Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[AVR][Bascom]Sterownik czasowy, użycie timerów

klimaspawel 03 Wrz 2015 16:17 750 2
  • #1 03 Wrz 2015 16:17
    klimaspawel
    Poziom 9  

Witam wszystkich, od razu powiem że przekopałem forum i nie znalazłem podobnych tematów.

Mam zamiar zrobić przekaźnik czasowy na attiny2313 lub atmega8, bo to akurat mam pod ręką. Działać ma on na zasadzie takiej, że po naciśnięciu przycisku wentylator ma załączać się raz na godzinę na ok 2-3 min. Po naciśnięciu drugiego przycisku, wentylator powinien załączać się np. raz na 3h na 5min. Zrobiłem prosty program bez przycisków i z innymi czasami (tylko na próbę):

Kod: vbnet
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

Zrobiłem to na komendzie "wait". Niby działa ale wyczytałem, że powinno się to zrobić za pomocą timera, prawda? Sęk w tym, że jestem bardzo początkujący i nie mam pojęcia o timerach. Pomoże ktoś? Może akurat ktoś robił coś podobnego?

0 2
  • #2 03 Wrz 2015 17:38
    373522
    Użytkownik usunął konto  
  • #3 03 Wrz 2015 17:40
    higlos
    Poziom 12  

Działanie Timerów jest opisane na forum. W pdf poniżej są przedstawione dwa przykłady na Timer0 i Timer1. Attiny ma również takie wbudowane.

http://ep.com.pl/files/4910.pdf

Jak jest w przykładzie możesz zwiększać sobie daną liczbę w przerwaniu, a następnie ją sprawdzać w programie głównym "do...loop". Warunkami "If...then" określić przy jakich wartościach wyjście ma się załączyć, a przy jakich wyłączyć.

0