Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ładowarka Ni-Cd Parkside PSBS 24 A1-2 nie rozłącza się po naładowaniu aku

skrzypas@ 02 Sep 2015 12:14 3108 2
e-mierniki
    skrzypas@
    Level 12  
    Witam. Ładowarka Parkside PSBS 24 A1-2 po naładowaniu pakietu (24V) nie odłącza zasilania tylko ładuje dalej. Wg. instrukcji użytkownika ładowanie powinno się zakończyć po 1,5 godzinie i tak było przed usterką. Mimo upływu tego czasu ładowarka nie wstrzymuje pracy. Wewnątrz są dwa standardowe dla tego typu ładowarek układy tj. mosfet 40NF20 (STF40NF20) oraz HCF4060BE. Zielona dioda LED powinna świecić wyraźnym jednostajnym światłem. Obecnie podczas ładowania Dioda przygasa i od czasu do czasu mruga tak jakby coś powodowało zwarcia czy spadki napięcia. Czerwona dioda LED sygnalizuje rozpoczęcie procesu ładowania, po zakończeniu powinna zgasnąć. Gdy pakiet akumulatorów jest po pracy rozładowany ale rozgrzany to ładowarka powinna nie ładować a tak się nie dzieje. W pakiecie aku w termistorze JRM A55 po zbliżeniu źródła ciepła (rozgrzany grot lutownicy) opór wzrasta i rozłącza połączenie w ciągu kilku sekund.

Ładowarka Ni-Cd Parkside PSBS 24 A1-2 nie rozłącza się po naładowaniu aku Ładowarka Ni-Cd Parkside PSBS 24 A1-2 nie rozłącza się po naładowaniu aku Ładowarka Ni-Cd Parkside PSBS 24 A1-2 nie rozłącza się po naładowaniu aku Ładowarka Ni-Cd Parkside PSBS 24 A1-2 nie rozłącza się po naładowaniu aku

Prawie wszystkie rezystory i 3 tranzystory są sprawdzone po za mosfetem, scalakiem i dwoma rezystorami o wartości liczonej w MΩ - mój miernik nie posiada takiej skali.
  • e-mierniki
  • Helpful post
    mariuszw19640717
    Level 35  
    skrzypas@ wrote:
    po za mosfetem,

Dlaczego?
    skrzypas@ wrote:
    mój miernik nie posiada takiej skali.

Większość mierników posiada możliwość pomiaru do 10- 20MΩ.
    skrzypas@
    Level 12  
    mariuszw19640717 wrote:
    skrzypas@ wrote:
    po za mosfetem,

Dlaczego?
    Twoje pytanie zmusiło mnie do porzucenia lenistwa i wykonania prostego układu do sprawdzania mosfetów. Potencjometr P1 z układu nie rozjaśnia żarówki, tzn. żarówka cały czas się świeci pełną mocą. Mosfet chyba ma zwarcie Dren-Źródło na stałe. Wygląda na to że jest uszkodzony. Wiem, mogłem sam to wcześniej zrobić ale miałem lenia i chyba potrzebowałem tego otrzeźwienia.
    mariuszw19640717 wrote:
    Większość mierników posiada możliwość pomiaru do 10- 20MΩ.
    Nie mój marketowy. Ja mam do 2MΩ (pisałem że nie mam takiej skali ale te 2MΩ to prawie jak wcale). Wcześniej nie potrzebowałem aż takiej funkcjonalności.

EDIT:
    Podmieniłem mosfet na K538, także typu N, bo taki znalazłem w swoich gratach. Gabarytowo trochę większy ale dla chcącego nic trudnego. Ładowarkę można uznać za naprawioną.