Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Filtr - antenowy kwarcowy - kupić czy zrobić samemu ?

Gannet 04 Sep 2015 11:28 1716 21
Tespol
    Gannet
    Level 9  
    Witam,

mam przydzieloną częstotliwość nieco powyżej pasma 2m. W celu zwiększenia selektywności i czułości toru odbiorczego wymyśliłem sobie, że po wzmacniaczu antenowym dam filtr kwarcowy zestrojony dokładnie na daną częstotliwość z pasmem ok 20 kHz. Próby z filtrem komorowym wskazują na celowość obranej drogi (filtr komorowy ma szerokość ok 1 ... 2 MHz - jest to szeroko ale odbiór jest odczuwalnie lepszy niż bez filtru).

Pytania:

* czy lepiej samemu zrobić taki filtr czy zamówić gotowy ?

* jeśli gotowy to w jakiej firmie można zamówić i jakie mogą być koszty ?

* jeśli samemu to jak policzyć taki filtr, dobrać kwarce ?

Moderated By kriss51:

Jaki odbiornik, co na nim chcesz odbierać i czy też chcesz nadawać. Po co tak wąskie filtry przy antenie. Odbiornik powinien mieć odpowiednią selektywność. 3.1.15. Nie pytaj od razu na forum, jeśli samemu nic wcześniej nie sprawdziłeś lub nie podjąłeś próby samodzielnej diagnozy. Pamiętaj, że porady są udzielane w sposób zdalny przy braku fizycznego dostępu do urządzenia, problem musi być bardzo dobrze opisany i zrozumiany przez użytkowników, a tytuł powinien zawierać markę, model oraz skrótowy opis usterki.
    Nie mając podstawowych informacji pomóc nie możemy. Mamy zgadywać że np. przemiennik robisz?

• Tespol
    kriss51
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Już mogę powiedzieć że takich herezji jeszcze nie słyszałem. Filtry kwarcowe stosuje się tylko i wyłącznie w pcz. odbiorników, a nie przy antenie. Poważnie pierwszy raz widzę by coś takiego przyszło komuś do głowy. Owszem stosuje się filtry dla TX i RX które pracują w konfiguracji przemiennikowej kiedy to TX i RX pracują równolegle. Tylko że nie stosuje się rezonatorów kwarcowych, a jedynie filtry komorowe (helikalne).
    Gannet
    Level 9  
    1) interesuje mnie tylko odbiór. Nie mam dostępu do p.cz. w odbiorniku.

2) Analizowałem wstępnie zasoby sieci - ceny fabrycznych filtrów w USA zaczynają się od 600$, informacje o samodzielnej budowie filtrów obejmują filtry p.cz. - jestem zainteresowany częstotliwościami wyższymi.

3) Ze względu na tajemnicę nie jestem w stanie podawać niektórych informacji.

4) Używane filtry helikalne są zbyt szerokie do danego zastosowania.
  • Tespol
    hosiek
    Level 13  
    Częstotliwości nie podałeś bo to według punktu 3) pewnie tajemnica, więc aby było łatwiej ci pomóc Gannet Guard Systems ma przyznane przez UKE:

167,5000 MHz
    168,5000 MHz
    169,7438 MHz
    169,7563 MHz
    169,7938 MHz

A zastosowanie to pewnie monitoring alarmów w obiektach i coś albo nawet sami sobie zatykacie odbiornik.

