Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dobór żarówki kryptonowej

03 Wrz 2015 21:44 1584 8
  • Poziom 2  
    Dzień dobry,
    jest to mój pierwszy post na forum. Bardzo proszę o pomoc w doborze żarówki do zabawki-układ słoneczny. Oryginalna niestety się przepaliła :( a synek czeka na słońce :)

Żarówka ma parametry: 6,3v, 0,15A. Dobór żarówki kryptonowej Dobór żarówki kryptonowej Dobór żarówki kryptonowej

W żadnym sklepie nie mogę znaleźć żarówki o tych parametrach. Czy można zastosować o innych - jeśli tak to jakie parametry powinna posiadać.

Będę wdzięczny za każdą pomoc.
  • Poziom 20  
    Witam
    Jest to żarówka z trzonkiem Px13,5.
    Napięcie zasilające 6,3v więc musisz szukać coś podobnego lub zmienić zasilanie, prąd 0.15A określa również moc żarówki (w twoim przypadku istotne może być ciepło wewnątrz obudowy).
    Nie napisałeś czy to jest zasilane z baterii czy przez transformator.
    Na znanym portal aukcyjnym możesz dostać zamienniki LED, jednak światło z niej będzie bardziej ukierunkowane do gory (żarówka promieniuje we wszystkich kierunkach), ponadto LED musi być zasilany prądem stałym (np. baterie).
    Znacznie łatwiej dostępne są żarówki na napięcie 3,7V - Powszechnie używane w latarkach.
    Alternatywą może być wymiana oprawki na E10.
  • Poziom 2  
    Dzięki za odpowiedź.
    Zasilanie jest możliwe przez cztery baterie R14, jak również przez zasilacz (4,8v, 800mA).

Kupiłem na aukcji jedną żarówkę na próbę (zdjęcie z tabliczką w zabawce) LED 6v jednak nie działa. Zabawka się uruchamia ale żarówka nie generuje światła.

Po podłączeniu zasilacza tylko lekko się żarzy.

Myślałem o zmianie oprawki - dla e10 będzie większy wybór żarówek?

Znalazłem np. taką żarówkę: zarowka-led-e10-latarka-gwint-e-10-12v-6v-3v-moc
    Moderowany przez ANUBIS:

3.1.18. Nie wysyłaj linków, które po pewnym czasie przestaną być aktywne. To spowoduje, że dyskusja straci jakikolwiek sens.

• Poziom 43  
    Skoro zasilanie jest 4,8V, to LED na 6V nie będzie działał.
    Ponadto, dla diody LED ważne jest umiejscowienie +/-. Dla żarówki, to nie jest istotne.
    To co podajesz na aukcji 12V, 6V 3V MOC - to niech moc będzie z Toba :) cokół, przecież pełno jest żarówek z cokołem Px13,5 ?
  • Poziom 20  
    Freddy napisał:
    przecież pełno jest żarówek z cokołem Px13,5 ?

Gdyby były łatwo dostępne na 6V to raczej nie było by tego tematu.

LED będzie działał tylko jest wrażliwy na zmianę polaryzacji, więc prawdopodobnie należy zamienić miejscami podłączenie oprawki. Podobny efekt do opisanego może być przy odwrotnym podłączeniu LED przy zasilaniu DC jeżeli w zabawce jest silnik.

Żarówki z trzonkiem E10 (popularne latarkowe) na napięcie 6V, były stosowane w lampach rowerowych i lutownicach transformatorowych.

Na 6V będą żarówki MagLite LWSA401U do latarek 4C/4D, lub poszukaj w google żarówek (P4331) Z4331 - 6V 0,5A.
  • Poziom 21  
    ArtXs napisał:
    Freddy napisał:
    przecież pełno jest żarówek z cokołem Px13,5 ?

Gdyby były łatwo dostępne na 6V to raczej nie było by tego tematu.

LED będzie działał tylko jest wrażliwy na zmianę polaryzacji, więc prawdopodobnie należy zamienić miejscami podłączenie oprawki. Podobny efekt do opisanego może być przy odwrotnym podłączeniu LED przy zasilaniu DC jeżeli w zabawce jest silnik.

Żarówki z trzonkiem E10 (popularne latarkowe) na napięcie 6V, były stosowane w lampach rowerowych i lutownicach transformatorowych.

Na 6V będą żarówki MagLite LWSA401U do latarek 4C/4D, lub poszukaj w google żarówek (P4331) Z4331 - 6V 0,5A.

nie rozpędzaj się tak z tymi żarówkami w lutownicach mam 2 transformatorówki i żadna nie ma gwintu E10 ani żarówki na 6V są tam wciskane na 12V
    co do żarówki taką powinni mieć w sklepie z częściami elektronicznymi.
  • Poziom 20  
    Freddy napisał:
    Wpisz w Allegro hasło i zobaczysz.

To sprawdź czy znajdziesz jakąś żarówkę: 6,3v, 0,15A Px13,5.

Chudy988 napisał:
    nie rozpędzaj się tak z tymi żarówkami w lutownicach mam 2 transformatorówki i żadna nie ma gwintu E10 ani żarówki na 6V są tam wciskane na 12V .

W starszych był gwint E10 i były właśnie 6,3V 0,3A - Link do innego tematu na forum.
  • Poziom 21  
    ArtXs napisał:
    Freddy napisał:
    Wpisz w Allegro hasło i zobaczysz.

To sprawdź czy znajdziesz jakąś żarówkę: 6,3v, 0,15A Px13,5.

Chudy988 napisał:
    nie rozpędzaj się tak z tymi żarówkami w lutownicach mam 2 transformatorówki i żadna nie ma gwintu E10 ani żarówki na 6V są tam wciskane na 12V .

W starszych był gwint E10 i były właśnie 6,3V 0,3A - Link do innego tematu na forum.
    pytanie starsze to znaczy jak bardzo moje mają jedna 5 lat 2 już 15 swoją drogą jeśli miały to było by lepiej te wciskane się luzują często.
    Co do samej żarówki na allegro są ale jedynie Led i w dodatku drogie 18zł za sztukę
    najlepiej chyba było by wymienić oprawkę na gwint E10 i kupić żarówkę których jest pełno za grosze