Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Multimetr FlukeMultimetr Fluke
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wskaźnik wysterowania mono LM3914N do wykrywacza jabel

02 Wrz 2015 13:44 2772 12
  • Poziom 9  
    Witam Wszystkich serdecznie,
    Potrzebna mi pomoc z podłączeniem wskaźnika LED na układzie LM3914N do wykrywacza metali jabel. Ma to działać na zasadzie: jak zbliżę metal do cewki to diody mają pokazywać siłę sygnału. Z forum tematycznych wiem że taki drugi kanał sygnalizacji (pierwszym jest dźwięk) należy podłączyć do pierwszej nóżki US4 wykrywacza Jabel j-267. Do tej pory miałem tak podpięty zwykły wskaźnik wychyłowy z wpiętym w szereg potencjometrem spisywało się to dobrze do czasu kiedy podczas spaceru po lasku nie uszkodziłem wskaźnika. Postanowiłem iść za duchem czasu i zakupiłem w internetach gotowy wskaźnik wysterowania A-160 pracujący na układzie LM3914N poskładałem wskaźnik działa jedna dioda pali się cały czas. Podłączyłem układ bez żadnych modernizacji tak jak to jest na schemacie czyli do zasilanie i dwie masy z akumulatora (dodam że wykrywacz działa na 12V) a kabel IN podłączyłem właśnie pod 1 nóżkę US4 i teraz tak: nie działa tak jak powinien, działa na takiej zasadzie jedna dioda pali, jak zbliżę metal do cewki to nadal tylko ta jedna, jak metal z niknie z pola cewki zapalają się na chwilę do poziom takiego jak mocny był sygnał im dalej metal był od cewki zapala się mniej im bliżej migną wszystkie.
    Domyślam się że konieczne będzie wprowadzenie jakiś przeróbek w układ wysterowania tylko nie wiem jakich. Pomożecie?

ps. gdzieś na innych forach tematycznych wyczytałem że można go podłączyć także pod 7 nóżkę US4 wykrywacza.

Poniżej przesyłam schematy zarówno wykrywacza J-267 jak i wskaźnika wysterowania z wykazem elementów.
    Na wykazie elementów jest LM3915 ale w zestawie miałem LM3914N

Pozdrawiam i proszę bardzo o pomoc.

Wskaźnik wysterowania mono LM3914N do wykrywacza jabel Wskaźnik wysterowania mono LM3914N do wykrywacza jabel Wskaźnik wysterowania mono LM3914N do wykrywacza jabel
  • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
  • Poziom 35  
    Sprawdzałeś, czy sam wskaźnik działa prawidłowo?
  • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
  • Poziom 9  
    Tak sprawdzałem działa.

Sprawdziłem właśnie napięcia dla pierwszej i siódmej nóżki US4 wykrywacza
    Dla pierwszej 0,8V w ciszy do -4.20V wzbudzony
    Dla siódmej -4,75 w ciszy do 3,8V wzbudzony

Jakieś propozycje bo siedzę już nad tym dwa dni i powoli wysiadam.

Pozdrawiam
  • Poziom 35  
    Ten wskaźnik mierzy sygnał audio, czyli zmienny, a nie napięcie stałe.
    Jak chcesz mierzyć napięcie stałe, to poszukaj woltomierza zrobionego na LM3914N.
  • Poziom 9  
    Hmmm nie bardzo rozumiem. Wydaje mi się że jakoś powinno iść to podłączyć przecież w zależności od tego jak blisko cewki jest przedmiot tak zmienia się napięcie na nóżce 1 i 7 us4 w zakresie jaki podałem wyżej, tyle że napięcie jest ujemne i tu intuicyjnie dopatruje się problemu.
    Jak podepnę prąd pod in na wskaźniku zaznaczam stały to w zależności od napięcia tego prądu zapalają się określone diody przyczym napięcie jest dodatnie.
  • Poziom 15  
    Podłącz wskaźnik pod głośnik.
  • Poziom 9  
    Podłączyłem do głośnika no i wskaźnik działa. Jednak nie chcę go mieć jak powielanie sygnału dźwiękowego tylko jako osobną sygnalizację niezależną.
    Chodzi o to że ten wykrywacz potrafi sam się wzbudzać i piszczeć od czasu do czasu, dzięki podłączeniu diodowego wskaźnika pod nóżkę 1 lub 7 wykrywacza diody będą reagowały tylko na metal przy cewce co po pierwsze pozwoli uniknąć fałszywych sygnałow. Po drugie ułatwi zlokalizowanie przedmiotu w ziemi.

Ehhh no skoro ten układ w oryginale nie będzie tak działał to może da się go jakoś przerobić bez budowy nowego układu tak aby działał na us4 ?

