z tego co miał w sobie i ponowne wolne lądowanie po rozładowania do zera i to w ciągu kilku sekund...błagam o pomoc bo muszę to szybko zrobić..

Edition kolejna. taki sam efekt jest w lampkach choinkowych za śmieszne pieniądze więc tam musi być to jakoś prosto rozwiązane...

-2
  • #14 03 Wrz 2015 00:45
    higlos
    Poziom 12  

Aby rozwiać Twoją ciekawość elementy to:

104 - kondesator 100nF
    56C - dioda Zenera BZX55C56 (dla pewności wylutować)
    numer 3 - diak DB... (aby poznać więcej szczegółów wylutować)
    numer 4 - dioda 1N4007 (najprawodpodobniej- wylutować dla pewności)

Czy czasami nie powstaje zbyt ambitny projekt bez większego wtajemniczenia?

1000sztuk/6zł ? Wliczając koszt płytki ? Masz zamiar wszystko samemu wykonać ?

Sterownik w lampkach choinkowych posiada mikrokontroler, który nie kosztuje ułamkowych cen...

0
  • #15 03 Wrz 2015 06:46
    frogii1990
    Poziom 14  

Szukam takiego uproszczenia aby można było zrobić samemu :) najlepiej bez płytki. Przy nie wielkiej ilości elementów powinno się udać. Żadną tajemnic jeżeli chodzi o przeznaczenie. potrzebuje lapke do latarni morskiej :) może to coś ułatwi. Jeszcze mam takie pytanie czy sam układ udało by się zeobic co 6zł i prościej gdybyśmy mówili o 9v dc lub 5v dc ? bo w przypadku AC i tak muszę zastosować elementy filtru albo kupić osobno który to jest teraz kupowany za kwotę 6zł. za to s hurcie mogę kupić zasilacz 9v lub 5v i zrobi się i bezpieczniej i może łatwiej... jakieś propozycje ?

0
  • #16 03 Wrz 2015 08:15
    hazet
    Poziom 26  

W lampkach choinkowych zastosowany jest specjalizowany układ scalony. Oprócz ściemniania i rozjaśniania ma inne opcje jak np. sekwencyjne zapalanie co daje efekt poruszającego się światła. Oraz w niektórych opcjach pozytywkę. Jak chcesz tanio
    to w szereg z żarówką wstaw najzwyklejszy starter od świetlówki. Cena około 3zł.

0
  • #17 03 Wrz 2015 08:22
    frogii1990
    Poziom 14  

Dlatego będę musiał z niego zrezygnować i przejeść na DC i pokombinować coś z tego tylko nie bardzo wiem jak zrobić efekt... rozjaśnianie (ładowanie kondensatora) rozłączenie po naładowaniu i z tego samego ściemnianie poprzez rozładowywanie kondensatora i tak w kółko.

0
  • #18 03 Wrz 2015 09:18
    higlos
    Poziom 12  

Przy zasilaniu DC 5V możesz użyć mikrokontrorel Attiny13 (cena ok 2,5zł/szt a mikrokontrolery PIC w wersji SMD będą nawet jeszcze tańsze) w obudowie DIP aby łatwiej było zmontować układ bez płytki. Powstaje problem napisania programu jednak masz pełną dowolność co do tempa rozjaśniania-ściemniania poprzez wyjście PWM.

Pisałeś o mocy żarówki 15W. Powstaje pytanie przy jakim napięciu ? Pomijam fakt wyboru żarówki jednak pamiętaj iż przy 5V popłynie prąd 3A . Czy może będzie to kolejne zasilanie 12V DC ? (15W/12V=1,25A). Tranzystor MOSFET w cenie 1zł/szt przy większych prądach, a przy mniejszych (poniżej 0,5A) znacznie mniej... BS170 w cenie 0,3zł/szt. Pozostałe elementy tj. rezystory i kondesatory będą stanowić już mały procent ceny.

Może warto zastosować diodę LED która zmniejszy pobór prądu w stosunku do wolframu ?

0
  • #19 03 Wrz 2015 09:31
    frogii1990
    Poziom 14  

Wszystko pięknie ładnie tylko ten Attiny mnie przeraża... programator.. itp. dla mnie czarna magia. Kombinuje coś może z przekaźnikiem tak aby raz ładował raz rozładowywał i sam siebie sterował nie wiem czy to z logicznego punktu widzenia jest w ogóle możliwe.
    Co do mocy żarówek to jest to do negocjacji ważne aby zasadę ogarnąć i mógłbym pokazać że działa bo mnie zabiją...niby takie proste

0
  • #20 03 Wrz 2015 09:48
    higlos
    Poziom 12  

Bardziej zmęczysz się projektując układ na podstawie przekaźnika.

