Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

AKAI AM-U210 - Spalony bezpiecznik

Jopcio 05 Sep 2015 19:08 3834 12
 • #1
  Jopcio
  Level 8  
  Cześć

  Opiszę to jak najkrócej i najdokładniej jak potrafię :)

  Mam Amplifier AKAI-U210, który jest podłączony do komputera w ten sposób:

  ASUS Xonar DX ---> Korektor AKAI EA-G30 ---> AKAI-U210 ---> Radiotechnika s-30b.

  Chciałem wystawić kolumny na zewnątrz, żeby posłuchać muzyki przy pracy koło domu. Kable były za krótkie to podłączyłem jeszcze do nich kabel coaxialny (taki jak z satelity leci do dekodera od TV) i skręciłem je razem. Raczej żadnego zwarcia nie zobaczyłem. Wracam po 30 minutach i widzę, że na wzmacniaczu prawy kanał świeci się do 30W a lewy normalnie sobie gra. Wyłączyłem muzykęi odpiąłem wszystkie kable oprócz zasilającego i na prawym kanale dalej było 30W a na lewym nic. Poczekałem trochę i znowu spróbowałem go włączyć. Odkryłem, że jak wciskam przycisk SPEAKERS to dzieje się takie coś:

  AKAI AM-U210 - Spalony bezpiecznik  AKAI AM-U210 - Spalony bezpiecznik

  Otworzyłem wzmacniacz i okazało się, że spalił się bezpiecznik. Widać go tutaj:

  AKAI AM-U210 - Spalony bezpiecznik AKAI AM-U210 - Spalony bezpiecznik AKAI AM-U210 - Spalony bezpiecznik AKAI AM-U210 - Spalony bezpiecznik


  Nie będę zamykać obwodu wyłączając ten spalony bezpiecznik bo nie wiem czy gdzieś tam coś nie jest źle... np. tam może być za duży prąd i bez bezpiecznika pójdzie dalej i spali wzmacniacz. Jak coś mam miernik.

  Głośność była ustawiona aby do połowy. Czym może być to spowodowane? Czy to coś poważnego? To normalne? Pomóżcie bo boję się o ten wzmacniacz :( , co powinienem zrobić ? Dodam, że karta dźwiękowa, czasem też się buguje ale u niej to normalne, może wysłała jakiś mocny sygnał na prawy kanał i ten bezpiecznik się spalił? Aha, zapomniałem, prawy kanał działa dobrze. Jak wyjmę ten 2 bezpiecznik to prawy kanał też nie działa.

  Czy ten bezpiecznik nie jest zaparowany w środku? Teraz tak zobaczyłem na zdjęciu?

  Dodano po 42 [minuty]:

  Wsadziłem inny bezpiecznik, nie 2A tylko 600mA jednak dalej prawy kanał nie działa i świeci się na 30W.
 • Helpful post
  #2
  mariuszw19640717
  Level 35  
  Jopcio wrote:
  Czym może być to spowodowane?

  Prawie na pewno uszkodzony STK.
  Jopcio wrote:
  Jak coś mam miernik.

  Zmierz napięcie na wyjściu głośnikowym i elementy w aplikacji STK, prawy kanał.
 • #3
  Jopcio
  Level 8  
  Okej zmierzę wszystko. Mam jeszcze takie pytanie, bo chciałbym kupić jakiś nowy amplituner 5.1. Np. YAMAHA HTR-2067. Będzie chyba grał o wiele lepiej niż AKAI w stereo? Będę też potrzebował wyjść 5.1 na filmy dlatego chcę kupić.

  Ile może kosztować taki STK i czy opłaca mi się naprawiać AKAI-a, czy lepiej kupić Amplituner? Jak tanio to jasne, naprawię AKAI :)

  A napięcia zaraz będę mierzyć w AKAI i wyślę tutaj :)
 • Helpful post
  #4
  aksakal
  Tube devices specialist
  Koncowku mocy masz na uklade STK463. Wymierzyj napięcie na jednakowych (6 -11 , 7-10 , 4-13 , 2-15 , 1-16 , wyprowadzeniach każdego kanału ukladu i porównaj. Napięcie na wyprowadzeniach 6 - 7 i 10 - 11 (wyjscie na głośniki) względem masy w ideale musi być 0 V (nie przekraczać 50 mV) AKAI AM-U210 - Spalony bezpiecznik
 • #5
  Jopcio
  Level 8  
  Okey, niebawem podam przeprowadzone pomiary, tak za około parę h :)

  Dodano po 1 [godziny] 58 [minuty]:

  Te punkty są nieoznaczone na płytce, one idą po kolei tak? 1, 2, 3, 4, 5 ... od lewej do prawej aż do 16? Chodzi mi o te wyprowadzenia z tego ułady STK 463.

  Dodano po 1 [godziny] 6 [minuty]:

  Ok. Nie za bardzo wiedziałem gdzie są te punkty od 1 do 16. Na logikę wziąłem to tak (powiększcie sobie zdjęcia, postarałem się o dość dokładne).

