Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kaskadowy peltier do lodówki turystycznej

02 Wrz 2015 08:03 2271 6
  • Poziom 12  
    Witam. Mam ogniwo TEC4-24603

Kaskada 4 ogniw o wymiarach 15 ² * 20 ² * 30 ² * 40 ² mm
    ΔTmax (Qc = 0) 110 °C
    Imax = 3A (start-16V 3A, 12V start 2A)
    DC12V (Vmax: 16V)
    Czy sprawdzi mi się to w lodówce turystycznej mam w niej zainstalowane chłodzenie wodne z chłodnica 120mm( cooler master seidon 120v). I czy te ogniwo wystarczy żeby w lodówce temperatura była niska i umiała schłodzić mi np piwo z temp otoczenia, i czy chłodzenie wystarczy aby moduł działał optymalnie??
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 34  
    Z reguły w kaskadzie każde kolejne ogniwo powinno być podwójnej mocy, co sprawia że stosowanie kaskad w lodówkach, gdzie potrzebny jest duży transfer ciepła jest nieopłacalny.
    Kaskad używa się do uzyskanie bardzo niskich temperatur.

Do lodówki proponuję jedno ogniwo dużej mocy, jednak dobrane do chłodzenia tak, aby strona ciepła miała ok max 45°C.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 12  
    Mam tam ogniwo 10A i różnica temp między otoczeniem a środkiem lodówki jest max 12°C czyli ok 12-15°C w środku. Jak dla mnie nie jest to zadowalający efekt. A temp ze strony ciepłej jest 38°C. Czekam aż przyjdą te kaskady i zmontuje prowizorke, na tym 10A module radiator zimny ma 0 do -3°C zobaczę jak będzie z kaskada.
  • Poziom 9  
    Ogniwami Peltiera zacząłem się "bawić" pod kątem wykorzystania ogniwa słonecznego.

Ogniwa Peltiera (kaskada): TEC1-12706 i TEC1-12715 hodowanie "loda".
    Temperatura otoczenia: 20-22 st. C.

Chłodzenie:
    - AAB COOLING SUPER SILENT P6 PWM 10dB - Intel, AMD - część gorąca;
    - jakiś radiator stary (mały - czarny kolor);
    - (połączenia termiczne ogniw i radiatorów prowizoryczne: opski zaciskowe nylonowe; pasta AG Extreme thermal grease > 6W/mK)
    - wentylatory: AAB COOLING SUPER SILENT FAN 12 PWM CICHY 10dB! (padły praktycznie jednocześnie po trzeciej dobie z termostatem);
    Termostat: chiński - bardzo dobry (przekaźnik padł przy prądzie bliskim deklarowanego maksymalnego);

- radiator od AMD (srebrny) dołożony na styk.

Napięcie: 11,2V

Wynik: temperatura na radiatorze na otwartej przestrzeni -18 st. C i spory kawałek lodu.

Dodam później wyniki pracy ogniwa Peltiera TEC2-19006 (kaskadowe - podwójne) na przykładzie lodówki Atlantis 24 l (wpływ marnej izolacji lodówki i wentylatora po stronie zimnej.

Zdjęcia dla zobrazowania.
  • Poziom 34  
    sowus5 napisał:
    Mam tam ogniwo 10A i różnica temp między otoczeniem a środkiem lodówki jest max 12°C czyli ok 12-15°C w środku. Jak dla mnie nie jest to zadowalający efekt. A temp ze strony ciepłej jest 38°C. Czekam aż przyjdą te kaskady i zmontuje prowizorke, na tym 10A module radiator zimny ma 0 do -3°C zobaczę jak będzie z kaskada.

Problemy mogą być dwa: za słaba moc Peltiera lub za słaba izolacja termiczna lodówki.

Kiedyś zrobiłem lodówkę z dwoma Peltierami na 10A i efekt był mało zadowalający mimo dobrej izolacji.
  • Poziom 9  
    Dziękuję wszystkim za jakiekolwiek opisy dot. tzw. lodówek turystycznych i ich sekcje (na tym i na innych wątkach). Nie wpadł bym tak szybko na to, że przedmiot lodówka turystyczna może być z definicji tylko nieprzemakalnym pojemnikiem (bez żadnej konkretnej informacji o tym) w dobie ekolologii i lodówek podłączonych do internetu.
    Mój dotychczasowy wniosek: chcesz mieć lodóweczkę turystyczną - zrób sobie sam (powrót do epoki Adama Słodowego).

Pomiary wykonałem na tzw. lodówce turystycznej Atlantic 24 l na wkłady (wymiary zewnętrzne - wys., dł., szer. - 38,5 x 40,0 x 23,5; wymiary wewnętrzne: 34,0 x 35,5 x 19,5), pokrywa tektura oklejona folią bąbelkową; ogniwo Peltiera podwójne TEC2-19006; chłodzenie 3 heat pipe serwerowe; dwa wentylatory (jak wcześniej); część zimna radiator + wentylatorek (na włączonym i wyłączonym); napięcie 12,1V; temperatura kolor czerwony: czujnik dotyka radiatora części zimnej; temperatura kolor czarny: czujnik przy ściance wewnątrz - w połowie długości dłuższego boku.

Oględziny tzw. lodówki:
    - po oświetleniu latarką - światło prześwituje przez cienką warstwę styropianu na całej obudowie i na pokrywie;
    - w pokrywie włożony prostokątny kawałek styropianu (na obrzeżach w odległości 2-4 cm braki styropianu).

Wyniki pomiarów z włączonym wentylatorkiem w części zimnej:
    - temp. zewnętrzna: 20,1 st. C;
    - temp. przy radiatorze: 1,1 st. C;
    - temp. przy ściance lodówki: 8,7 st. C.

Wyniki pomiarów z wyłączonym wentylatorkiem w części zimnej:
    - temp. zewnętrzna: 16,0 st. C;
    - temp. przy radiatorze: -24,0 st. C;
    - temp. przy ściance lodówki: 12,8 st. C.

Luźna uwaga do chłodzenia powietrznego: przy wcześniejszych próbach zachowywały się przyzwoicie dla temperatur do około +25 st. C.

Pozdrawiam wszystkich lodówkowiczów (nie tylko od Peltiera). Każde spostrzeżenie może być cenne.

Kaskadowy peltier do lodówki turystycznej Kaskadowy peltier do lodówki turystycznej Kaskadowy peltier do lodówki turystycznej Kaskadowy peltier do lodówki turystycznej Kaskadowy peltier do lodówki turystycznej
  • Poziom 34  
    Taka izolacja to żadna izolacja. Proponuję 2 warstwy armaflex 12mm.