Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie dwóch TV do jednej satelity cyfrowej i naziemnej

szymon189 27 Wrz 2015 23:28 9027 83
 • #32
  szymon189
  Poziom 24  
  Jutro wybieram się do sklepu Eltrox po konwenter i antene SAT, dzisiaj tam dzwoniłem, ale niestety nie mają tam czegoś takiego jak separator
 • #33
  szymon189
  Poziom 24  
  Czy zamiast tego separatora, mogę mieć zwykły zasilacz antenowy z przejściówką:
  Podłączenie dwóch TV do jednej satelity cyfrowej i naziemnej oraz z 2 "efkami"?
 • #35
  szymon189
  Poziom 24  
  Mogę spróbować i wymienić płytkę w antenie na syntezator. Oto chodzi tak?
 • #37
  szymon189
  Poziom 24  
  romeok01 napisał:
  Symetryzator a nie syntezator :)
  Mogę spróbować i wymienić płytkę w antenie na symetryzator. Oto chodzi tak?
 • #39
  szymon189
  Poziom 24  
  Próbowałem zrobić tak, od anteny naziemnej kabel do zasilacza, z zasilacza do konwentera. Z konwentera do gniazdka. Z gniazdka do TV = 0 programów

  Natomiast, jak wypiąłem konwenter i podłączyłem tak: od anteny naziemnej kabel do zasilacza, z zasilacza kabel do gniazdka. Z gniazdka do TV i mam około 20 programów
 • #40
  KOCUREK1970
  Specjalista Sieci, Internet
  A nie lepiej by było zastosować sumator SAT/TV i puścić to do mieszkania.

  Nadal nie wiadomo jaki konwerter kupiłeś, nadal nie wiadomo jak to dokładnie i z czym połączyłeś.
  szymon189 napisał:
  Próbowałem zrobić tak, od anteny naziemnej kabel do zasilacza, z zasilacza do konwentera. Z konwentera do gniazdka. Z gniazdka do TV = 0 programów

  Moja szklana kula nie chce wyświetlić takiej projekcji.

  Więc albo to co napisałem w pierwszym zdaniu TEGO posta - albo opisz dokładnie, co konkretnie, z czym, jak, jakimi częściami połączyłeś.
 • #41
  szymon189
  Poziom 24  
  1. Konwerter mam KONWERTER INVERTO QUAD + NAZIEMNA Link

  2. Antenę mam logarytmiczną z płytką LG2
  Podłączenie dwóch TV do jednej satelity cyfrowej i naziemnej Podłączenie dwóch TV do jednej satelity cyfrowej i naziemnej

  3. Zasilacz był taki: pomiędzy anteną a konwerterem:
  Podłączenie dwóch TV do jednej satelity cyfrowej i naziemnej Podłączenie dwóch TV do jednej satelity cyfrowej i naziemnej

