Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

INTEL tunning Opis i pytania - Prezentuje moje podkręcenie + kilka pytań

06 Wrz 2015 21:44 1053 4
  • Poziom 3  
    Specyfikacja:

Płyta główna, MSI Z87 G-45. Mostek Z87. Podstawka 1150

Proc. Intel Haswel.l I5 4460. LGA 1150. CPU 4x3.20 GHZ. (boost 3.30,40 GHZ) Technologia 22 nm.

Pamięć. 2x Kingston 8Gb. Częstotliwość oryginalna 2400 Mhz.

Zasilacz markowy Thermaltake 850 Watt.

Grafika. 1x GeForce GTX 970 (specyfikacje każdy zna, Bez OC z możliwością OC)

Proszę Państwa, spodobało mi się podkręcanie więc, byłem ciekaw co uzyskam. Może na początek zadam pytania co do mojego OC.

Udało mi się uzyskać, moc (podaną poniżej) robiąc (*) Ale gdy tylko próbuję dodać 50 Mhz. To koniec. Z testowaniem różnych napięć komputer chodzi 6 d0 30 sekund z czarnym ekranem. Może za małe napięcia ? Nie przekraczam:
    VCCIN Voltage 1.900
    CPU CORE VOLTAGE 1.250
    CPU RING VOLTAGE 1.170

Czy ktoś miał styczność z taką specyfikacją, i może mi doradzić jakie napięcia stosuje i technologie OC ?
    Czy to jest maximum procesora? Czy strach podnoszenia bardziej napięć nie pozwala dojechać do 3.6

Oglądając zdjęcia proszę patrzeć na Current Ring Frequency - co prawda nie jest to zegar cpu a jego transmisji (jeśli mogę się tak wyrazić) Aczkolwiek jest to też jego obecna moc. Maxymalnie na obecnym OC osiągam 3.370 Mhz lub 3.500 na TURBO. Zatem AAdjusted CPU Frequency to moc podana podczas TURBO pracy procesora.

No dobrze kolejne pytanie - Jak podkręcać pamięci, mówię o ich timmingu. Gdy zmienię choć jedną wartość o 1. Niestety natychmiastowo nie przechodzi to żadnych pozytywnych rezultatów. Dlaczego ?

Obecne ustawienia pamięci 16 Gb. Z 2400 Mhz. Chodzą na 2507 Mhz. Czy to może być czy już źle ? Czyli czy te 100 Mhz już wchodzi w teorie przekłamania danych ?
    Skoro mowa o teorii - Czy Obniżanie timmingu pomaga szybkości pamięci, jednak do gier bardziej potrzebna jest pojemność niż szybkość więc zaleca się zupełnie odwrotnie ? Czy to prawda ?

No dobrze... Proszę Proszę o udzielanie się wyłącznie na konkretny temat oraz, osób które robią OC ! A nie tylko przypuszczają. Co prawda mam watchdog ale nie będę ryzykować dla teoretyków. Tylko doświadczone osoby lub Panów magistrów :) (wiadomo, o co chodzi.)

No dobrze przedstawiam obecną konfigurację na której komputer chodzi stabilnie. Póki co jest testowany. Ale Wymuszone testy na temperaturę, oraz testy prime95 po 2 godzinach wypadają wzorowo !.
    ==========================================================================================================================
    Od początu
    Base Clock 104.47 to max. jakie mam i mogę mieć, wyżej wyjaśniłem dlaczego, jednak nie rozumiem dlaczego.

CPU Base Clock mode - ustawienia aktualizują się po uruchomieniu ponownie komputera.

Ratio mode - Dynamic - wiadomo dlaczego

EIST - zaleca się wyłączyć jak i C state i C1E - Dlatego że psują overcloock, ale jeśli mam możliwość ustawienia offset mode to zaleca się włączyć. Jakie jest wasze zdanie ?

DRAM reference clock tutaj czasem mam 266, póki co jest auto gdyż utknąłem z 3.3 Ghz. Do wyboru mam również 200 Mhz.

Pamięć ram Wiadomo wybrałem swoją 2400, oraz profil XMP 1. Obecnie tak jak wspominałem pamięć chodzi o 100Mhz więcej z powodu podkręcania base clock oraz Ratio.

SVID Communication - nie wiem do czego to jest. Jest na auto

VCCIN voltage - chodzi na 1.850 lub 1.900
    CPU core voltage - tutaj chodzę na 1.125 / 1.150 / 1.170. Próbowałem nawet na 1.280 jak dokręcałem 50 Mhz. Niestety odniosło to fiasko aczkolwiek komputer był włączony 20 sekund. Przy niższej wartości 10 sekund i coraz mniej.

