Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz awaryjny pompy pieca CO.

03 Wrz 2015 10:45 879 6
  • Poziom 6  
    Witam,
    ostatnio próbowałem naprawić zasilacz awaryjny pompy pieca CO, jednak bezskutecznie. Nie posiadam schematu, jednak co było widoczne to to, iż uległy uszkodzeniu następujące elementy:
    transoptor TLP250,
    4 tranzystory mocy MOSFET z kanałem typu N (IRF3205).
    Transoptor został wymieniony jak i tranzystory, jednak zakupiłem tranzystory IRF3205ZPBF. Po złożeniu wszystkiego problem nadal występuje, to znaczy po podłączeniu zasilania sieciowego i podpięciu akumulatora samochodowego (równolegle, zgodnie z instrukcją) zasilacz nadal nie odpowiada, po wciśnięciu przycisku na panelu sterowniczym "ON" nic się nie dzieje, tranzystory się nie grzeją. Pytanie brzmi: co mogę sprawdzić na układzie nie wylutowując elementu oraz w czym może tkwić problem? Bezpiecznik wejściowy jest sprawny, transformator wydaje się pracować poprawnie, choć przy trafo sieciowym nie słyszę buczenia, wiem, to mogło zabrzmieć dziwnie, ale piszę o wszystkim, bo może ktoś miał podobny problem (zazwyczaj przy trafach sieciowych słyszałem charakterystyczny dźwięk). Nie zauważyłem innych problemów, kondensatory są raczej w porządku, a wiem, że pomiary elementow aktywnych (tranzystorów et cetera) mogą być "zakłamane" (bocznikowanie innymi rezystancjami itp.) Czy ktoś jest w stanie podpowiedzieć, gdzie należy szukać w pierwszej kolejności? Nie posiadam schematu, co jest dla mnie dużym utrudnieniem.
    Pozdrawiam. :)
  • Poziom 18  
    Przydały by się zdjęcia tego zasilacza awaryjnego jak jest zrobiony i wtedy można coś pomóc, bo są w różnej topologi wykonane.
  • Pomocny post
    Poziom 18  
    do sprawdzenia wszystkie elementy przy tych tlp250 w szczególności diody zd8 zd6 to są zenery czy nie mają przebicia i reszta a później do sprawdzenia z skąd idzie sygnał na te tlp250 i na środku ten stabilizator z radiatorem 5v.
  • Poziom 6  
    Ta też zrobię. Czy należy wylutować te elementy czy mogę sprawdzać na płycie drukowanej? Czy powninienem sprawdzać te elementy podczas, gdy podłączony jest on do napięcia sieciowego czy nie? Pytam o doświadczenia, ponieważ teorię znam, a myślę, iż praktykę w pewnym stopniu także. Myślę, że należy sprawdzać podczas, gdy układ jest odłączony, ze względów bezpieczeństwa etc., ale chciałbym znać zdanie innych. ;)
  • Poziom 18  
    Lepiej wszystko odłączyć od sieci przy pomiarze elementów można wylutować jedną nóżkę aby sprawdzić elementy ale nie trzeba , natomiast później przy pomiarze napięć wszystko musi być podpięte aby sprawdzić zasilania czy są właściwe na układach scalonych i stabilizatorze.