  3. Podłączone to było tak:
  Podłączenie dwóch TV do jednej satelity cyfrowej i naziemnej

  4.
  Od anteny był kabel do zasilacza. Do zasilacza zakupiłem przejściówkę włożyłem ją do gniazda z zasilacza podłączyłem kabel za pomocą Fki i podłączyłem do konwertera. Z konwertera puściłem 2 kable do gniazdka. Do gniazdka kupiłem przejściówkę z wejściem i podłączyłem kabel za pomocą efek do TV.
 • #42
  TELMOR_PL
  Poziom 31  
  Na zdjęciu widać, że masz antenę logarytmiczną (nieco "zmęczoną") z płytką wzmacniacza. Sama antena logarytmiczna nie potrzebuje płytki symetryzatora, ponieważ jej impedancja jest taka sama co kabla koncentrycznego (75 Ohm). Anteny logarytmiczne bierne (pasywne) to sama konstrukcja z elementów. Innego typu anteny np. Yagi, kierunkowe, szerokopasmowe, potrzebują symetryzatorów (pisałem poprzednio).
  Zatem potrzebujesz zasilić wzmacniacz bo nie będzie działać. W tym układzie (Twój schemat) antena ze wzmacniaczem może być zasilana tylko w jednym miejscu - tam gdzie zaznaczyłeś, więc tuż przed anteną. Ale na miłość Boską, żadne wynalazki typu przejściówka. Ten zasilacz z separatorem (na zdjęciu) to typowy układ do zasilania anteny ale z pozycji samego odbiornika TV - podłączamy go (czarna wtyczka z przewodem koncentrycznym i kabelkiem do zasilacza) bezpośrednio do gniazda antenowego w TV.
  Ty musisz zastosować separator napięcia (musi on pracować na zewnątrz więc musi mieć odpowiednią obudowę), i wpiąć go zaraz przed anteną TV (a dopiero kabel na wejście QUAD-a z sumatorem sygn). Inaczej to nie będzie działać, bo napięcie będziesz podawać na QUAD-a a nie na antenę. Separator działa tak, że podaje napięcie w jedną stronę (kolokwialnie mówiąc: do góry) do wzmacniacza w antenie, a sygnał wzmocniony przechodzi z powrotem przez ten separator i konwerter do TV. To jest podstawowa funkcja separatora - odseparowuje napięcie od sygnału, ale to działa tylko w jedną stronę.
  Mam świadomość że jest problem z zasilaniem separatora na dachu i to jest wada tego układu. Nie mam odpowiedzi odnośnie do miejscowości i anteny nadawczej. Nie wiem czy rzeczywiście potrzebujesz tego wzmocnienia, bo jeśli nie to anteny logarytmiczne podłącza się bezpośrednio samym kablem (nie potrzeba żadnej płytki) - w Twoim przypadku bezpośrednio do odpowiedniego wejścia Twojego konwertera. Ale czy potrzebujesz anteny z lub bez wzmacniacza nie wiem i Ci nie powiem dopóki nie będę znał miejscowości gdzie ta nieszczęsna instalacja pracuje. Nadajnika sobie sam poszukam.
 • #44
  szymon189
  Poziom 24  
  Czyli podłączyć man to tak jak próbowałem, ale zamiast zasilacza ten separator Link
  Mam rację? Chyba że bez separatora to inna dobra antena. Tylko jaka?

  Nadajniki :
  Katowice Kosztowy – kierunek płn. wschód - (ok.50km) - MUX1 - k.55, 50kW, MUX2 – k.49, 63kW, MUX3 – k.41, 100kW.
  Wisła Skrzyczne – kierunek płd. Wschód - (ok.60km) - MUX1 – k.55, 100kW, MUX2 – k.58, 100kW, MUX3 – k.41, 60kW.
  W pobliżu masz jeszcze doświetlenia, ale to tylko MUX3:
  Rybnik (ok.10km) – k.41, 5kW, Racibórz (ok.25km ) – k.41, 26kW.
 • #46
  szymon189
  Poziom 24  
  Zakupię ten separator [url=]Link[/url] oraz zasilacz Link lub tą antenę Link.

  Mam jeszcze ostatnie pytanie, bo konwerter ma 4 wyjścia (2 pójdą do mojego pokoju do odtwarzania/nagrywania i naziemnej). Zostaną wtedy mi 2 wyjścia. Ojciec posiada jeszcze dwa telewizory (jeden z naziemną i SAT, a drugi tylko do naziemnej). Czy da radę podłączyć te oba TV za pomocą tych 2 wyjść z konwertera? Wtedy mógłbym zrzucić wszystkie stare anteny z dachu.
 • #47
  TELMOR_PL
  Poziom 31  
  Antena jest ok., powinna być dobra jak eksperyment z separatorem i starą anteną się nie powiedzie. W przyszłości, jak będzie problem, zaopatrzysz się w filtr LTE.
  Co do podziału sygnału to jest kilka opcji. Można rozdzielić sygnał TV na dwa odbiorniki już po gniazdku w ścianie rozgałęźnikiem abonenckim RA-2F lub podobnymi np.
  http://www.telmor.pl/Klient-indywidualny/Kata...oduktow-RTV-SAT/Pasywa-RF-filtry/Rozgalezniki
  Można również podzielić jeden z sygnałów zsumowanych TV/SAT na dwa, rozgałęźnikiem satelitarnym z serii RF, (link ten sam), przed gniazdami u ojca i potem puścić sygnały bezpośrednio na dwa gniazda.
  Wybieraj.
 • #48
  irekr
  Moderator
  Jako ze zostałem "wywołany do tablicy" to zapytam:

  1. Czy nie można anteny naziemnej zainstalować w korzystniejszym miejscu? Wówczas - przy prawidłowej instalacji nie powinno być problemu z podziałem na dwa/trzy odbiorniki bez stosowania jakiegokolwiek wzmacniacza.
  Instalacja na poziomie balkonu to niezbyt szczęśliwe rozwiązanie, gdyż wpływ pobliskiej zabudowy jest bardzo silny. Do tego antena wygląda na mocno sfatygowaną, może warto pomyśleć o zamianie na nowszy model? Anteny logarytmiczne rodzimej produkcji były niestety znane ze swojej małej odporności na dużą ilość śniegu.

