Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wyłącza główny bezpiecznik po pewnym czasie pracy pralki.

06 Wrz 2015 14:00 1878 16
  • Poziom 4  
    Witam
    gdy pralka popracuje jakiś czas (20min) nagle wyłącza główny bezpiecznik w całym domu, po przełączeniu pralki do innego gniazdka (w innym układzie) pralka przechodzi cały cykl. Po kilku próbach zaczęło wyłączać randomowe bezpieczniki np łazienka + pokój(pokój nie był pod żadnym obciążeniem). Jeszcze jedno, po tym jak zacznie wyłączać bezpiecznik główny i podłączy się do tego samego gniazdka (łazienka) suszarkę, to wszystko o dziwo pracuje. Dziwne to, jakieś pomysły?
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 15  
    To jest wyłącznik różnicowo-prądowy. Prawdopodobnie do obudowy pralki przebija się jakiś prąd.

Te wyłącznik się wyłączy jeśli w którymkolwiek gniazdu z przewodem PE (bolcem) podłączysz wadliwe urządzenie które ma przebicie na obudowę a wykonane w I klasie ochronności.

W twoim przypadku widocznie jest to pralka. Wezwij fachowca żeby zrobił pomiary izolacji, jakieś elektrozawory (np. woda się dostaje gdzieś gdzie nie powinna bądź coś zawilgło).

neeken napisał:
    po przełączeniu pralki do innego gniazdka (w innym układzie) pralka przechodzi cały cykl.

Co znaczy w innym układzie? Może to gniazdko akurat jest nieuziemione?
  • Moderator Elektrotechnika
    Na temat stosowania wyłącznika różnicowo-prądowego 3f do obwodów 1f było wiele razy.
    Napisz dokładnie co odłącza zasilanie.
  • Poziom 15  
    Topolski Mirosław napisał:
    Na temat stosowania wyłącznika różnicowo-prądowego 3f do obwodów 1f było wiele razy.

Tam dalej jest zabezpieczenie do kuchenki indukcyjnej 400V
    strfind napisał:

Tam dalej jest zabezpieczenie do kuchenki indukcyjnej 400V

A co według Ciebie jest zabezpeczone wyłącznikem różnicowo prądowym?
    Dobrze by było aby autor zaprezentował wnętrze.
  • Poziom 4  
    Drugie gniazdko, gdzie po podłączeniu wszystko działa poprawnie jest uziemione (razem z przedłużaczem). Inny układ - chodzi mi o to że gniazdo do innego bezpiecznika podpięte.
    "zaprezentował wnętrze" - tak, jest tam kuchenka indukcyjna jeżeli chodzi o to.

Zasilanie jest odłączane gdy do gniazda w łazience podłączona jest pralka(która wcześniej pracowała), 0.5 sekundy i następuję wyłączenie
  • Poziom 15  

Wydaje mi się, że skoro są tam trzy fazy to ktoś rozdzielił obwody do gniazdek pokoi/łazienki/kuchni na te trzy fazy i wszystkie powinny być zabezpieczone tą różnicówką.
    strfind napisał:

Wydaje mi się, że skoro są tam trzy fazy to ktoś rozdzielił obwody do gniazdek pokoi/łazienki/kuchni na te trzy fazy i wszystkie powinny być zabezpieczone tą różnicówką.

Przeczytaj mój pierwszy post .
  • Poziom 4  
    przy podłączeniu czajnika (z bolcem) nic nie wyłącza bezpiecznika, po czym jak podłączy się chwile później pralkę to już wyłącza. Może być tak, że bolec który jest na przedłużaczu/drugim gniazdu (lub w ogóle nie jest podłączyny do tej różnicówki, nie wiem dokładnie na jakiej zasadzie to działa) jest uszkodzony i dlatego nie wyłącza, a na pralce ciągle gdzieś jest jakieś przebicie?
    Ewentualnie czy jest w ogóle sens bawić się w wymianę bezpiecznika od łazienki?
  • Moderator
    neeken napisał:

Ewentualnie czy jest w ogóle sens bawić się w wymianę bezpiecznika od łazienki?

Nie, nie ma. Nie potrafisz nawet podać właściwych informacji, co wcale nie jest zarzutem, nie wszyscy muszą być elektrykami, jednak w takiej sytuacji jedynym rozsądnym wyjściem jest diagnoza instalacji na miejscu. Ja na przykład nadal nie wiem które zabezpieczenie zadziałało, jakie jest obciążenie obwodu, jaki rozdział na obwody itp.
    Wezwij elektryka.
  • Poziom 39  
    Autor sam się nie orientuje. Nawet nie powinien majstrować na instalacji.
    Więc musi dać zarobić elektrykowi.

Pralkę można sprawdzić, czy nie ma upływu. Stosując zewnętrzne, dodatkowe RCD jednofazowe.
  • Poziom 4  
    Ok, tak zrobię. Rozumiem, że robienia prania na tym drugim gniazdku to nie najlepszy pomysł?
  • Moderator
    neeken napisał:
    Ok, tak zrobię. Rozumiem, że robienia prania na tym drugim gniazdku to nie najlepszy pomysł?

To może być zły pomysł w Twoim przypadku..
  • Poziom 27  
    Witam
    Najczęstszymi problemami z upływnością w pralce jest grzałka i może ona powodować wyłączenia RCD. Należałby to sprawdzić.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 20  
    haneb napisał:
    U mnie wyzwalanie RCD powodował termistor NTC. Był uszkodzony i przy okazji poleciał rezystor na płytce.

Haha na pewno autor to naprawi:) Tu potrzebna jest wizyta elektryka z miernikiem, a jeśli chcemy zaoszczędzić to odłączmy PE i zacznijmy kopać dół..
  • Poziom 39  
    neeken napisał:
    Napisałem w poprzednim poście.
    Cytat:
    Pralkę można sprawdzić, czy nie ma upływu. Stosując zewnętrzne, dodatkowe RCD jednofazowe.