Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bosch SRS33M02EU - tabletki a sól i nabłyszczacz

piokrza 05 Wrz 2015 20:22 1413 15
  • #1 05 Wrz 2015 20:22
    piokrza
    Poziom 27  

Witam, od jakiegoś czasu stosuję tylko tabletki wielofunkcyjne i nie dodaję już soli ani nabłyszczacza. Woda wodociągowa, średnio-twarda 11°dH Mam w związku z tym pytanie: czy dozowanie soli i nabłyszczacza zostawić wg tych ustawień które były przy ich dodawaniu, czy może zwiększyć/zmniejszyć/wyłączyć? Jaki to ma wpływ na mycie oraz sprawność maszyny i jej podzespołów? Regulacja nabłyszczacza odbywa się za pomocą pokrętła w dozowniku na skali '1-2-3-4-5-6', na panelu obsługi świeci dioda gdy brakuje płynu, natomiast dozowanie soli odbywa się za pomocą panelu sterowania, jednoczesne przytrzymanie sekwencji dwóch przycisków i włącznika głównego uruchamia tryb wyboru twardości za pomocą przycisku w skali '0-1-2-3', na panelu obsługi świeci dioda gdy brakuje soli.

• Pomocny post
    #2 06 Wrz 2015 07:05
    egon42
    Poziom 36  

Kolego jak pojemniki na dodatki masz puste (sól i nabłyszczacz ), to ich ustawienie nie ma żadnego sensu bo nie ma co nastawić. Dodawanie wszystkich dodatków typu sól i itp. ma tylko na celu drążenie naszych portfeli bo np. sól ma na celu zmiękczanie wody i jest potrzebna do każdego płukania a w kostce jest zużyta z 1 ciepłym myciem pozostałe są bez zmiękczania bo soli juz nie ma. Nabłyszczacz też jest zużywany w czasie 1 ciepłego mycia a tak naprawdę potrzebny jest jako ostatnie ciepłe mycie bo wtedy czyste już naczynia trzeba nabłyszczyć.

• #3 06 Wrz 2015 11:45
    piokrza
    Poziom 27  

egon42 to wytłumacz mi dlaczego efekt mycia i suszenia jest nieporównywalnie lepszy przy stosowaniu drogich tabletek Finish Quantum Shine & Protect, niż przy stosowaniu wszystkich dodatków osobno (proszek, sól, nabłyszczacz) i/lub tańszych tabletek "Classic" tej samej marki? Ostatnio jak stosowałem dość tanie tabletki 7w1 z Carrefour to sztućce zaczęły śniedzieć/czernieć, a w zmywarce wszystko mokre...i niedomyte. Podobnie z innymi tanimi markami, np. Glossima z Biedronki.

Pytałem też, czy regulacja dozowania nabłyszczacza wydłuża/skraca czas suszenia - bo mam wrażenie że tak: kiedyś kontrolowałem cały cykl programu "Eko 50 st." i przy ustawieniu nabłyszczacza '1' mycie z płukaniami trwało dłużej jak suszenie (20 minut), a przy ustawieniu '6' - suszenie było dłuższe (45 minut). Jeśli chodzi o ustawienie soli, zawsze było na '1' bo wg instrukcji to odpowiadało przedziałowi twardości wody jaką mam w kranie, a po myciu zasadniczym, a przed płukaniami następowała regeneracja wymiennika (wielokrotne napuszczanie, 'mielenie' i wypuszczanie wody). Czujnik braku soli działa, bo na wyświetlaczu świeci dioda soli obok diody nabłyszczacza. Przy ustawieniu dozowania soli na '0' nie pobierało i nie wypompowywało tej wody w tym samym okresie, a czujnik soli był wyłączony bo pomimo wcześniejszego zużycia soli ta dioda na wyświetlaczu gasła. I tu mam pytanie: czy jeśli nie będzie dodawana sól, a dozowanie wciąż ustawione będzie na '1', to ten wymiennik jonowy przez brak regeneracji i wciąż ładowanie wapniem z napływającej wody jakoś się nie "uszkodzi"? Pytam, bo logika podpowiada że ustawienie na '0' powoduje zmniejszenie zużycia wody, skoro nie jest ona już zużywana do cyklicznej regeneracji wymiennika w trakcie cyklu (między zakończeniem mycia zasadniczego a pierwszym płukaniem), czy nie?