  2. Generalnie odradzam stosowania wzmacniaczy w antenach logarytmicznych. Poprzedni model wzmacniacz (LOG1) miął zakaz sprzedaży z uwagi na nie spełnianie wymagań. Przypuszczam, że ten co masz, czyli LG2 będzie niewiele lepszy.

  3. Jeżeli już muszę stosować wzmacniacz to raczej typu przelotowego, łatwiej zdemontować.

  4. Odradzam sumowanie instalacji satelitarnej i naziemnej nie wykonywanej przez multiswich. Konwerter 4+1 to fajny wynalazek, pod warunkiem ze NIE STOSUJEMY WZMACNIACZY w instalacji naziemnej. W przypadku najmniejszych przesterowań są spore problemy z odbiorem tak naziemnym jak i satelitarnym.
  Nie da się rozprowadzić do odbiorników oddzielnej instalacji dla DVB-T? Generalnie im mniej elementów wspólnych tym pewniej...
  5. Piszesz że są obecnie dwie anteny satelitarne. Czy da się wykorzystać kable od jednej z nich - tej zainstalowanej wyżej i w lepszym miejscu? Pozostaje do położenia kilka kabli pomiędzy instalacjami.

  :)
 • #49
  TELMOR_PL
  Poziom 31  
  Również jestem zwolennikiem używania multiswitchy w tego typu kombinacjach, pisałem o tym wcześniej. Inne rozwiązania to łatanie "dziur w asfalcie". Niby można jechać ale strasznie trzęsie.
  Ten przykład to klasyczne zastosowanie muliswitcha 5/4, konwertera Quatro i porządnej, pasywnej anteny kierunkowej.
  No, ale kultura instalacji wymaga pewnych wydatków.
 • #50
  szymon189
  Poziom 24  
  Zakupiłem tą antenę: Link

  Po podłączeniu bezpośrednio do TV kanały wykrywa, natomiast podłączyłem "na sucho" do konwertera i brak kanałów. Konwerter walnięty? Dodam, że konwerter mam obecnie położony na ziemi i tylko kable podłączone, bo nie mogę go montować na ramieniu jeżeli będę chciał zwrócić.
 • #52
  KOCUREK1970
  Specjalista Sieci, Internet
  szymon189 napisał:
  Dodam, że konwerter mam obecnie położony na ziemi i tylko kable podłączone

  Jakie kable - do czego są one podłączone?.
  Sam konwerter by działał też wymaga zasilenia z tunera sat.
 • #53
  szymon189
  Poziom 24  
  Do konwertera mam podłączone 2 kable z gniazdka, które idą od dekodera i naziemna.
 • #54
  KOCUREK1970
  Specjalista Sieci, Internet
  To swoją drogą - bardziej mi chodziło, czy podłączony masz też do tego dekoder sat (bo to on zasila konwerter).
 • #55
  szymon189
  Poziom 24  
  Mam podłączony, tak jak wcześniej pisałem, więc chyba wszystko dobrze wykonałem?
 • #56
  szymon189
  Poziom 24  
  Znowu nie działa. Wymieniłem na inny, tak to wszystko wygląda:

  Podłączenie dwóch TV do jednej satelity cyfrowej i naziemnej Podłączenie dwóch TV do jednej satelity cyfrowej i naziemnej Podłączenie dwóch TV do jednej satelity cyfrowej i naziemnej Podłączenie dwóch TV do jednej satelity cyfrowej i naziemnej

  Jak wypnę konwerter i podłącze kable to działa.
 • #57
  romeok01
  Poziom 35  
  To jak masz podłączoną antenę naziemną do konwentera i podłączona te 2 kable do gniazdek, podłącz odbiornik satelitarny do gniazdka i włącz dekoder satelitarny.

  Jak dalej nic nie będzie, to może masz coś nie tak z kablami albo gniazdkami.
 • #58
  szymon189
  Poziom 24  
  Dekoder jest podłączony do zasilania i włączony. W dekoderze mam tylko jedno wejście na kabel sat. Gniazdko mam: Link Obojętnie do którego wejścia antenowego podłącze w gniazdku to i tak niema sygnału. Może coś z gniazdkiem?
 • #60
  szymon189
  Poziom 24  
  Udało się znaleźć winowajcę. Musiałem skierować konwerter na czaszę antenową. Dopóki nie była skierowana nie było sygnału!