Z rozwiązań najtańszych rozważ przeniesienie anteny odbiorczej, czasami wystarcza minimalna zmiana o 1m.
    mkpl
    Level 37  
    To może trzeba zrobić nowe węższe filtry helikalne? Nie dwusekcyjne a pięciosekcyjne i lepsze. Filtr helikalny na te częstotliwości jest tak wąski jak okno między kolejnymi sekcjami więc spokojnie możesz uzyskać dowolnie wąskie pasmo (w granicach rozsądku).
    pukury
    Level 35  
    Witam.
    Jeżeli dało by się zapewnić odpowiedni poziom sygnału to czemu nie ?
    W sumie czy to taka czy inna częstotliwość to filtrować można.
    Ale o własnoręcznym " struganiu " to chyba lepiej zapomnieć.
    Lata temu długo walczyłem z filtrami drabinkowymi - z jakim takim efektem.
    Porobiłem generatory do tego celu , nakupowałem rezonatorów , i tak dalej.
    Dopiero jak kolega sprawdził je na wobuloskopie to nieco zwątpiłem.
    Musisz mieć rezonatory filtrowe , sprzęt odpowiedni do strojenia , itp.
    Może lepiej zapytać w firmie OMIG - tym się zajmują.
    Pozdrawiam.
  • Helpful post
    nasty_photon
    Level 22  
    Samemu nie zrobisz - w tym sensie że lepiej taniej będzie zamówić kilka sztuk niż budować fabrykę - wraz z technologią i sprzętem pomiarowym.
    Tutaj jakiś przykład znaleziony w sieci:

http://www.filtro.net/images/products/filters/3226W.pdf

Impedancja 50 ohm więc możesz śmiało włączyć w tor za anteną a przed odbiornikiem, szerokość 3dB ok. 50 kHz, częstość 170 MHz więc na 168 MHz też da zrobić.
    Gannet
    Level 9  
    Rozmawiałem z OMIG - są w stanie wyprodukować kwarce o wymaganych parametrach do filtru - niestety nie posiadam dostatecznej wiedzy by taki filtr zaprojektować stąd moja prośba o pomoc.

Jeżeli nawet taki filtr nie będzie dostatecznie dobry to budowa jego będzie miała duży walor edukacyjny.

pukury wrote:
    Witam.
    Jeżeli dało by się zapewnić odpowiedni poziom sygnału to czemu nie ?
    W sumie czy to taka czy inna częstotliwość to filtrować można.
    Ale o własnoręcznym " struganiu " to chyba lepiej zapomnieć.
    Lata temu długo walczyłem z filtrami drabinkowymi - z jakim takim efektem.
    Porobiłem generatory do tego celu , nakupowałem rezonatorów , i tak dalej.
    Dopiero jak kolega sprawdził je na wobuloskopie to nieco zwątpiłem.
    Musisz mieć rezonatory filtrowe , sprzęt odpowiedni do strojenia , itp.
    Może lepiej zapytać w firmie OMIG - tym się zajmują.
    Pozdrawiam.
    nasty_photon
    Level 22  
    Gannet wrote:
    Rozmawiałem z OMIG - są w stanie wyprodukować kwarce o wymaganych parametrach do filtru - niestety nie posiadam dostatecznej wiedzy by taki filtr zaprojektować stąd moja prośba o pomoc.

Nie rozumiem tego. Omig może Ci takie filtry zrobić (więc mają wiedzę i sprzęt) a później piszesz że nie posiadasz wiedzy aby taki filtr zaprojektować. Ale to Omig ma ją mieć.

Co do budowy. Będziesz potrzebował podzespołów, których nie ma w sprzedaży, co wtedy zrobisz?
    Gannet
    Level 9  
    OMIG jest w stanie wyprodukować same kwarce - nie są w stanie wyprodukować całego filtru.

