Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Mercedes W203 - moduł świec żarowych - działanie

araass 06 Sep 2015 14:10 4722 6
 • #1
  araass
  Level 9  
  Witam :D
  Mam pacjenta jak w tytule 2001r. 220CDI. Właściciel skarży się na ciężkie uruchamianie silnika z rana. W pamięci sterownika tylko błąd P1664-008 dotyczący podgrzewacza płynu chłodzącego. Nie sądze, żeby miał wpływ na samo uruchomienie silnika. Stwierdziłem pęcherzyki powietrza w przewodach paliwowych na obwodzie niskiego ciśnienia więc zamówiłem w tych przezroczystych więc czekam już na komplet z ASO. Po za tym wyraźnie z nich cieknie, więc sprawa wydaje się jasna, ale nie pokoi mnie jeszcze fakt, że sterownik świec żarowych nie podaje napięcia na świece żarowe. Po przekręceniu zapłonu zapala się kontrolka świec żarowych i po chwili gaśnie (normalne) jednak jest brak napięć na świece. Mierzone woltomierzem i probówką, bezposrednio za modułem i przy świecach. Niestety nie mogę zatrzymać samochodu na noc żeby sprawdzić rano, ale wydaje mi się że jak kontrolka się zapala to powinno być grzanie. W czasie włączenia zapłonu do modułu dochodzi dosłownie na 2 s napięcie akumulatora (przewód czarno-czerwony) a na drugi przewód (brązowo-biały) cały czas masa - czyli jakby był sterowany. Odczyt temp. silnika wydaje się być w normie.
  I tu pytanie do kolegów - wymieniać moduł?
  Czy pozostać na doszczelnieniu układu paliwowego i zobaczymy jak będzie?
  Niestety czytam Diagunem i nie mam akurat w parametrach sterowania świecami.

  Pozdrawiam
 • #2
  zodiakmenda
  Level 21  
  Zasymuluj czujnik temperatury żeby widział -10 i wtedy sprawdź czas grzania.
 • #3
  mrose
  Level 11  
  witam, mam taki problem z świecami żarowymi: po rozebraniu modułu przekaźnik nie przełącza, świece sprawdzone od strony wtyczki odłączonej od modułu i maja wszystkie równo 0,6 ohm. napiecie na sterownik przychodzi 2 przewodami na których faluje napięcie od 8 do 12VDC - czy tak mam być? po przyłożeniu zewnętrznego napięcia 12VDC przekaźnik nie przełącza. prosze o pomoc w diagnozie problemu.
 • #5
  mrose
  Level 11  
  A gdzie jest ten czujnik temperatury (może być do wymiany) i w jaki sposób obniżyć temp. by odczytywał -10?
 • #7
  mrose
  Level 11  
  profilaktycznie zamówiłem czujnik temp. płynu chłodzącego (tylko 35PLN), tylko mały problem -nie wiem gdzie on się znajduje? a jutro chciałbym go wymienić. proszę o pomoc kolegów.