  Na jednym widać czarny stopiony lut w środku (punkt 9). Podczas pomiarów drgnęła mi ręka i połączyłem któreś 2 i poleciała iskra. Chyba nic się tam nie uszkodziło? :)

  AKAI AM-U210 - Spalony bezpiecznik AKAI AM-U210 - Spalony bezpiecznik AKAI AM-U210 - Spalony bezpiecznik

  Dodano po 3 [minuty]:

  Aha... zapomniałem o pomiarach... :D

  Napięcia miedzy ponktami (punkt x - punkt y):

  6-11 16,2v
  7-10 16,1v
  4-13 16,1v
  2-15 1,32v
  1-16 0,017v

  6-7 0,006v
  10-11 0,002v
 • #6
  mariuszw19640717
  Level 35  
  Jopcio wrote:
  Napięcia miedzy ponktami (punkt x - punkt y):

  Napięcie mierzymy do masy, czyli czarna sonda masa, a czerwona do punktu na którym chcemy zmierzyć napięcie, a nie między tymi punktami.
  Popraw ten lut na pin 9, usuń starą cynę i daj nową.
 • #7
  Jopcio
  Level 8  
  Już. Masę przyczepiłem tutaj z tyłu wzmacniacza:

  AKAI AM-U210 - Spalony bezpiecznik

  Z racji tego iż mierzyłem miernikiem analogowym na niektórych punktach wskazówka przesuwała się poniżej zera więc przepinałem sondę czerwoną do masy i zmierzoną wartość oznaczałem jako napięcie ujemne. Nie jestem pewny czy tak miało być.

  Pomiary :) :

  AKAI AM-U210 - Spalony bezpiecznik

  Aha, i teraz zauważyłem że jak włączyłem wzmacniacz do pomiarów wzmacniacz nie pokazywał żadnej wartości na wyświetlaczu. Wcześniej wzmacniacz był cały czas wzbudzony do 30 Watów w prawym kanale jak na pierwszych zdjęciach. EDIT: Nawet ~90 Watów
 • Helpful post
  #8
  mariuszw19640717
  Level 35  
  Stale na wyjściu pin 10-11, -42V, STK uszkodzony.
 • #9
  Jopcio
  Level 8  
  Okej, dzięki wielkie Wam wszystkim. Na zakończenie tematu mam kilka końcowych ważnych dla mnie pytań :)

  Jeśli możecie to jak będziecie odpowiadań to nie pomińcie żadnego :)

  1. Na allegro jest 2 sprzedawców, którzy oferują STK 463. Kupić od któregoś z nich (ten tańszy) czy gdzieś spoza Allegro?

  2. Czy oprócz STK wymienić może jeszcze jakieś urządzonko które jest podatne na "starzenie się" i utratę jakości?

  3. Co mogło spowodować zepsucie się STK? Taka długość kabli? Zwarcie? Impuls z karty dźwiękowej?

  4. Pamiętajcie, że przy pomiarach poleciała mi iskra. Wtedy przed tym na prawym kanale było cały czas 90W a po tym już było 0. Może wcześniej też było coś źle? Tak tylko pytam.. :)

  5. I ostatnie. Czy ten AKAI generuję jakościowo muzykę w sposób, że jest lepszy od powiedzmy Amplitunera YAMAHA HTR-2067 czy dźwięk jest trochę gorszy? Chodzi o samo stereo. Po prostu chcę wiedzieć czy ten wzmacniacz jest dobry czy raczej nie do kolumn np. Radiotechnika S-30b.
  Planuję zakup jamo s606 5.1 i czy ten AKAI będzie słabszy czy lepszy od np tego YAMAHA HTR-2067 lub podobnego za ok 900zł?

  Dzięki bardzo :D ;)
 • Helpful post
  #10
  mariuszw19640717
  Level 35  
  Jopcio wrote:
  1. Na allegro jest 2 sprzedawców, którzy oferują STK 463. Kupić od któregoś z nich (ten tańszy) czy gdzieś spoza Allegro?

  Nie ważne gdzie tylko, czy są oryginalne, małe szanse masz na zakup oryginalnych.
  Jopcio wrote:
  Pamiętajcie, że przy pomiarach poleciała mi iskra. Wtedy przed tym na prawym kanale było cały czas 90W a po tym już było 0. Może wcześniej też było coś źle? Tak tylko pytam..

  Zwarcie mogło spowodować dodatkowe uszkodzenia.
 • #11
  Jopcio
  Level 8  
  Dzięki, spróbuję poszukać oryginalnych :) Jeszcze zostały 3 pytania jakby ktoś zechciał :D
 • #12
  aksakal
  Tube devices specialist
  Uklady STK to produkcja 80 lat ubiegłego stulecia i za czasów teraźniejszych aczkolwiek dosyć jakościowa , lecz już przestarzała . Jednoznacznie , wzmacniacze na współczesnych elementach mają lepsze parametry , lecz oni i znacznie drożej . Rekomenduję ci kupić dla zamiany STK 463 uklad STK 465 . Uklady - absolutne analogi , z wyjątkiem maksymalnego napięcia zasilania i maksymalnej mocy . U STK 465 te parametry są lepsze . Potwierdzam swoje słowa własnym doświadczeniem takiej zamiany . Na zdjęciach tablicy parametrów ukladow - porównaj . AKAI AM-U210 - Spalony bezpiecznik AKAI AM-U210 - Spalony bezpiecznik
 • #13
  Jopcio
  Level 8  
  Dzięki wszystkim baaaardzo za pomoc :)