Jakiego rodzaju elementy mogę jeszcze (oprócz kwarców) mogę potrzebować których nie ma w sprzedaży ?
    pukury
    Level 35  
    Witam.
    Obawiam się że skoro firma posiadająca tyle lat doświadczenia , dysponująca odpowiednim sprzętem pomiarowym nie podejmuje się wykonać takich filtrów - to dłubanie własnoręczne nie przejdzie.
    Tu już wszystko ma znaczenie - jakość ( materiał PCB ) . pojemności ( konieczne w takim filtrze ) , itd.
    A co najważniejsze możliwość dokonania WIARYGODNYCH pomiarów.
    O dopasowaniu od strony WE i WY nie wspominając.
    Ale - życzę powodzenia - oczywiście.
    Pozdrawiam.
    mkpl
    Level 37  
    Sprawa jest jeszcze bardziej zawiła... Na filtry drabinkowe nadają się kwarce w rezonansie podstawowym (do 20MHz) overtonowe nie nadają się na filtry bo będą przepuszczać wszystkie nieparzyste podwielokrotności częstotliwości deklarowanej. Tak czy siak jeszcze nie widziałem filtrów na te pasma... Jedyne co przejdzie z gotowców to filtry SAW (nie wiem czy są na tą konkretną częstotliwość).
    pukury
    Level 35  
    Witam.
    Mogą wystąpić również jakieś rezonanse pasożytnicze no całkiem dziwnych częstotliwościach.
    Jednak wykonują filtry na częstotliwości powyżej 20MHz.
    Skoro OMIG obiecał że wykona odpowiednie kwarce - to może i da się ?
    Jakieś inne sposoby cięcia - czy coś.
    Tak czy siak - dla według mnie to problem czysto akademicki.
    Osobiście " walczyłem " na 9MHz i mniej - nawet w sumie działało.
    Więc nie ma co nabijać postów.
    Pozdrawiam.
    kriss51
    Gannet wrote:

Kolego chyba sobie jaja robisz. Masz tajemnicę o jaką częstotliwość dokładnie Ci chodzi, potem jeden z kolegów wyskoczył :

hosiek wrote:
    167,5000 MHz
    168,5000 MHz
    169,7438 MHz
    169,7563 MHz
    169,7938 MHz

Z kolei Ty podajesz parametry filtru na 172,955 MHz.

Napisałeś też coś takiego:

Gannet wrote:
    mam przydzieloną częstotliwość nieco powyżej pasma 2m.

W końcu masz przydział na 172,955 MHz? Jeśli nie to takiego filtra nie przestroisz na inną częstotliwość.

Gannet wrote:
    sądząc po charakterystyce działa.

Wiesz co to jest charakterystyka, a częstotliwość "środkowa" przy której filtr ma najmniejsze tłumienie?
    nasty_photon
    Level 22  
    kriss51 wrote:

Kolego chyba sobie jaja robisz. Masz tajemnicę o jaką częstotliwość dokładnie Ci chodzi, potem jeden z kolegów wyskoczył :

Przestań się pienić bo robisz z siebie ...

Ewidentnie widać, że taki filtr da się zrobić na częstość rzędu 168 MHz, bo da się na 172 MHz (można takie kupić). Ponadto w karcie tej czeskiej firmy można odczytać, że użyli kwarców na wyższych overtonach więc nie jest to filtr SAW.
    kriss51
    nasty_photon wrote:

Kto Ci powiedział że nie da się zrobić? Druga sprawa to ktoś pisał o częstotliwościach 169 MHz, autor napisał o 172,955 MHz. Pasmo przenoszenia ma być około 20 KHz więc 169 i 173 to duża przepaść. Nawet nie wiemy jakiego odbiornika używa, bo tajemnica. Nie wiemy co jest powodem stosowania filtrów kwarcowych na wejściu odbiornika, a ty masz czelność mówić że się pienię? W myśl pkt. regulaminu 3.1.15 temat dawno powinien wylądować w koszu.
    Generalnie cały temat to wróżenie z fusów.

Ps.
    Skoro autor ma tyle tajemnic to niech sobie wykona w tajemnicy taki filtr.
  • Helpful post
    nasty_photon
    Level 22  
    kriss51 wrote:
    nasty_photon wrote:

Kto Ci powiedział że nie da się zrobić? Druga sprawa to ktoś pisał o częstotliwościach 169 MHz, autor napisał o 172,955 MHz. Pasmo przenoszenia ma być około 20 KHz więc 169 i 173 to duża przepaść. Nawet nie wiemy jakiego odbiornika używa, bo tajemnica. Nie wiemy co jest powodem stosowania filtrów kwarcowych na wejściu odbiornika, a ty masz czelność mówić że się pienię? W myśl pkt. regulaminu 3.1.15 temat dawno powinien wylądować w koszu.
    Generalnie cały temat to wróżenie z fusów.

