Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja elektryczna w domu - przerwany przewód masy w ścianie.

03 Wrz 2015 14:05 1764 6
  • Poziom 2  
    Witam serdecznie.
    W świeżo wynajętym mieszkaniu muszę uporać się z nastepującym problemem.
    Mam garderobę w której jest lampa sufitowa i włącznik. Światła brak.
    Na włączniku jest faza. Po właczeniu na oprawce żarówki również się pojawia. Problem jest z masą. Sprawdziłem obwód pomiędzy włącznikiem a oprawką i jest ok. Gdzieś dalej w ścianie musi być przerwany kabel masy.
    Pytanie moje jest nastepujące:
    Czy mogę podłączyć masę z oprawki żarówki do masu gniazdka w pokoju obok?

Pozdrawiam
    Janek
  • Specjalista elektryk
    JanCzar1 napisał:
    Czy mogę podłączyć masę z oprawki żarówki do masu gniazdka w pokoju obok?
    Zapewne nie chodzi o masę, tylko o przewód neutralny (albo zerowy). Po pierwsze użytkowanie odbiornika bez tego przewodu jest bardzo niebezpieczne i grozi porażeniem (jeśli to odbiornik w I klasie ochronności, zabezpieczony przez zerowanie). Po drugie nie wolno prowadzić jednego przewodu z innego obwodu (np. z gniazdka). Sytuacja wymaga wyłączenia odbiornika/instalacji z eksploatacji, a następnie znalezienia usterki i jej usunięcia przez elektryka posiadającego świadectwo kwalifikacyjne.
  • Poziom 2  
    Tylko że usunięcie usterki w moim przypadku nie wchodzi w gre. Wszystkie puszki są otynkowane tynkiem strukturalnym. Nie mam jak tego znaleźć. Jak rozumiem podłączenie przewodu masy/neutralnego z lampy do przewodu masy/neutralnego gniazdka bez bolca nie jest bezpieczne i mogłoby uszkodzić odbiornik pradu?
  • Pomocny post
    Warunkowo odblokowany
    JanCzar1 napisał:
    mogłoby uszkodzić odbiornik pradu?
    Pal licho odbiornik. Gorzej jak "uszkodzi" Ciebie.
  • Poziom 2  
    Ok. Rozumiem. Wiadomo zdrowie/życie najwazniejsze.
    Czy rozwiązaniem byłoby podłączenie i plusa i minusa z tego gniazka i poprowadzenie do garderoby?
  • Pomocny post
    Poziom 28  
    Już uszkodzony jest 1 żyła w przewodzie do lampy. Lepiej naprawić szkodę kompleksowo niż bawić się w jakieś sztukowania. Nie masz żadnej gwarancji , że 2 żyła w przewodzie nie jest uszkodzona częściowo i za jakiś czas nie będzie też fazy. Naprawić całość.
  • Poziom 39  
    TWK napisał:
    Sytuacja wymaga wyłączenia odbiornika/instalacji z eksploatacji, a następnie znalezienia usterki i jej usunięcia przez elektryka posiadającego świadectwo kwalifikacyjne.

Koniec- zamykam.