Bardzo proszę o pomoc.
  • Poziom 35  
    Lewiatan1989 napisał:
    Ehhh no skoro ten układ w oryginale nie będzie tak działał to może da się go jakoś przerobić bez budowy nowego układu tak aby działał na us4 ?

Spróbuj w konfiguracji woltomierza, może zadziała.
    Artykuł z EdW wyjaśnia, zasadę działania wskaźnika i woltomierza na LM3914.
  • Poziom 39  
    W opisie wykrywacza PI Zestaw J-267 czytamy:

" Próbki te zapamiętywane są i porównywane przez integrator różnicowy zbudowany na układzie US4A.
    W momencie pojawienia się w polu wykrywacza przedmiotu metalowego, zostaje wysterowana dioda transoptora US6 i rozpoczęcie generowania sygnału dźwiękowego przez układ US9.

Częstotliwość sygnału wzrasta wraz ze zbliżaniem się sondy wykrywacza do metalu.
    "

Tak więc mamy dwie możliwości pomiaru sygnału wyjściowego woltomierzem:

- dopasować zakres woltomierza na LM3914 do zakresu napięcia na R22 ( korzystniej chyba będzie obciążać na Pin 7); można również dodać dodatkowy transoptor i zrobić całkowicie osobny dzielnik napięcia do pomiaru woltomierzem na LM3914,
    - zastosować przetwornik częstotliwość na napięcie i mierzyć to napięcie ( oczywiście wtedy wejście przetwornika podłączamy do wyjścia generatora na NE 555, można zrobić dodatkowy niezależny tor na dodatkowym generatorze- rozwiązane może trochę przekombinowane ,ale pozwala uzyskać wtedy jakby dwie osobne skale o różnej czułości).

Posiadany wskaźnik wysterowania to układ prostownika i woltomierza na LM 3914/ LM 3915.

LM3915 jak słusznie ktoś spostrzegł jest do zastosowań audio, ma skalę logarytmiczną.

Musisz zastosować LM3914.

W twoim zastosowaniu prostownik jest zbędny.

Tak jak teraz ktoś ci doradzał podłączenie do głośnika to wskaźnik pracuje ci jak typowy wskaźnik wysterowania zależny od poziomu głośności generatora, którą sobie regulujesz potencjometrem, ba nawet jak widzę ty masz wersję z rezystorem stałym wpiętym w szereg z głośnikiem.
    Zmiana częstotliwości jest na tyle mała ,że nie uzyskujesz odpowiedniego zakresu zmian wyświetlania.
  • Poziom 9  
    Dziękuję ślicznie za wyczerpujące odpowiedzi :)

Posiany wskaźnik jest na LM3914

Sam także nie leżę i nie czekam na gotowce i szukam po sieci.

Znalazłem taki oto schemat:

Wskaźnik wysterowania mono LM3914N do wykrywacza jabel

Myślicie że się nada? i będzie spełniał swoje zadanie np podłączony nie pod 1 nóżką a pod 7 US4 aby pierwszej nie obciążać ?
    Jakby się to nadało i zyskało Waszą akceptację jutro rano kierunek elektroniczny :)
  • Poziom 39  
    A dla jakiego zakresu napięć masz podane elementy?
    Zacznij może od zmierzenia napięcia , zakresu w jakim oscyluje gdy wykrywacz działa ,oczywiście dla różnych metali i wielkości.

A następnie dobierz tak elementy dla LM3914 ,aby pokrywał się jego zakres napięć wskazywanych z tym zakresem napięć występujących.
    Dla wskazań selektywnych mysle ,iż jest konieczność zrobienia kilku zakresów.
  • Poziom 9  
    Więc co do pierwszego pytania nie mam pojęcia niestety. W miejscu gdzie znalazłem ten schemat nie było nic takiego opisane.

Lewiatan1989 napisał:

Sprawdziłem właśnie napięcia dla pierwszej i siódmej nóżki US4 wykrywacza
    Dla pierwszej 0,8V w ciszy do -4.20V wzbudzony
    Dla siódmej -4,75 w ciszy do 3,8V wzbudzony

Pozdrawiam

Ten model wykrywacza niestety nie posiada dyskryminacji czyli rozróżniania metali dla każdego rodzaju sygnał jest tak sam. Zmienia się w zależności od siły sygnału czyli odległości przedmiotu od cewki.

Co do dobrania elementów hmm może być ciężko :( z elektroniki to jedynie lutowanie, czytanie schematów proste sprawdzenie podzespołów. Jednak z projektowaniem układów czy dobieraniem podzespołów to kiepska, a nawet bardzo kiepska sprawa u mnie.