• #4 06 Wrz 2015 21:35
    skryn
    Admin grupy AGD

piokrza napisał:
    egon42 to wytłumacz mi dlaczego efekt mycia i suszenia jest nieporównywalnie lepszy przy stosowaniu drogich tabletek Finish Quantum Shine & Protect, niż przy stosowaniu wszystkich dodatków osobno (proszek, sól, nabłyszczacz) i/lub tańszych tabletek "Classic" tej samej marki? Ostatnio jak stosowałem dość tanie tabletki 7w1 z Carrefour to sztućce zaczęły śniedzieć/czernieć, a w zmywarce wszystko mokre...i niedomyte. Podobnie z innymi tanimi markami, np. Glossima z Biedronki.

Pytałem też, czy regulacja dozowania nabłyszczacza wydłuża/skraca czas suszenia - bo mam wrażenie że tak: kiedyś kontrolowałem cały cykl programu "Eko 50 st." i przy ustawieniu nabłyszczacza '1' mycie z płukaniami trwało dłużej jak suszenie (20 minut), a przy ustawieniu '6' - suszenie było dłuższe (45 minut). Jeśli chodzi o ustawienie soli, zawsze było na '1' bo wg instrukcji to odpowiadało przedziałowi twardości wody jaką mam w kranie, a po myciu zasadniczym, a przed płukaniami następowała regeneracja wymiennika (wielokrotne napuszczanie, 'mielenie' i wypuszczanie wody). Czujnik braku soli działa, bo na wyświetlaczu świeci dioda soli obok diody nabłyszczacza. Przy ustawieniu dozowania soli na '0' nie pobierało i nie wypompowywało tej wody w tym samym okresie, a czujnik soli był wyłączony bo pomimo wcześniejszego zużycia soli ta dioda na wyświetlaczu gasła. I tu mam pytanie: czy jeśli nie będzie dodawana sól, a dozowanie wciąż ustawione będzie na '1', to ten wymiennik jonowy przez brak regeneracji i wciąż ładowanie wapniem z napływającej wody jakoś się nie "uszkodzi"? Pytam, bo logika podpowiada że ustawienie na '0' powoduje zmniejszenie zużycia wody, skoro nie jest ona już zużywana do cyklicznej regeneracji wymiennika w trakcie cyklu (między zakończeniem mycia zasadniczego a pierwszym płukaniem), czy nie?

Masz używać przede wszystkim głowy. Jak ta Twoja głowa nie jest wyprana poprzez reklamy, to zaczniesz używać osobno soli, osobno nabłyszczacza i osobno proszku do mycia (nie twardych tabletek).
    I przestań bredzić o oszczędności wody ustawianiem jakiejś twardości na najmniejszą nastawę, bo to już zakrawa na kpiny, a nie na poważne Forum... :(
    Poczytaj tu trochę. Jest tematów od groma, A Ty próbujesz zawracać kijem Wisłę...

• Pomocny post
    #5 06 Wrz 2015 21:59
    IvIaReK
    Poziom 11  

To tak jak z klejem uniwersalnym do wszystkiego: czyli nie wiadomo do czego. Zdecydowanie polecam wszystko osobno: sól, proszek i nabłyszczacz. Z tym ostatnim nie należy przesadzać, bo zawiera środki konserwujące, które zasychają na powierzchni (bardzo mile błyszczącej), tylko potem są wchłaniane wraz z napojami, daniami do naszych organizmów. Nabłyszczacz mam ustawiony..., ale na najniższym poziomie. Poza tym, skoro sam producent zaleca stosowanie osobnej w przypadku twardej wody http://www.finish.pl/faq/#faq=5300,, to i średnia się na nią 'łapie'. Takie życie.