Ale jakie to ma znaczenie, po co to jest? Autor napisał na początku - gotowa instalacja działa lepiej. Właśnie Twoje posty są nie na temat, bo w każdym szukasz dziury w całym i okazji do przyczepienia się; jak Ci nie pasuje to nieodpisuj, nie musisz hejtować w każdym poście. Dokładna częstość też nie ma znaczenia - bo i tak są nikłe szanse, że da się kupić gotowe filtry na tę częstość. Wszystko wskazuje na to, że będzie trzeba zamówić podzespoły lub całe filtry. Pocieszające jest to, że firmy robią (co najmniej dwa przykłady) filtry na zbliżone częstości więc to się da zrobić.
    kriss51
    nasty_photon wrote:
    bo i tak są nikłe szanse, że da się kupić gotowe filtry na tę częstość.

Gotowych filtrów może nie kupi ale może zamówić w omig-u rezonatory i zrobić taki filtr. Nadal nie wiemy co jest powodem chęci stosowania takiego nie codziennego rozwiązania. Przecież taki filtr w paśmie przepustowym ma dość duże tłumienie i dlatego będzie musiał stosować wzmacniacze. Przy okazji może mieć więcej szumu jak pożytku z takiej instalacji. Przecież będzie musiał stworzyć coś na wzór pośredniej w RX. Gdzie tu sens?

Jeszcze jedno. Ciekawe co to za odbiornik do którego trzeba podłączać filtry kwarcowe na wejściu 20 KHz. Co Pośrednia w tym RX ma 100 KHz czy więcej że potrzebuje takie cuda robić. Ręce opadają jak to czytam, a Ty jeszcze widzisz problem w moich wypowiedziach.
    Gannet
    Level 9  
    1) Istnieje coś takiego jak tajemnica służbowa / tajemnica firmy / tajemnica handlowa. W związku z tym niektórych informacji po co, dlaczego i czemu takie a nie inne rozwiązanie podać po prostu nie mogę - załóżmy że tak ma być i tyle.
    Łatwo mam nadzieje można sobie wyobrazić sytuację kiedy mamy słaby sygnał o
    znanej częstotliwości i chcemy go jak najbardziej wyodrębnić i wyfiltrować.
    Np. częstotliwości - co innego gdy są na stronie UKE a co innego na ogólnie dostępnym forum.

2) podałem link do czeskiej firmy (zaznaczam - niekoniecznie na docelową częstotliwość) jako przykład typu / rozwiązania filtru z zapytaniem czy to tędy droga ?

3) jestem świadom tłumienia filtru - na wejściu zostanie zastosowany wzmacniacz
    szerokopasmowy (taki na tę chwile jest dostępny).

4) temat został założony jako próba rozwiązania danego zagadnienia przez osobę o wiedzy mniejszej od waszej. Jeżeli Szanowni Zebrani uważacie że urąga on w jakikolwiek sposób zgadzam się na usunięcie niego.
    pukury
    Level 35  
    Witam.
    Filtr czeski nie wygląda na drabinkowy - jest symetryczny .
    To raczej filtr " systemu " McCoy.
    W tym wypadku chyba prościej by było taki zrobić.
    Oczywiście jak będą dostępne odpowiednie rezonatory - a jest szansa.
    Co do zaprojektowania to trudna sprawa - o wykonaniu i sprawdzeniu nie mówiąc.
    Potrzeba naprawdę sporo doświadczenia i aparatury pomiarowej.
    Jak pisałem - jestem zdania że w warunkach czysto amatorskich to raczej odpada.
    W sumie kręcimy się w kółko.
    Zapytaj w czeskiej firmie - wyjdzie chyba taniej niż zakup kwarców ( na zamówienie - jakich ? ) i nabycie sprzętu ( generator , wobuloskop , itp).
    Pozdrawiam.