CPU ring voltage - tutaj zostaje na 1.170 - Bardzo pomocna opcja do tunningu, jednak zwiększa temperaturę ? U mnie niestety nie, więc nie wiem czy nie za niskie ale nie wolno przekraczać 1.200 podajże ...

SA IO - do ustawienia mam tylko offset, ustawiłem minimalne wartości.

DRAM voltage - chodzi spokojnie na 1.665 ale czasem miałem na 1.700. Nie zauważyłem różnicy w stabilności.

PCH - podobno się nie rusza, służy do podniesienia jak clockujemy powyżej 4 Ghz.

Właściwości procesora prezentują się następująco:

==========================================================================================================================
    A teraz testy:

Nie mam już czasu, więc streszczę się.

Battlefield 4 ULTRA Grafika 2560 x 1440 Oraz 2715 x 1527 Bez zarzutu.

Temperatura procesora max. 48 Stopni

Zatem oczkuje rad. Wskazówek. Pozdrawiam
  • Poziom 31  
    "spodobało mi się podkręcanie więc, byłem ciekaw co uzyskam" - niestety niewiele, jak pewnie czytałeś do uzyskania sensownego wzrostu potrzeba procesora z literką 'k' na końcu, czyli takiego z odblokowanym mnożnikiem. Wtedy w pozycji 'dostosuj CPU Ratio' mógłbyś podnieść mnożnik ponad standardową wartość, np. do 45.

"Base Clock 104.47 to max. jakie mam i mogę mieć, wyżej wyjaśniłem dlaczego, jednak nie rozumiem dlaczego. " - ruszając ten zegar podkręcasz także PCIe, SATA... a komponenty zazwyczaj tego nie lubią ;) Zależnie od sprzętu i konkretnego modelu płyty możliwości kończą się na 103-110MHz.
    Widocznie u Ciebie te 104.5 to maksymalna wartość. Mnożnik 34 i dostajesz ~3.55GHz. Więcej nie będzie.

"Skoro mowa o teorii - Czy Obniżanie timmingu pomaga szybkości pamięci, jednak do gier bardziej potrzebna jest pojemność niż szybkość więc zaleca się zupełnie odwrotnie ? Czy to prawda ?" - odnośnie pojemności to 8GB wystarczy do każdej obecnej gry.
    Timingi takie sobie, które konkretnie wartości próbowałeś zmieniać? Pisałeś coś o zmianie o 1 i niestabilności.
  • Poziom 3  
    Dzięki za odpowiedź. No i wszystko jasne.. Tak sobie myślałem czy nie podkręcam szyny dla wszystkich. Czyli mam teraz przekłamanie danych, Zniżymy koszta do 101. Które wartości zmieniałem w Ramie, to próbowałem - (oczywiście pojedyńczo czas latency, trcd i trd. Niestety Fiasko

Dodano po 1 [sekundy]:

Dzięki za odpowiedź. No i wszystko jasne.. Tak sobie myślałem czy nie podkręcam szyny dla wszystkich. Czyli mam teraz przekłamanie danych, Zniżymy koszta do 101. Które wartości zmieniałem w Ramie, to próbowałem - (oczywiście pojedyńczo czas latency, trcd i trd. Niestety Fiasko
  • Poziom 3  
    Ktoś ma informacje o ogniwie peltiera. Proszę:

Podczas pierwszego uruchomienia ogniwa, mogłem trzymać je w ręku, a ciepło było minimalne, przeciwnie do zimna które się skraplało przy dotyku,

A teraz zimno jest lekkie, a ciepło strasznie parzy. Nawet na radiatorze.. Czy to możliwe że zostało uszkodzone? Nawet zmieniając bieguny jest to samo...
  • Poziom 27  
    Ogniwo peltiera należy BARDZO efektywnie chłodzić, przegrzanie powoduje natychmiastowe uszkodzenie połączeń PN i grzeje się wtedy z obu stron. Jeżeli podłączyłeś go bez radiatora chociaż na 10s do wydajnego źródła zasilania to jest upieczony. W komputerze sensownie można go chłodzić jedynie wodą, problemem jest natomiast gromadzenie się pary wodnej a w stanach IDLE nawet jej zamarzania bez aktywnej regulacji PWM zależnej od temp (w moim przypadku -14 stopni na obudowie CPU), lód zrobił się nawet z drugiej strony płyty głównej.
    Do OC spraw sobie procesor z literką K i nie dotykaj częstotliwości szyny nawet o 1Mhz.
    W ocenie stabilności CPU oraz jego chłodzenia nie stosuje się gier tylko np. Prime95 lub OCCT