Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Warjujący wyłącznik ciśnieniow - Hydrofor domowy

Sja08 22 Sep 2015 08:14 7899 41
    badyl666
    Level 17  
    Witam. Nie jestem hydraulikiem, ale wydaje mi się że duża wydajność pompy szybko podnosi ciśnienie i następuje wyłączenie pompy. Ciśnienie wyrównuje się i następuje kolejne załączenie pompy. I tak do osiągnięcia zadanego ciśnienia. Może czujnik ciśnienia za zbiornikiem nie miał by takich skoków ciśnienia.
    Sja08
    Level 13  
    Najpierw powtarzam popełniłem błąd, wyłącznik wyłancza się na 5barów a nie na sześć. I tu się zgadzam z badyl666 ze pompa daje za duże ciśnienie i następują skoki. A co by było jak bym przydławił pompe w sęsie że przed zaworem zwrotnym zredukował bym rure do 3/4 cala? Lub nawet 1/2?
    stanislaw1954
    Level 43  
    Sja08 wrote:
    A co by było jak bym przydławił pompe w sęsie że przed zaworem zwrotnym zredukował bym rure do 3/4 cala? Lub nawet 1/2?
    Bzdura, takich rzeczy się nie robi. Wprost przeciwnie, powinno się kupować pompę odpowiednią do potrzeb , z uwzględnieniem przekroju rur doprowadzających wodę do hydroforu. Jeśli masz pompę z wylotem 1"- jest przeznaczona do rur 1". Jeśli pompa ma wylot 5/4" można zredukować na 1" i tyle
    Sja08 wrote:
    popełniłem błąd, wyłącznik wyłancza się na 5barów a nie na sześć.
    To 5 barów, to i tak zbyt dużo, jak na " normalny" dom. Sprawdź przyczynę zbyt słabego ciśnienia w instalacji, załóż wyłącznik ciśnieniowy LC 1 z ciśnieniem regulowanym górnym do 3-4 barów, ustawiając wcześniej 1,5 bara powietrza w zbiorniku, tak jak przewiduje producent i wszystko ma działać.
    marian_em
    Level 25  
    Według mnie Twoja instalacja nigdy nie miała prawa działać prawidłowo. Wyłącznik ciśnieniowy wkręć w zawór, który jest teraz przed wodomierzem, natomiast zasilanie wodomierza weź z miejsca, w którym obecnie jest wyłącznik ciśnieniowy, rozwiąże się Twój problem z klepiącym wyłącznikiem i ze słabym ciśnieniem na piętrze. Inna sprawa, że filtr pasowałoby założyć zaraz za pompą, teraz wszystko pcha Ci do baniaka. Ale to jest kosmetyczna zmiana, zamień miejscami tamte dwa urządzenia i będziesz się wreszcie cieszył z działającej instalacji.
    Sja08
    Level 13  
    Tak ale jak montowałem na początku wszystko do kupy to tak miałem że wyłącznik był na wyjściu ze zbiornika i następowało takie zjawisko że w baniaku było ok 3 barów i odkręciło sie z dwa krany plus zbiornik w toalecie i pompa sie szybciej włączała bo następował spadek ciśnienia na wyjściu. No ale chyba do tego powruce bo lepiej niech się częściej włącza niż miało tak wariować żę aż styki się wypaliły.
    Jutro jak to zrobię dam znać.
    P.S. w sumie to woda u mnie ma do pokonania w pionie 3 pietra bo piwnica, parter i piętro.
    marian_em
    Level 25  
    Nie rozumiesz, musisz odłączyć wodomierz z tego miejsca, w którym teraz jest i podłączyć go tam, gdzie teraz jest wyłącznik ciśnieniowy. Jestem pewien, że sytuacja się poprawi. Wyłącznik ciśnieniowy wkręć w ten zawór kulowy widoczny na zdjęciu obok wodomierza i Twoje problemy znikną, naprawdę :)
    Sja08
    Level 13  
    Ok zanim zmienie jeszcze jedno, czy montowanie filtra przed zbiornikem to dobry pomysł? Chodzi o to czy to ciśnienie pompy nie rozerwie tego filtra przy takej prętkości przepływu?
    tomek_602
    Level 21  
    1. Występuje tu uderzenie hydrauliczne. Opis zjawiska znajdziesz tu:
    https://pl.wikipedia.org/wiki/Uderzenie_hydrauliczne
    Uważa się je za zjawisko szkodliwe i dąży do jego wyeliminowania, ponieważ szkodzi całej instalacji. W skrajnym wypadku instalacja wpada w rezonans i coś może nie wytrzymać.
    W zawiązku z tym należałoby tak przebudować układ, aby wyeliminować te uderzenia.