• #6 07 Wrz 2015 01:07
    piokrza
    Poziom 27  

ale że...co? :) przecież napisałem:

piokrza napisał:
    to wytłumacz mi dlaczego efekt mycia i suszenia jest nieporównywalnie lepszy przy stosowaniu drogich tabletek Finish Quantum Shine & Protect, niż przy stosowaniu wszystkich dodatków osobno (proszek, sól, nabłyszczacz) i/lub tańszych tabletek "Classic" tej samej marki? Ostatnio jak stosowałem dość tanie tabletki 7w1 z Carrefour to sztućce zaczęły śniedzieć/czernieć, a w zmywarce wszystko mokre...i niedomyte. Podobnie z innymi tanimi markami, np. Glossima z Biedronki.

W ogóle nie czytacie ze zrozumieniem. Ja nie pytam się o to jaki rodzaj detergentu jest "najlepszy", bo to już wiem. Zatem nie, dziękuję. Wszystko osobno już testowałem i LEPIEJ spisują się kapsulki Quantum ;)

Pytałem natomiast o coś zupełnie innego.

Dlatego: proszę następnym razem czytać ZE ZROZUMIENIEM, a nie pisać głupich i nic nie wnoszących komentarzy do mojego wątku. Dziękuję.

• #7 07 Wrz 2015 10:13
    esem
    Poziom 17  

@egon42 wytłumaczył Ci super - przeczytaj jeszcze raz ze zrozumieniem.
    Stosuj sobie tabletki jakie chcesz - sprawdź też kostkę do WC.
    Ale nie pierz bez soli (bo kamień jak już kostka popłynęła do szamba) i stosuj nabłyszczacz (bo kostka już dawno jest w szambie a nie w zmywarce).
    Czytaj powoli aż zrozumiesz po co jest sól, po co jest nabłyszczacz i czego nie da Ci kostka 13in1.

• #8 07 Wrz 2015 10:17
    piokrza
    Poziom 27  

Nic mi nie wytłumaczył tak jak Ty, tylko wyśmiał i wyszydził - tak jak i Ty. To jest poziom forum elektroda.pl by komuś w ten "miły" sposób odpisywać? Lepiej żebyście Ty i skryn w ogóle nie zabierali głosu bo w NICZYM mi nie pomagacie.

Ponawiam pytanie do INNYCH. Proszę czytać ze zrozumieniem w czym NAPRAWDĘ tkwi problem.

• #9 07 Wrz 2015 10:23
    esem
    Poziom 17  

piokrza napisał:
    nic mi nie wytłumaczył tak jak Ty Nie pisz mi takich bezsensownych i przygłupawych komentarzy w moim wątku, jeśli nie umiesz normalnie po ludzku wytłumaczyć!

Po pierwszym ciepłym mycia już nie masz tabletki w zmywarce. Na dalsze czynności technologiczne zmywarka nie ma: soli, nabłyszczacza i Twojej cudownej tabletki.
    Wytłumaczyłem jak przysłowiowej "krowie na rowie" - prościej się nie da.
    Jak dalej nie rozumiesz - to zamknij temat. Bo już nie zrozumiesz.

• #10 07 Wrz 2015 10:37
    piokrza
    Poziom 27  

I jeszcze coś. Nie interesują mnie Wasze prywatne opinie "co jest lepsze: wszystko osobno czy wszystko w jednym?". Wiem że takie wątki już były, dlatego o to nie zapytałem (!).

Ostatnie pytanie jakie zadałem w pierwszym moim komentarzu dotyczyło pracy wymiennika jonowego bez soli przy stosowaniu tabletek, czy można go bez obawy zostawić na poprzednim ustawieniu z dozowaniem soli czy może ustawić dozowanie na "0", skoro sól i tak nie będzie zużywana, to czy przez wymiennik dalej będzie przepływać ta zakamieniała woda (?)...czekam zatem na rady osób które UMIEJĄ czytać ze zrozumieniem to co ktoś pisze.

• #11 07 Wrz 2015 11:03
    Stefciu_B
    Specjalista AGD

piokrza napisał:
    I tu mam pytanie: czy jeśli nie będzie dodawana sól, a dozowanie wciąż ustawione będzie na '1', to ten wymiennik jonowy przez brak regeneracji i wciąż ładowanie wapniem z napływającej wody jakoś się nie "uszkodzi"?

