Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Cz piec wolnostojący ogrzeje mieszkanie do 40m2

06 Wrz 2015 19:30 1398 17
  • Poziom 14  
    moim zdaniem nie ma szans,tym bardzie że przecież to nie jest jedno pomieszczenie.
  • Poziom 28  
    A temat izolacji i bezwładności przerobiony? Jeśli nic nie ucieknie to nagrzejesz świeczką.
  • Poziom 11  
    Zapomniałem dodać , budynek jest po termomodernizacji , okna są nowe.
    Teraz też używam piec kaflowy tylko stary i duży , chodzi mi czy w tych piecach zastosowane jest może jakieś inne rozwiązanie które daje więcej i lepiej trzyma ciepło?
  • Poziom 34  
    10kW to na tę małą powierzchnię aż za dużo (i to zdecydowanie za dużo), ale czy to jest jedno pomieszczenie, czy więcej niż jedno. Gdy więcej niż jedno, to problem byłby w dystrybucji ciepła - by się rozeszło po pozostałych pomieszczeniach (w tym, w którym jest piec może być arabski upał a inne mogą być źle ogrzane). Wątpię, by stary piec kaflowy dawał więcej mocy niż 10kW (wkłady elektryczne do pieców kaflowych to max. 5,4kW, ale węgiel daje zapewne więcej ciepła).
  • Poziom 11  
    Wszystko jasne , tylko że w tym momencie mam właśnie ten duży stary piec kaflowy który spokojnie ogrzewa te 3 pomieszczenia które posiadam.
  • Poziom 28  
    Poznasz różnice w wartosci kalorycznej węgla i drewna. To już coś.
  • Specjalista - systemy grzewcze
    Jest tendencja do budowy kominków akumulacyjnych w "starym stylu" wszystko inne to praktyczne spalarki opału, wiele energii tracone w komin.
    Imo zdun, przegląd, remont będzie to najtańsze źródło ciepła przy kozie rachunek sporo w górę. Coś za Coś, w tym wypadku m^2 przełożą się na rachunek ekonomiczny, a jeśli nawet zmienić to i tak zasięgnij opinii zduna (prawdziwego).
  • Poziom 18  
    Żaden nowoczesny piec nie będzie tak trzymał ciepła jak stary piec kaflowy
  • Poziom 26  
    10kW źródło ciepła oczywiście ogrzeje Ci mieszkanie. Pozostaje się dowiedzieć jak zmierzono jego moc i w jakich warunkach spalania ta moc jest osiągalna. Istotne jest paliwo - tu chyba drewno. To jest wiedza elementarna, ale przed zakupem powinieneś ją posiąść. Drewno rożnych gatunków, różnej wilgotności ma różne wartości opałowe. Drewno niewłaściwe w przyśpieszonym tempie zniszczy poprzez korozję komorę spalania a niekiedy i komin. Niewłaściwa temperatura spalania drewna to kolejny problem. Jednym słowem, paląc drewnem możesz doświadczyć kłopotów, których nie znają palący innym paliwem. Jeśli ten piecyk służyłby trochę jako ozdoba pokoju, a trochę dogrzewaniu, to to co napisałem nie byłoby tak ważne.
    Pozdrawiam

Dodano po 6 [minuty]:

bodziot napisał:
    Żaden nowoczesny piec nie będzie tak trzymał ciepła jak stary piec kaflowy
    Buforem ciepła w mieszkaniu w niewielkim stopniu są grzejniki, czy jak tym przypadku piec. Większość ciepła akumulują ściany, stropy i wszystkie zgromadzone w mieszkaniu graty.
    Pozdrawiam
  • Poziom 18  
    Nie zgodzę się z tym, zasada palenia w piecu kaflowym to rozgrzać go ,zamknąć wszystkie drzwiczki i korzystać z ciepła jakie oddaje piec.
  • Poziom 26  
    bodziot napisał:
    Nie zgodzę się z tym, zasada palenia w piecu kaflowym to rozgrzać go ,zamknąć wszystkie drzwiczki i korzystać z ciepła jakie oddaje piec.
    Komu albo czemu oddaje ten piec ciepło i do jakiego momentu trwa ten proces?
  • Poziom 18  
    założyciel tematu pyta
    krzycho2317 napisał:
    Zapomniałem dodać , budynek jest po termomodernizacji , okna są nowe.
    Teraz też używam piec kaflowy tylko stary i duży , chodzi mi czy w tych piecach zastosowane jest może jakieś inne rozwiązanie które daje więcej i lepiej trzyma ciepło?