2. Ze zdjęcia wynika, że masz mały zbiornik (od małego zestawu hydroforowego z pompą na zbiorniku, dobrego raczej na działkę), a piszesz, że zasila go pompa głębinowa (czyli na ogól mająca sporą wydajność). Dysproporcja pomiędzy wydajnością pompy, a pojemnością zbiornika sprzyja większym uderzeniom ciśnienia.

3. Wcześniej jednak upewnij się, czy nie masz za mało powietrza w zbiorniku, bo oprócz swojej podstawowej funkcji akumulacji ciśnienia wypychającego wodę, pełni ona też dodatkowo rolę amortyzatora tłumiącego uderzenie i pulsacje.

4. Nawet gdy układ nie sprawia żadnych problemów, to najlepiej gdy wyłącznik ciśnieniowy jest na zbiorniku. Typowo zbiornik ma górze przyłącze do wyłącznika i/lub manometru. Skoro Twój nie ma, to spróbuj chociaż dać wyłącznik za zbiornikiem. Chodzi o wspomniane powyżej wykorzystanie poduszki powietrznej w zbiorniku do tłumienia.

5. Samo tylko przeniesienie wyłącznika lub stosowanie przewężki, to rozwiązanie połowiczne. Poprawia tylko warunki pracy przełącznika, ale nie eliminuje zjawiska. To tak jakby zapobiegać szarpaniu samochodu powiększaniem luzu na sprzęgle, a nie wyeliminować nierównej pracy silnika.
    Sja08
    Level 13  
    Ja poprostu kupiłem taki zestawy jaki był wystawiony bedąc przekonany że sprzedawca zna się na tym. Ok to proponujesz zmienić zbiornik na wiekszy czy co? No ja też dochodze do wniosku że pompa jest za mocna, daje za duże ciśnienie, jest za blisko i za nisko. Gdyby była z 60 metrów pod ziemią i miała z 50 metrów do domu to by pewnie tego nie było.
    marian_em
    Level 25  
    Zrób jak napisałem i po kłopocie. Zajmie Ci to pół godziny i nie trzeba będzie nic wymieniać. Baniak czy będzie miał 50l czy 500 nie ma wpływu na działanie układu a jedynie ilość wody będzie większa. Zestaw masz ok i nic nie kombinuj więcej bo tylko sobie narobisz kosztów.
    Sja08
    Level 13  
    No i jest rozwiazanie przez przypadek. Zrobiłem jak kolega wyżej kazał i dalej lipa. Wyłącznik nie warjował ale jak się odkreciło 3 krany ciśnienie spadało na zegarze 1.5 bara. No co jest!!! Z ciekawości chciałem zrobić inaczej i odkręcając ten zawór kulowy zauważyłem troche rdzy wciekającej z zbiornika. Zaświeciłem i patrze a tam calowe przyłącze a w środku dziurka o średnicy 5 milimetrów!!! Przecież to nie może być wyjście na domową instalacje tylko podłączenie na zegar i wyłącznik! Weszłem do neta i patrze "jak pozdłączyć zbiornik przeponowy" i widze ze tam gdzie pompa pcha wode do zbiornika to i tam jest wyjście na instalacje domową. Do kupienia są naewet specjalne trujnik z 5 wyjściami. Niestety musze wyjechać i jak wruce to podłacze tak jak powinno być. Jak kupiłem nie było instrukcji, podłaczyłem na chłopski rozum a to był bład. Dzieki wszystkim za wypowiedzi jak wruce opisze efekt końcowy i zamkne temat.
    marian_em
    Level 25  
    Przecież dokładnie o tym napisałem, wystarczy czytać ze zrozumieniem.