Uszkodzi się
    piokrza napisał:
    Ostatnie pytanie jakie zadałem w pierwszym moim komentarzu dotyczyło pracy wymiennika jonowego bez soli przy stosowaniu tabletek, czy można go bez obawy zostawić na poprzednim ustawieniu z dozowaniem soli czy może ustawić dozowanie na "0", skoro sól i tak nie będzie zużywana, to czy przez wymiennik dalej będzie przepływać ta zakamieniała woda (?)

możesz go sobie tak zostawić na własną odpowiedzialność i ryzyko, że w końcu zmywarka odmówi Ci posłuszeństwa i nie będzie np. pobierać wcale wody.

• #12 07 Wrz 2015 11:09
    piokrza
    Poziom 27  

Stefciu_B napisał:
    piokrza napisał:
    I tu mam pytanie: czy jeśli nie będzie dodawana sól, a dozowanie wciąż ustawione będzie na '1', to ten wymiennik jonowy przez brak regeneracji i wciąż ładowanie wapniem z napływającej wody jakoś się nie "uszkodzi"?

Uszkodzi się

Czyli w ustawieniu "0" woda z sieci wciąż przepływa przez wymiennik, tak? Czy wiesz czym to ustawienie różni się od ustawień '1-2-3' w których wg producenta sól jest pobierana?

• Pomocny post
    #13 07 Wrz 2015 19:04
    kris8888
    Poziom 26  

piokrza napisał:

Czyli w ustawieniu "0" woda z sieci wciąż przepływa przez wymiennik, tak?

Z tego co sprawdziłem w swojej zmywarce (mam Siemensa) to woda z sieci zawsze przepływa przez wymiennik niestety stopniowo go "zapychając". Pozycja "0" albo wyłącza całkowicie przepłukiwanie wymiennika solanka, albo to przepłukiwanie odbywa się bardzo rzadko. Pozycje 1, 2 i 3 róznia się tylko okresem czasu liczonym ilością zmywań, między którymi zmywarka włącza program przepłukiwania wymiennika solanką.

Dlatego tak jak koledzy wcześniej radzili, sól używaj bezwzględnie zawsze i ustaw odpowiednio do twardości wody. Nabłyszczacz możesz sobie odpuścić, nie ma on wpływu na żywotnośc zmywarki, co najwyżej na jakość mycia i suszenia.

• #14 07 Wrz 2015 19:24
    piokrza
    Poziom 27  

Dzięki. Ostatnie pytanie, czy jest jakiś okres "żywotności" wkładu (żywicy) wymiennika? Zmywarka ma już 10 lat i nie wiem czy ten wymiennik w ogóle działa...kamienia niby nie ma, ale woda niezbyt twarda, może to za sprawą detergentów z substancjami zmiękczającymi nie ma w niej żadnych osadów z kamienia.

• Pomocny post
    #15 07 Wrz 2015 19:58
    kris8888
    Poziom 26  

Wymiennik, jeśli jest regularnie przepłukiwany solanką, jest praktycznie niezniszczalny.
    Jeśli nie jest przepłukiwany to w najlepszym przypadku przestaje całkowicie odkamieniać wodę a w najgorszym wypadku po kilku latach dodatkowo utrudnia jej przepływ. Czas kiedy pojawi się potencjalny problem zależy od twardości wody.

Substancje zmiękczające wodę zawarte w detergentach nie mają tu nic do rzeczy, bo one zmiękczają wodę, która już dostała się do komory zmywarki, a nie wodę, która trafia na wymiennik.

Nawet jak 10 lat nie używałeś soli to wystarczy raz ją wsypać do zasobnika i ustawić maksymalne dozowanie. Jest szansa, że wymiennik się zregeneruje po kilku(-nastu) zmywaniach. Potem ustawić zgodnie z twardością wody.

• #16 12 Lip 2016 00:18
    piokrza
    Poziom 27  

z uwagi na wyczerpanie moich pytań w temacie zamykam

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo