Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

skrzynka zk - gniazdo 3fazowy zaraz przy skrzynce zk

lox195 03 Sep 2015 07:34 2211 6
 • #1
  lox195
  Level 9  
  Skrzynka energetyczna ZK znajduje się na zewnątrz budynku. Za licznikiem idzie przewód dwużyłowy do rozdzielni w domu. Teraz mam w planie podłączenie 3 faz (siły). Nie chciałbym wymieniać tego przewodu między licznikiem, a moją rozdzielnią. Chciałbym tylko jedno gniazdo siłowe zaraz przy skrzynce ZK. I moje pytanie: czy jest możliwość zrobienia zabezpieczenia w skrzynce ZK za licznikiem tak żeby zaraz zrobić gniazdo na zewnątrz. Dodam że skrzynkę mam 3 komorową RM tak że jedna komora jest pusta. Ewentualnie mógłbym obok założyć skrzynkę podtynkową i tam zrobić zabezpieczenie zaliczeniowe. 

  Jeszcze pytanie. Czy ze skrzynki ZK mogą wychodzić dwa przewody? Ten do rozdzielni do domu jednofazowy i ten trójfazowy do gniazda. 
 • #2
  TWK
  Electrician specialist
  lox195 wrote:
  Pytanie czy jest możliwość zrobienia zabezpieczenia w skrzynce zk za licznikiem tak żeby zaraz zrobić gniazdo na zewnątrz.
  Należy wystąpić o warunki przyłączenia oraz napisać pismo do dostawcy o montaż dodatkowych urządzeń w ZK. Podejrzewam jednak, że na niestandardowe rozwiązania nie dostanie kolega zgody i będzie trzeba postawić obok oddzielną szafkę z instalacją kolegi (wraz ze stosowną dokumentacją projektową).
 • #3
  Krzysztof Reszka
  Moderator of Electrical engineering
  lox195 wrote:
  Skrzynka energetyczna ZK znajduje się na zewnątrz budynku. Za licznikiem idzie przewód dwużyłowy do rozdzielni w domu. Teraz mam w planie podłączenie 3 faz (siły).

  Czyli masz licznik jednofazowy, a będziesz miał trójfazowy. Więc widzisz że sprawa nie jest prosta, jak tu kolega pisał zacznij od ZE, oni są decydentem. Pomadto ktoś to musi wykonać (elektryk) i się pod tym podpisać.
 • #4
  lox195
  Level 9  
  Jeżeli chodź o Energetykę to do nich należy przyłącze do licznika i zmiana licznika . To już wiem zastanawia mnie fakt czy ten stary przewód jednofazowy,który idzie do domu może zostać ,bo siły w domu nie potrzebuje i czy gniazdo siłowe mogę zaraz zrobić blisko skrzynki.Tak by nie robić specjalnie instalacji 3fazowej. Potrzebne mi tylko jedno gniazdo Trojfazowe.A nie wiem jak oni połączą przewód jednofazowy który idzie do domu wraz z tym 3 fazowym który będzie szedł do gniazda.No i musi gdzieś po drodze między gniazdem a licznikiem być zabezpieczenie. Pewnie Energetyka nie zgodzi się tego zrobić w swojej zk
 • #5
  Krzysztof Reszka
  Moderator of Electrical engineering
  lox195 wrote:
  Tak by nie robić specjalnie instalacji 3fazowej. Potrzebne mi tylko jedno gniazdo Trojfazowe

  lox195 wrote:
  i zmiana licznika .

  Tu będzie potrzebna zmiana instalacji w ZK . A resztę jak pisaliśmy uzgodnić w ZE .
  TWK wrote:
  Należy wystąpić o warunki przyłączenia oraz napisać pismo do dostawcy o montaż dodatkowych urządzeń w ZK.

  lox195 wrote:
  Pewnie Energetyka nie zgodzi się tego zrobić w swojej zk

  Tu na forum takich odpowiedzi kolega nie znajdzie , bo nawet nie wiemy czy jest od nich to ZK zapewne nie .
 • #6
  User removed account
  User removed account