Układ również możesz rozwiązać na elementach dyskretnych

A następnie po dobraniu elementów aby uzyskać odpowiednie czasy "mrugania" diod LED rozbudować układ o część wyjściową z układem całkowania na elementach RC aby uzyskać płynne przejścia.

Wada... większe straty mocy na tranzystorze w stosunku do wersji PWM oprartej na uC.

0
  • #21 03 Wrz 2015 10:23
    frogii1990
    Poziom 14  

Po rozmowach z klientem doszło pewne wydaje mi się, że ułatwienie.
    Mogę zrezygnować z cyklu ciemniej ->jaśniej -> ciemniej na rzecz
    Full -> ciemniej -> full ciemnije czyli zapala się
    Ale powrócił temat 230... i teraz zrobić taki i taki.. ręcę odpadają i po raz kolejny proszę o pomoc

0
  • #22 03 Wrz 2015 10:51
    higlos
    Poziom 12  

Jeśli jest konieczność napięcia 230V AC będziesz musiał zastosować regulację fazową (poczytaj o niej) aby była możliwość ustawienia jasności żarówki. Jeśli dochodzi kombinacja jasności najprościej będzie zastosować uC.

Stosujemy podobną zasadę jak w lampkach choinkowych:

1. Mostek prostowniczy
    2. Prosty zasilacz do pracy uC (rezystor, dioda zenera, kondesator)
    3. Układ detekcji przejścia przez "zero" na rezystorze podłączonym pod wejście wyzwalające w uC
    4. Sterowanie żarówka na tyrystorze (mamy wyprostowane napięcie) czy triaku

Wszystkie elementy dobrze zastanawiąjąc się powinny zmieścić się w cenie 6zł. Tylko raczej nie unikniesz napisania programu... chociażby w prostym kompilatorze Bascom, aby Timer mógł załączać w odpowiednim czasie bramkę tyrystora/triaka.

Drugi sposób to zastosowanie zaproponowanych przez kolegów układ z diakiem... musisz dołożyć do niego układ "mrugania" (przerzutnika astabilnego) który zmieni czas załączenia triaka. Dzięki takiemu układowi zrealizujesz najprostrze zadanie tj. swiecenie żarówki jaśniej ciemniej w określonych interwałach czasowych. Tylko tutaj będziesz musiał spędzić więcej czasu nad zaprojektowaniem układu.

To ma być tysiąc zupełnie autonomicznych układów sterowania żarówkami ?

Pamiętaj iż pracujesz na niebezpiecznym napięciu i projektowanie takich układów bez doświadczenia jest niebezpieczne. Jeśli juz będziesz zabierał się za uruchamianie takiego ukłądu zacznij pracę na zasilaczu bezpieczeństwa 24V AC, a następnie zwiększaj napięcie. Odczuwam jednak stres i brak większych wiadomości które mogą przeszkodzić w realizacji projektu czy nawet zagrozić zdrowiu jeśli zaczniesz pracę z większymi napięciami.

0
  • #23 03 Wrz 2015 11:24
    frogii1990
    Poziom 14  

Dzisiaj postaram się przyswoić maksimum wiedzy teoretycznej aby sobie kuku nie zrobić. Bezpieczeństwo to podstawa, gumowe rękawice mam, układ przed podłączeniem osłaniam grubą pleksi i nigdy nie jestem sam w domu przy takich zabawach :)

Co do autonomii to tak to ma być ok 1tyś całkowicie osobnych układów montowanych w małych latarniach morskich - ozdobnych.

0
  • #24 03 Wrz 2015 18:17
    kortyleski
    Poziom 41  

Przy tysiacu sztuk to program na procesor jednostkowo wyjdzie grosze jak zamówisz u kogoś. Proc z zasilaniem, optotriakiem i triakiem to razem z górka 6 zeta.

0
  • #25 03 Wrz 2015 19:23
    frogii1990
    Poziom 14  

Kolejne elementy układanki
    Mam też "migacz" Czy da się go jakoś przerobić ? coś dołożyć itp. ? żeby po 100% zapalenie powoli się gasiło ?
    Prosty sposób rozjaśnij-ściemnij Prosty sposób rozjaśnij-ściemnij

0