Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wyłącza główny bezpiecznik po pewnym czasie pracy pralki.

neeken 06 Wrz 2015 14:00 1713 16
  • #1 06 Wrz 2015 14:00
    neeken
    Poziom 4  

Witam
    gdy pralka popracuje jakiś czas (20min) nagle wyłącza główny bezpiecznik w całym domu, po przełączeniu pralki do innego gniazdka (w innym układzie) pralka przechodzi cały cykl. Po kilku próbach zaczęło wyłączać randomowe bezpieczniki np łazienka + pokój(pokój nie był pod żadnym obciążeniem). Jeszcze jedno, po tym jak zacznie wyłączać bezpiecznik główny i podłączy się do tego samego gniazdka (łazienka) suszarkę, to wszystko o dziwo pracuje. Dziwne to, jakieś pomysły?

0 16
  • #2 06 Wrz 2015 14:01
    strfind
    Poziom 15  

To jest wyłącznik różnicowo-prądowy. Prawdopodobnie do obudowy pralki przebija się jakiś prąd.

Te wyłącznik się wyłączy jeśli w którymkolwiek gniazdu z przewodem PE (bolcem) podłączysz wadliwe urządzenie które ma przebicie na obudowę a wykonane w I klasie ochronności.

W twoim przypadku widocznie jest to pralka. Wezwij fachowca żeby zrobił pomiary izolacji, jakieś elektrozawory (np. woda się dostaje gdzieś gdzie nie powinna bądź coś zawilgło).

neeken napisał:
    po przełączeniu pralki do innego gniazdka (w innym układzie) pralka przechodzi cały cykl.

Co znaczy w innym układzie? Może to gniazdko akurat jest nieuziemione?

0
  • #3 06 Wrz 2015 14:05
    Topolski Mirosław
    Moderator Elektrotechnika

Na temat stosowania wyłącznika różnicowo-prądowego 3f do obwodów 1f było wiele razy.
    Napisz dokładnie co odłącza zasilanie.

0
  • #4 06 Wrz 2015 14:06
    strfind
    Poziom 15  

Topolski Mirosław napisał:
    Na temat stosowania wyłącznika różnicowo-prądowego 3f do obwodów 1f było wiele razy.

Tam dalej jest zabezpieczenie do kuchenki indukcyjnej 400V

0
  • #5 06 Wrz 2015 14:10
    Topolski Mirosław

strfind napisał:

Tam dalej jest zabezpieczenie do kuchenki indukcyjnej 400V

A co według Ciebie jest zabezpeczone wyłącznikem różnicowo prądowym?
    Dobrze by było aby autor zaprezentował wnętrze.

0
  • #6 06 Wrz 2015 14:14
    neeken
    Poziom 4  

Drugie gniazdko, gdzie po podłączeniu wszystko działa poprawnie jest uziemione (razem z przedłużaczem). Inny układ - chodzi mi o to że gniazdo do innego bezpiecznika podpięte.
    "zaprezentował wnętrze" - tak, jest tam kuchenka indukcyjna jeżeli chodzi o to.

Zasilanie jest odłączane gdy do gniazda w łazience podłączona jest pralka(która wcześniej pracowała), 0.5 sekundy i następuję wyłączenie

0
  • #7 06 Wrz 2015 14:21
    strfind
    Poziom 15  

Wydaje mi się, że skoro są tam trzy fazy to ktoś rozdzielił obwody do gniazdek pokoi/łazienki/kuchni na te trzy fazy i wszystkie powinny być zabezpieczone tą różnicówką.

0
  • #8 06 Wrz 2015 14:35
    Topolski Mirosław

strfind napisał:

Wydaje mi się, że skoro są tam trzy fazy to ktoś rozdzielił obwody do gniazdek pokoi/łazienki/kuchni na te trzy fazy i wszystkie powinny być zabezpieczone tą różnicówką.

Przeczytaj mój pierwszy post .

0
  • #9 06 Wrz 2015 14:41
    neeken
    Poziom 4  

przy podłączeniu czajnika (z bolcem) nic nie wyłącza bezpiecznika, po czym jak podłączy się chwile później pralkę to już wyłącza. Może być tak, że bolec który jest na przedłużaczu/drugim gniazdu (lub w ogóle nie jest podłączyny do tej różnicówki, nie wiem dokładnie na jakiej zasadzie to działa) jest uszkodzony i dlatego nie wyłącza, a na pralce ciągle gdzieś jest jakieś przebicie?
    Ewentualnie czy jest w ogóle sens bawić się w wymianę bezpiecznika od łazienki?

0
  • #10 06 Wrz 2015 14:45
    retrofood
    Moderator

neeken napisał:

Ewentualnie czy jest w ogóle sens bawić się w wymianę bezpiecznika od łazienki?

Nie, nie ma. Nie potrafisz nawet podać właściwych informacji, co wcale nie jest zarzutem, nie wszyscy muszą być elektrykami, jednak w takiej sytuacji jedynym rozsądnym wyjściem jest diagnoza instalacji na miejscu. Ja na przykład nadal nie wiem które zabezpieczenie zadziałało, jakie jest obciążenie obwodu, jaki rozdział na obwody itp.
    Wezwij elektryka.

0
  • #11 06 Wrz 2015 14:55
    CYRUS2
    Poziom 37  

Autor sam się nie orientuje. Nawet nie powinien majstrować na instalacji.
    Więc musi dać zarobić elektrykowi.

Pralkę można sprawdzić, czy nie ma upływu. Stosując zewnętrzne, dodatkowe RCD jednofazowe.

0
  • #12 06 Wrz 2015 15:10
    neeken
    Poziom 4  

Ok, tak zrobię. Rozumiem, że robienia prania na tym drugim gniazdku to nie najlepszy pomysł?

0
  • #13 06 Wrz 2015 15:17
    retrofood
    Moderator

neeken napisał:
    Ok, tak zrobię. Rozumiem, że robienia prania na tym drugim gniazdku to nie najlepszy pomysł?

To może być zły pomysł w Twoim przypadku..

0
  • #14 06 Wrz 2015 21:32
    msgow
    Poziom 27  

Witam
    Najczęstszymi problemami z upływnością w pralce jest grzałka i może ona powodować wyłączenia RCD. Należałby to sprawdzić.
    Pozdrawiam.

0
  • #16 08 Wrz 2015 00:14
    Adam_Bandit
    Poziom 20  

haneb napisał:
    U mnie wyzwalanie RCD powodował termistor NTC. Był uszkodzony i przy okazji poleciał rezystor na płytce.

Haha na pewno autor to naprawi:) Tu potrzebna jest wizyta elektryka z miernikiem, a jeśli chcemy zaoszczędzić to odłączmy PE i zacznijmy kopać dół..

0
  • #17 08 Wrz 2015 08:01
    CYRUS2
    Poziom 37  

neeken napisał:
    Napisałem w poprzednim poście.
    Cytat:
    Pralkę można sprawdzić, czy nie ma upływu. Stosując zewnętrzne, dodatkowe RCD jednofazowe.

0