Więc mu odpowiadam
    101pawel napisał:
    bodziot napisał:

Otoczeniu oczywiście do czasu wyrównania temperatury pieca z temperaturą otoczenia, i będzie to tym dłużej trwało im bardziej będzie rozgrzany piec i im większa będzie jego masa
  • Poziom 34  
    101pawel napisał:
    10kW źródło ciepła oczywiście ogrzeje Ci mieszkanie. Pozostaje się dowiedzieć jak zmierzono jego moc i w jakich warunkach spalania ta moc jest osiągalna. Istotne jest paliwo - tu chyba drewno.

Czy wyraźnie napisano, że opałem ma być drewno? Może akurat węgiel (albo drewno lub węgiel)? Jeśli drewno, to najwyższą wartość opałową ma twarde (przede wszystkim bukowe).
  • Poziom 26  
    101pawel napisał:
    bodziot napisał:
    Otoczeniu oczywiście do czasu wyrównania temperatury pieca z temperaturą otoczenia, i będzie to tym dłużej trwało im bardziej będzie rozgrzany piec i im większa będzie jego masa

Co to jest to otoczenie?Nie odpowiadaj, bo to niema sensu.
    Wymiana odbywa się między piecem a tym co ma temperaturę najniższą w jego sąsiedztwie. Są to jak Ci wcześniej napisałem ściany, strop i podłoga. Im większa różnica temperatur wymienionych elementów konstrukcyjnych mieszkania, tym piec szybciej oddaje im swoje ciepło. Po pewnym czasie, zazwyczaj trwa to kilka dni intensywnego grzania, temperatura ścian, stropu i podłogi osiąga stan równowagi, tzn. nie podnosi się bardziej, bo nie pozwala na to temperatura zewnętrzna. Zakumulowane w ścianach ciepło pozwala na palenie w piecu z przerwami. Możesz ten swój piec kaflowy, jak piszesz, - rozpalić, pozamykać i czekać aż wystygnie, ale tylko dlatego, że wcześniej władowałeś masę ciepła w ścienny bufor. Piec kaflowy nie jest jakimś cudownym wynalazkiem, miał w historii swoje 5 minut, tak jak swoje 5 minut miał mi. termofor. Na kończę i wstawiam definitywny EOT; "praw fizyki pan nie zmienisz".
  • Poziom 1  
    Temat prawie wyczerpany - dla uzupełnienia- drewno ma kaloryczność prawie dwa razy mniejszą niż węgiel - do spalania w kominkach i piecach kominkowych drewno gatunków iglastych nie jest zalecane ze względu na zanieczyszczanie komina.W kominkach nie wolno palić w nocy - masa tych piecyków to niewiele ponad 100 kg a tym samym akumulują niewiele ciepła i wymagają stałego dokładania paliwa.Pozostaje piec kaflowy, który po nagrzaniu w dzień , wygaszeniu paliwa i szczelnym zamknięciu bezpiecznie będzie oddawał ciepło do momentu zrównania temperatur z otoczeniem Andrzej
  • Specjalista - systemy grzewcze
    teperatury spalin, sprawność systemu

Piec akumulacyjny (kaflowy wcale nie musi być akumulacyjny) wstawia w otoczenie dodatkową masę powiedzmy 2 tony cegły lub innego materiału, a temperatura spalin spalin z 350 spada do 100.
    Koza prawie zawsze bedzie miała wyższą temp spalin niż piec kaflowy (wodny układ wypada znacznie lepiej)
    Wykorzystanie energii zgromadzonej w drewnie i wytworzonej w procesie spalania bedzie zależna od masy i energii oddanej do tej masy całościowo.
    Dlatego pisałem o tendencji przy kominakach piecech itp. Reesztę załatwia ekonomia...
  • Poziom 34  
    Widziałem te piece w sprzedaży w Castoramie. Napisane, że jako paliwo może być stosowane drewno, węgiel, brykiety.